Yeni Delhi Gezilecek Yerler

0
284

Yüzyıllar boyunca farlı kültürleri içinde barındıran ve ev sahipliği yapan şehir tarihi çeşitliliğinin de çok fazla olduğunun kanıtıdır. Şehirde bulunan Qutub Kompleksi ve Hümayun Türbesi UNESCO tarafından Dünya mirası listesinde yer alır. Yeni Delhi Gezilecek Yerler için gidilmesi en uygun zaman Aralık ve Mart aylarıdır.

Yeni Delhi Tarihi ve Turistik Yerleri

  • Swaminarayan Akshardham; Etkileyici mimarisi ile göze çarpan yapı şehrin en önemli Hindu tapınaklarından biridir. Tapınak bahçesi ve havuzuyla Hintlilerin ibadet için en çok tercih ettikleri yerdir. Giriş ücretsiz olan tapınakta resim çekmekte yasaktır.
  • Kızıl Kale; 1648’de Şah Cihan tarafından yaptırılan kaleye Hindistan’ın bağımsızlığının alınmasının ardından ilk Hindistan bayrağı da bu kaleye dikilmiştir. Görkemli kale dünyanın en gösterişleri saraylarındandır ve ismi Lal Qila’dır.
  • Jama Masjid; Şah Cihan tarafından 1644 yılında inşa edilen cami üç büyük kapısı, dört kulesi ve iki minaresi bulunan camiye giriş ücretsizdir.
  • Kutub Minar; En önemli turistik merkezlerinden birisi olan cami Aibak tarafından 1193 yılında inşa edilmiş ve minarenin dibinde Quwwat-ül İslam Cami Hindistan’ın ilk camisidir.

  • Raj Ghat; Mahatma Gandhi’nin 1948 yılında öldürülmesiyle temsili mezar olarak yapılmış ve külleri de burada yakılarak nehre dökülmüştür. Binlerce kişinin her gün ziyaret ettiği yer Yeni Delhi Gezilecek Yerler arasındadır.
  • Hümayun Türbesi; Moğol tarihinin ilk eseri olan türbe önemli yere sahiptir. 1993 yılında UNESCO dünya mirası listesine alınan türbe aynı zamanda Babür İmparatoru ikinci hükümdarının da mezarını içinde bulundurur.
  • Hint Kapısı; Zaferi temsil eden yapıda I.Dünya Savaşında ölen 70 bin Hint askerinin isimleri kazınmış ve 42 metre yüksekliğe sahiptir.
  • Jain Tapınağı; Jain dini ibadethanesi olarak kullanılr içeride fotoğraf çekmek yasaktır. Tapınak 16.Yüzyılda yapılmıştır.
  • Gandhi Müzesi; Mahatma Gandhi’nin kişisel eşyaları burada sergilenir.

Yeni Delhi’de Nerede Kalınır, Ne Yenir, İçilir?

Bütçeye uygun her gruptan otelin bulunduğu şehirde turistlerin en çok kaldığı bölge Pahar Ganj bölgesidir. Düşük bütçeli otellerin bol bulunduğu bölgede uygun fiyatlarla oda kiralanabilir. Merkezi yerde kalmak isteyenler içinde Cnnaught Place uygun olacaktır. Hint mutfağının bol baharatlı yemekleri ve soslarıyla hazırlanan yemekleri arasında Tandoori tavuk etiyle yapılır. Biryani tavukla hazırlanan pilavıdır. Raita, Chana, Samosa, Aloo Bonda, Ras Malai, Kulfi gibi yöreye özgü yemekleri değişik lezzetler tatmak isteyenlere önerilir.

Yeni Delhi’ye Nasıl Gidilir?

Yeni Delhi Gezilecek Yerler İçin seyahat esnasında İstanbul’dan direk uçuşlarla gidilebilir. İstanbul Yeni Delhi arası ortalama 6 saat sürer.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here