Verona Gezilecek Yerler

0
263

Ülkemizin güzel Konya’sı ile Kardeş Şehir olan Verona, Avrupa’da gezilebilecek özel alanlardan bir tanesi olmaktadır. Özellikle içerisinde birçok tarihi kültürü barındırması, tarihin günümüze bile halen bozulmadan kalabilmesi, şehrin gerçek anlamda güzel bir gezi alanın olduğunun da göstergesi olmaktadır. Aynı zamanda Verona gezilecek yerler listesinde Romeo ve Juilet hayatının, burada olması ve böylece tarihi havanın aslında ne kadar derinlerde yattığının da bir göstergesi olmaktadır.

Masal diyarı olarak tanımlanan ve oldukça ufak bir yapısı olan şehir, kendine özgü birçok özelliğe de sahiptir. Eğer romantik bir şehir arayışındaysanız, bu şehir içerisinde beklentilerinizi karşılayan birçok önemli yapıt görebilirsiniz.

Verona Şehrinde Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler, güzel ve kendi halinde olan tarihi dokulu Verona’da çokta olmasa da bulunuyor. Özellikle birkaç önemli alanın yer alması, şehirdeki gerçek değeri yansıtan nitelikler arasındadır. Verona gezilecek yerlere bakıldığında;

Piazza delle Erbe: Önemli gezi alanlarından ve ilk başta görülmesi gereken bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Burası oldukça geniş bir meydan olmakla beraber, İtalyan mimari dokusunun yansıtıldığı değerli bir ala olmaktadır. İyi bir anı olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca meydanda yer alan birçok evlerde, çeşitli renkli çiçekleri de görerek, meydanın tam bir görsel şöleni tarih dokusu ile vermekte olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz meydandaki pazarı da gezebilirsiniz.

Piazza Bra: Başka bir gezi alanı ise, Piazza Bra meydanıdır. Burası özellikle Verona’nın en dikkat çekici meydanlarından biridir ve en büyüğü olarak geçmektedir. Özellikle Roma şehrine gitmiş olanlar, buradaki Arena di Verona’yı görerek, Kolezyum’un aslında ne kadar büyük olduğunu anlayabilir. Fakat küçük olması onu işlevsiz kılmamış. Birçok konserler yapılmış ve bu yer dünyanın önemli isimlerini ağırlayarak, binlerce insanı bir araya getirmiştir.

Ayrıca gezebileceğiniz diğer yerlerde;

  • Casa di Giulietta ( Romeo ve Juliet’in somut evi olarak düşünülen yer),
  • Verona Katedrali,
  • Via Mazzini,
  • Giardino Giusti,
  • Castelvecchio,
  • Piazza dei Signori,

görülmesi gereken ve her birini hemen hemen aynı günde tamamlayabileceğiniz güzel etkenlere sahiptir.

Verona’da Konaklama ve Yeme-İçme

Verona gezilecek yerler kapsamında konaklama ihtiyacınızı mutlaka eski şehir bölgesi dışına çıkmayarak gerçekleştirmelisiniz. Temelde şehir küçük olduğundan ulaşım kolaydır. Kendinize uygun bir evi kiralayabilir ya da küçük çaplı otellerde kalabilirsiniz.

Yeme içme için güzel restoranlar bulunur. Özellikle en çok eşek etleri ile at eti üzerinde düzenlenmiş menüleri görebilirsiniz. Güzel bir Polenta (et ve peynir karışımı ile bazı malzemelerle yapılan yemek) denenebilir. Ayrıca şarap konusunda da çok farklı seçenekler bulunuyor.

Verona’ya Ulaşım

Türkiye’den doğrudan uçak ile Verona kendine gitme durumu yoktur. Bunun için önce İtalya’da Verona’ya doğrudan uçuşun olduğu bir yere gitmelisiniz. Ya da İtalya’nın diğer şehirlerinden özellikle Milano, Bergamo ve Venedik’ten treni de kullanarak Verona’ya ulaşabilirsiniz.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here