Venedik Gezilecek Yerler

0
172
Venedik Gezilecek Yerler

Hayranlık duyduğum büyüleyici güzellikteki şehir Venedik. İtalyanın her şehrini merak eden bir gezgin olarak uzun zamandır Venedik şehrine gitmek istiyordum.Her yıl Şubat ayında Venedik Karnavalı‘nda olmayı hayal ederdim.Nihayet hayalime kavuştum.2018 Venedik Karnaval zamanını internetten check ettikten sonra biletimi aldım ve yola koyuldum. Her şey hayal ettiğim gibiydi.Trafik gürültüsünden uzak, kanallar üzerine kurulu,sıcacık bir şehir. Venedik Gezilecek Yerler ile ilgili tüm detayları yazımın devamında bulabilirsiniz.

venedik-karnavali

Venedik Karnavalı – Carnevale di Venezia

venedik-karnavali-carnavale-di-venezia

Her yıl kış aylarına denk gelen (Ocak-Şubat-Mart) Venedik Karnavalı, insanların rengarenk kostümlere büründüğü, cıvıl cıvıl bir festival. Karnaval’ın veba salgınından kurtuluşu kutlamak için yapıldığı biliniyor.Maske takılması ise sınıf ayrımını ortadan kaldırmak için.Bazı kaynaklara göre de insanların veba hastalığı yüzünden maske takıp uzun kıyafetler giydiği yönünde.Şehri canlandırdığı ve turistlerin oldukça ilgisini çektiği için kutlamaların süresi günümüzde daha da uzatılmış.En güzel maskelerin birbiriyle yarıştığı Venedik Karnavalı en kalabalık festivallerden biri olmayı başarıyor. Venedik Karnavalı’na giderken sizde maskenizi takmayı unutmayın sakın.Maske fiyatları 5-25 euro arasında değişiyor.

Venedik’e Nasıl Gidilir

İstanbuldan aktarmasız olarak THY ve Alitalia ile Venedik’e direk uçuş var.Biletinizi aylar öncesinden alırsanız ekonomik fiyatlardan satın alabilirsiniz. Son günlere bırakmamanızı öneririm.

Venedik Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Venedik Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Venedik San Marco Havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. En basit ve ucuz yol hangisi derseniz otobüs veya feribot kullanmak.

Otobüs ile Ulaşım

Actvnin nin 5 nolu otobüslerine binip yaklaşık 20-25 dk süren bir yolculuktan sonra meydana yani Piazza Romaya ulaşabilirsiniz.Tek yön bilet fiyatı 8 Euro. Gidiş dönüş alırsanız 15 Euro (2018 Şubat fiyatları gideceğiniz tarihe göre check edin.)Buradan da Vaporetto kullanıp kalacağınız otele göre duraklarda inebilirsiniz.

Ayrıca Atvonun ekspress otobüslerini kullanarak da meydana varabilirsiniz tek yön 8 Euro çift yön 15 Euro.

Feribot ile ulaşım

Kalacağınız bölgeye göre aktarma yapmadan feribot ile direk ulaşım sağlayabilirsiniz Bunun için havalimanının çıkış kapısından sola doğru yürüyüp iskeleye varmanız gerekiyor.

Venedik’te ulaşım

venedikte-ulasim

Venedik’te ulaşım vaporetto denilen Deniz otobüsleri ve Gondollar ile sağlanıyor.Alışmış olduğunuz korna sesleri burada yok.Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için adeta cennet diyebilirim. Venedik’te ki huzurlu ortam aklıma gelince tekrar tekrar gidesim geliyor.

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler

San Marco Meydanı

sanmarco-meydani

San Marco Meydanı Venedik’in kalbi konumunda. San Marco Bazilikası Aziz Mark’ın Çan Kulesi – Campanile di San Marco, Dükler Sarayı da bu meydan da yer alan önemli yapılar.Etrafında lüks oteller ve kafeler de bulunan San Marco Meydanı’nı Venedik Gezilecek Yerler listenizin en başına ekleyebilirsiniz.Meydan su baskınlarının olduğu kış aylarında ziyarete kapanabiliyor.

Bu bölgede Konaklama için tıklayın.

San Marco Bazilikası

sanmarco-bazilikasi

Bizans mozaikli kubbesiyle dikkat çeken San Marco Bazilikası, 828 yılında inşa edilmiş.San Marco Meydanı’nda heybetli görüntüsüyle dikkat çeken Bazilika, zaman içerisinde yenilenerek günümüze kadar korunmuş.Haçlı seferlerinde kullanılan birçok eser İstanbul’dan buraya getirilmiş. Bunlardan en önemlileri Tetrak ve Aziz Mark’ın Atları’dır.

Adres Piazza San Marco, 328, 30100 Venezia

Açık olduğu Saatler 09.30-17.00

Detaylı bilgi için tıklayın.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi – Campanile San Marco

San Marco bazilikasının yanında bulunan Kule, 9. Yüzyılda inşa edilmiş. Zaman içerisinde çok fazla restore edilsede 1902 yılında çökmüş. 1912 yılında aslına uygun olarak tekrar yapılmış. Üzerinde beş tane Çan bulunuyor. Bunlardan biri Marangona; günün başlayıp sona erdiğini, Mezza Terza; senatonun toplanması gerektiğini, Trotteria; üyelerin hızlı hareket etmesi gerektiğini, Malefizio ise infazları haber veriyormuş. Güzel fotoğraflar almak için kulenin tepesine çıkabilirsiniz.Seyir terası ücretli bilginiz olsun.

Adres: Piazza San Marco, 30124 Venezia

Açık olduğu Saatler 09.00-19.00

Dükler Sarayı

Kanal Üzerinde, San Marco Meydanı’na da yakın konumlanmış Dükler Sarayı, gotik tarzda inşa edilmiş. 10.yüzyılda hasar gören Saray, 12. Yüzyılda kale olarak tekrar yapılarak günümüze kadar birçok kez restore edilerek gelmiş. Saray’ın bahçesi, odaları ve opera binası görülmeye değer güzellikte. Giriş ücretli. Güncel ve detaylı bilgi için tıklayın.

Büyük Kanal Canal Grande

buyuk-kanal-canal-grande

Muhteşem güzellikteki Kanal, yaklaşık 4000 m uzunluğunda. Saint Mark Basin ve Santa Lucia tren garı arasında bulunuyor Büyük Kanal üzerine köprülerde var.Bunlardan en bilineni Rialto köprüsü. Etrafındaki birbirinden güzel tarihi yapıları görmek için Kanal turu yapmanızı tavsiye ederim. Santa Maria della Salute Bazilikası ve Santa Maria di Nazareth Kilisesi, Ca’d’Ore Kanal etrafında görebileceğiniz önemli yapılardan bazıları.

Rialto Köprüsü- Ponte di Rialto

rialto-koprusu-ponte-di-rialto

Rialto Köprüsü 16. Yüzyılda düzenlenen yarışmada birinci gelen Antonio Ponte’nin eseridir. Köprü San Marco ve San Polo’yu birbirine bağlıyor.Bu köprünün etrafı oldukça kalabalık. Turistler resim çekilmek için birbiriyle yarışıyor. Rialto Köprüsü üzerinde Büyük Kanal’ın (Canal Grande) manzarası eşliğinde poz vermeden Venedik’ten dönmeyin.

Adres: Sestiere San Polo , 30125 Venezia

Bu bölgedeki oteller için tıklayın.

Santa Maria Della Salute Bazilikası

santa-maria-della-salute-bazilikasi

Büyük Kanal’ın hemen yanı başında konumlanmış Bazilika, 1687 yılında Hz Meryem adına yapılmış. Şehri veba salgınından Hz Meryem’in kurtardığına inanıldığı için Venedik yönetiminin onayıyla yaptırılan kilisede önemli eserlerde sergileniyor.

Adres: Dorsoduro, 1, 30123 Venezia

Açık olduğu Saatler 09.30 -17.30

Detaylı bilgi için tıklayın.

Ca’dOro

cadoro

Büyük Kanal’a bakan en dikkat çekici yapılardan biride Ca’D’Oro. Bu kadar ilgi çekmesinin nedeni ise dışındaki altın süslemeler. Marino Contarini tarafından 1428 yılında yaptırılan yapı, günümüzde müze olarak kullanılıyor. Ayrıca Meryem’e Müjde ve Aziz Sebastianus gibi önemli eserlere de ev sahipliği yapıyor.

Adres: Fondamenta Trapolin, 3932 Venezia

Açık olduğu Saatler 08.15-19.15

Detaylı bilgi için tıklayın.

Burano Adası

burano-adasi

Burano Adası,rengarenk evlerle ve içinizi açan ada dantelleri ile meşhur.El sanatları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Scuola del Merletto’ya da uğrayabilirsiniz.

Burano Adası’na Nasıl Gidilir

Deniz otobüsleri ile Buranoya ulaşım oldukça kolay.Konaklama yaptığınız yere göre vaporettolar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Murano Adası

murano-adasi

Murano Adası cam sanatının merkezi.Adadaki dükkanlarda cam işlemeciliğine ait çok fazla ürün var.Camın bu kadar yoğun olduğu bir yerde Cam müzesi olması tabi ki kaçınılmaz. Museo del Vetroda geçmişten günümüze cam sanatından nadide ürünler görebilirsiniz. Hediyelik eşya alacaksanız Murano doğru bir tercih olabilir.Görülmesi gereken başka bir yapıda Santa Maria Kilisesi.Giriş ücretsiz gelmişken uğrayın derim.Camın Adadaki önemini Campo Santo Stefano Meydanı’ndaki eserin süslemesinden de anlayabilirsiniz. Cometa di Vetro isimli eser masmavi bir camdan yapılmış ve oldukça dikkat çekiyor.

Murano Adası’na Nasıl Gidilir

Ulaşım deniz otobüsü  ile oldukça kolay.San Marco meydanından yaklaşık 45 dakika süren bir yolculuktan sonra adaya varıyorsunuz.Bazı duraklardan daha da kısa sürüyor. Kaldığınız bölgeye göre vaporetto duraklarından bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

Konaklama için San Marco Meydanı’na veya Rialto’ya yakın bir otel tercih etmenizi öneririm.Merkezi yerler olduğu için hem çok canlı hem de ulaşım açısından oldukça avantajlı konumdalar.Yakınlarındaki vaporetto duraklarından her yere ulaşım sağlanabilir.Tüm seçenekler için Booking‘e göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here