Selanik Gezilecek Görülecek Yerler

0
197
Yünanistan'da gezerken Selanik'te Atatürk evini ziyaret etmeyi unutmayın
  • Selanik Atatürk Evi:

Mustafa Kemal’in doğduğu ev Selanik Apostolou Pavlou Sokağında ve ziyarete açıktır. Hayatı boyunca yaptıklarına ilişkin bilgilere ve görsellere yer verilen evde, üst katta Mustafa Kemal’e ait balmumu bir heykel de bulunmaktadır.

  • Beyaz Kule (White Tower):

Şehrin simgeleri arasında en önemlisi olan bu kule, 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. Rivayete göre, kule Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Zaman zaman hapishane olarak da kullanılmış olan kule “Kanlı Kule” olarak da bilinmektedir. 

  • Aristoteles Meydanı:

Şehrin göbeğinde bulunan ve ülkeye ait en geniş meydanlardan biri olma özelliği taşıyan bu meydan, şehrin en güzel yerlerinden de biridir. Meydanda yer alan Hotel Electra ise oldukça ilgi çekmektedir. Müthiş manzarası ile bilinmektedir.

  • Arkeoloji Müzesi:

Bir kentin tarihine tanıklık eden müzelerden biri de bu kentte bulunmaktadır. Kuzey Yunanistan bölgesinde yapılan kazı çalışmaları neticesinde bulunan eserlerin sergilendiği müzede, daha çok arkeolojik dönem kalıntıları sergilenmektedir. Hafta boyunca her gün 08.00 – 20.00 arasında açık olan müze ziyaret edilebilmektedir.

  • Agia Sofia Kilisesi:

Mimari olarak Ayasofya’nın bir kopyası olan bu kilise, UNICEF listesinde de yer almaktadır.

  • Saint Dimitrios Kilisesi:

Bir diğer adı Hagios Demetrios olan kilise, şehirdeki en önemli kilise kabul edilmektedir. Bizans dönemi mimarisine uygun olarak yapılmış olup, pek çok afete ve soruna rağmen bugüne ulaşmayı başarmıştır. Ücretsiz olarak ziyarete ve ibadete açık olan kilisede kıyafet de önemlidir. Açık olduğu saatler 08.00 – 22.00 arasıdır.

  • Ladadika:

Osmanlı döneminde bir panayır meydanı olan Ladadika bölgesi, Aristoteles Meydanı’na oldukça yakındır. Genel olarak kentin nabzının attığı bölge olarak ifade edilebilir. Akşam saatlerinde son derece canlı olan bu bölgede, restoranlar, cafeler, tavernalar vs. pek çok zaman geçirilecek mekan da yer almaktadır.

  • Rotonda:

Şehrin dini anlamdaki ilk yapısı olarak kabul gören Roma dönemi yapısı olan Rotonda, 306 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış olsa da, Hıristiyanlık için de kilise olarak kullanılmıştır. Resmi olarak bir kilise niteliği taşımıyor olsa da, içinde ayin toplantıları yapılmaktadır.

  • Ano Poli:

“Yukarı Şehir” olarak da bilinen Ano Poli, dik yokuşlar ile ulaşılabilen şehrin önemli bir bölümüdür. Bölgede, Osmanlı dönemi dahilinde yapılmış olan evler ve mimari örnekleri yer almaktadır. Aynı zamanda Bizans dönemi mimarisi olan Trigoniou Kulesi de burada bulunmaktadır.

  • Sinema Müzesi:

Geçmişten bugüne Yunan sinemasının gelişimini görmek isteyen ziyaretçileri için ilgi çekici bir seçenek olabilir.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here