Venedik Gezilecek Yerler

0
274
Venedik
Venedik

Venedik Hakkında Genel Bilgi

İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Venedik, birbirinden kanallarla ayrılan ve yalnızca köprülerle bağlanan adaların üzerinde kuruludur. Kıyı boyunca uzanan VenetianLagoon bataklığının, Po ve piave nehirlerinin deltaları arasındadır. Venedik tarihi mimarisi, doğal güzellikleri ve sanatsal eserleri ile dünyada herkes tarafından bilinen ve ziyaret edilmek istenen bir şehir olmuştur. Venedik bir dünya şehir mirasıdır.

Venedik, Veneto bölgesinde yer alır. 2009 yılının verilerine göre, Venedik’te 270,098 kişi yaşıyordu. Bu nüfusun 60 bini Venedik 176 bini Mestre ve Marghera ‘da 31bini ise diğer adalardadır. Padua ve Treviso şehirlerinin hepsi dahil Venedik Metropolitan Bölgesinin(Patreve) toplam nüfusu 1.600 bindir. Patreve herhangi bir özerkliği yoktur, sadece istatistikseldir.

Venedik ‘in adı, milattan önce 10. yüzyılda burada yaşayan halktan, yani  Veneti insanlarından gelmektedir. Aslında şehir eskiden Venedik Cumhuriyeti‘nin başkenti idi. Venedik “La Dominante”, “Serenissima”, “Adriyatiğin Kraliçesi”, “Sular Şehri”, “Maskelerin Şehri”, “Köprülerin Şehri”, “Yüzen Şehir”, ve “Kanallar Şehri” olarak bir çok isimde bilinir. Luigi BarziniThe New York Times Gazetesi’nde Venedik’i “hiç kuşkusuz bir insanın yaptığı en güzel şehir” diye yazmıştır. Ayrıca Times Online Gazetesin de “en romantik şehir” olarak bir unvan almıştır.

Venedik, Rönesans ve Orta çağ boyunca, 13. yüzyıldan 17. yüzyılın sonlarına kadar sanatın ve ticaretin merkezi sayılmakta idi. Özellikle Rönesans Döneminde, birçok sanatsal hareket olmuştur. Antonio Vivaldi‘ nin doğduğu şehirdir. Venedik tarihi boyunca senfonik müzik ve operanın gelişiminde önemli rol oynayan bu sanatçı büyük girişimlere imza atmıştır.

Venedik İsminin anlamı

Venedik’ in anlamı “aşk” tır. Kökeni hint-dil kökesinden “wen” kelimesinden gelmektedir. O kadar güzeldir ki bu şehir, bazen insanların sevdiği ile gitmek istediği bir şehir olur, bazen bu şehirde evlenmek isterler ve bazen de balayı için bu şehre gelmek isterler. Aşktır, bu şehrin özü. Sevdadır, sanattır.

Bir başka rivayete göre de adı Veneti olarak bilinen halk ile bağlantılı olduğu rivayet edilir. Kelimenin anlamı kesin olmamakla birlikte, Latince kelime olan Venire “gelmek” ya da “Slo” venia dır. Latin kelimesi venetus ile birde anılır, anlamı “mavi deniz” dir. Araplar arasında ise ismi “Bündükıyye” olarak bilinir.

Venedik’ in Tarihçesi

En başında Bizans Devletine ait olan Venedik, 7. Yüzyıldan sonra bağımsızlığını ilan etmiştir. Daha sonra Ortaçağın sonlarında büyük bir Akdeniz filosu kurdu ve ticaret yapmaya başladı. Akdeniz’ e kıyısı olan ülkelerle yaptığı ticaret ile zengin bir ülke haline geldi. 1204 yılında da İstanbul’a saldıran haçlı donanmalarında da başı çekti. Bu sayede Girit adasını topraklarına kattı.  Yine Marko Polo tarafından, 1271- 1295 yılları arasında, Avrupa üzerinden İpek Yolu’ na ordan da Çin’e ulaşıldı. Moğolar’ ın o zamanki sultanı Kubilay Han’ ın huzuruna çıkarak, yolcularının nasıl olduğu anlatıp, anlattığı her şeyi bir kitap haline getirdi.

1348 yılında ise bir felaket yaşandı. Venedik’ te bir veba salgını baş gösterdi ve nüfusun yarısı bu salgınla hayatını kaybetti.

Daha sonra Osmanlı devleti’ nin Yunan yarımadasını fethedip, Sırbistan, Bosna- Hersek ve Arnavutluk’ u fethetmesiyle, Venedik, Osmanlı Devleti ile kara komşusu haline geldi. 1463-1478 yılları arasında süren savaşta Venedik Osmanlı Devleti ile barış yapmak zorunda kaldı.  Venedik İşkodra ve Akçahisarı, Ege’de Limni ve Eğriboz adalarını ve Güney batı Peleponnesas’ta Maina Yarımadasını Osmanlılar ‘a bıraktı.

1489 yılında Venedik donanması Kıbrıs’ ı aldı. 1571 yılında da Osmanlı’ya kaptırdı. 1645 yılında da Girit’i, 1669 yılında Kandiye kalesini, 1718’de de küçük adacıkları Osmanlı Devletine bırakmak zorunda kaldı.

1797 yılında ise Napolyon Bonapart Venedik’i işgal etti ve şehri Avusturya’ya verdi. Böylece Venedik 1100 yıldır süren bağımsızlığını kaybetti. 1866 da da şehir İtalya’nın bir parçası oldu. 

Venedik Rüya Şehir

İtalya‘nın adalar şehri olarak nam salan Venedik her insanın rüyasını süsler. Her sene milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu şehir “Ölmeden önce görülmesi gereken yerler  listenizde yer alması gereken şehirlerden.

Ülkemizden düzenlenen bir çok İtalya turlarının vazgeçilmez noktalarından biri olan Venedik’e dilerseniz, tur dışında kendiniz de gidebilirsiniz.Tabi gitmeden önce her gezide olduğu gibi keyifli ve rahat bir Venedik gezisi için biraz araştırma yapmak en iyisi olacaktır.

Venedik dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. İtalya’nın en turistik şehirlerinden olan bu şehirde lagünde bulunuyor. Tarihi boyunca sürekli el değiştirse de, her zaman Venedik,  romantik havasından hiçbir şey kaybetmemeye devam etmektedir. İlk bakışta küçük bir yer gibi görünsede Venedik farklı adalardan ve kanallardan oluşan çok büyük bir kenttir. Bu yerleşimlerden en büyüğü 118 adadan oluşan “Sestieri” dir.

Venedik’te Ulaşım

Suyun üstünde gibi duran deniz kanalları, romantik turları ve gondolları içinizi ısıtacaktır. Venedik’ te araba ya da diğer araçlar yoktur.Bütün ulaşım kanallarda kullanılan, gondollar yardımı ile gerçekleşir. Şehri diğerlerinden ayıran en temel unsurdur. Kültür ve sanat şehridir Venedik. 15. ve 16. yüzyıllarda yapılan eserlerle şimdiki Venedik yapmıştır. Özellikle Rönesans döneminin bir çok eseri şehrin hemen hemen her noktasında görülür. Venedik misafirlerine diğer Avrupa kentlerinden farklı bir ortam yaratan bir İtalyan şehridir.

Venedik dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Yüzlerce kanal ve köprü üzerine kuruludur. Venedik’ te kara parçasının olmaması buraya daha farklı bir tarz kazandırmıştır. Ulaşım “vaporetto” adı verilen deniz otobüsleri tarafından sağlanır. Bir yerden başka bir yere gitmek için bir çok kanal ve köprü geçmeniz gerekir, sadece bu yüzden bile Venedik çok farklı ve güzel bir şehirdir.

Venedik’ te Gezilecek Yerler

Konaklama açısından pahalı olan bu kent biraz bütçenizi zorlayabilir.  Fakat eşsiz güzellikteki bu şehir için değecektir. Gezilecek yerler sırasıyla aşağıdaki gibidir;

Büyük Kanal

Büyük Kanal Venedik'tedir.
büyük-kanal-venedik

S harfi şeklinde bir yapıya sahip olan bu kanal 3800 metre uzunluğunda ve 5 metre derinliğindedir. Bu kanal da şehrin ana trafiği gerçekleşir. Saint Mark Basin – Santa Lucia tren istasyonu arasındaki bu su hattının genişliği ise ortalama 90 metredir.  Bu kanal üzerinde gezintiye çıktığınızda Rönesans dönemine ait 170 yapıyı görebilirsiniz. Büyük Kanal üzerinde Ponte Delgi ScalziRialto ve Ponte dell’Accademia tarihi köprüleri vardır. Calatrava Köprüsü ise daha sonra yapılmıştır. Kanalın etrafındaki evlerde dönem ve yaşayış tarzlarını görebilirsiniz. 15. yüzyıl ise gotik tarzı oluşturulmaya başladı ve gotik tarzın en önemli eseri “Altın Ev”dir. 16. ve 17. yüzyıllar barok tarzından yararlanılmıştır. Santa Maria di Nazareth Kilisesi ve Santa Maria della Salute Bazilikası barok tarzda yapılan eserlerdendir. 18. Yüzyıl itibari ile bina yapımları durdurulmuş, yenileme çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Büyük Kanal boyunca kürek yarışları düzenlenir. Büyük kanalda gezerken görebileceğiniz yerler; Büyük Kanal’da Santa Lucia – Palazzo Flangini arasında Santa Maria di Nazareth Kilisesi, Santa Lucia Tren İstasyonu, La Direzione Compartimentale demiryolları yönetim binası, Palazzo Calbo Crotta Oteli, Palazzo Fiangini, Palazzo Gritti, San Simeone Piccolo Kilisesi görülebilir.

San Geremia – San Stae arasında ise Palazzo Labia, Palazzo Giovanelli, Palazzo Dona Balbi, Fondaco dei Turchi (Doğa ve Tarih Müzesi), Palazzo Belloni yapıları bulunur.

Palazzo Barbarigo – Pazar Yerlerinde Palazzo Barbarigo, Palazzo Gussoni – Grimani, Palazzo Fontana Rezzonico, Palazzo Sagredo, Ca D’Oro, Ca’Foscarini, Ca’Corner della Regina görülebilir.

Tarihi bir çok binayı görmek için bu kanal üzerinden seyahat edebilirsiniz.

San Marco Meydanı

San Marco Meydanı Venedik'tedir.
san-marco-meydanı-venedik

Venedik’in en ünlü meydanıdır. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilen bu meydanın etrafında Procuratie Nuove, Procuratie Vecchie ve Ala Napoleonica ile çevrilidir. Meydanla aynı ismi taşıyan Bazilikası ve Torredell’orologio isimli bir saat kulesidir. Napolyon’un “Avrupa’nın resim odasıolarak isimlendirdiği meydan burasıdır. Günümüzde burada, festivaller, konserler ve çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Meydanda turistlere hitap eden dükkanlar, kafe ve restoranlar da mevcuttur. Şehrin en lüks otelleri ve moda markalarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Aziz Mark Çan Kulesi

Aziz Mark Çan Kulesi Venedik'te bulunmaktadır.
aziz-mark-çan-kulesi

99 metre üzerinde yüksekliğe sahip olan bu çan San Marco meydanındadır.  Burdan şehrin manzarasını görebilirsiniz. Çan kulesine ait beş ayrı çan bulunmaktadır ve hepsinin farklı bir görevi vardır. Marangona günün başlangıç ve bitişini, Trottiera Maggior Consiglio üyelerinin acele etmesini, Mezza Terza Senatonun toplanacağını, Maleficio ise infaz ilanını işaret eder. Bu kule ayrıca adaba aykırı davrananların yukarı çekildiği bir yerdi. Her yıl düzenlenen “Volo del’Anzolo” ya da “del Turco” (“Meleğin ya da Türk’ün Uçuşu”) isimli bir gösteride gönüllü birisi halata tırmanarak kuleye çıkar ve ilk kattaki başkana buradan bir demet çiçek sunardı.

San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası Venedik'tedir.
san-marco-bazilikası

Venedik’ in en ünlü kilisesi burasıdır. Bu kilise Yunan haç planına göre yapılmıştır. Kubbesindeki mozaikler Bizanslılara aittir. Bu mozaikler nedeniyle “Altınların Kilisesi” diye de anılmaktadır. Binanın yapımı için Ayasofya Müzesinden esinlenilmiştir.  Bu yapının büyük bir kısmı 11. Yüzyıla aittir. Hala orijinal olan kuzey kapısı 13.yüzyıla aittir.  Fakat dış yapısı 17. Ve 18.yüzyıldan kalmadır. Bina içerisinde görülebilecek yerler; Aziz Markos ve Melek Heykeli, Aziz Markos’un atları, Taçkapıdaki Oymalar, Vaftizhane Mozaikleri, Tetrarchia, Mascoli Şapeli, Pentekostes Kubbesi, Hazine Odası, Göğe Yükseliş Kubbesi ve Pala D’oro dır.

Dükler Sarayı

Dükler Sarayı Venedik
dükler-sarayı

Venedik Cumhuriyeti sırasında yönetim merkezi olarak kullanılan bu şato, 9.yüzyılda inşa edilmiştir.  Venedik’ in sürekli el değiştirmesinden kaynaklı olarak, tarih boyunca bir çok kez yenilenmiştir. En son 1923’ te müzeye dönüştürülmüştür. Burada “Gizler Turu” ve “Sırlara Yolculuk” adı altında turlar düzenlenmektedir. Düklerin odalarını, toplantı salonlarını ve engizisyon odalarını bu turlar sırasında görebilirsiniz.

Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü Venedik'tedir.
rialto-köprüsü-venedik

Burası Venedik’ in en meşhur köprüsüdür. Bu köprü 16.yüzyıl mimarisini yansıtmaktadır. 1444’ te Markizi’ nin düğününde çöken bu köprü, uzun bir süre sadece yaya olarak kullanılmıştır.

Burano Adası

Burano Adası Venedik
burano-adası-venedik

Rengarenk evleriyle dikkat çeken bu ada, ziyaretçilerini kendine hayran bırakmıştır. Eskiden denizcilerin evlerini ayırması adına rengarenk boyanan bu evler, günümüze gözlerimiz önüne harika bir manzara sunmaktadır.

Ahlar Köprüsü

Ahlar Köprüsü Venedik'tedir.
ahlar-köprüsü-venedik

Diğer adı ile Ponte Dei Sospiri, eskiden mahkumların, hapse götürülürken bu köprüden geçirilmesine dayanmaktadır. 1602 yılında inşa edilen bu köprü, beyaz kalkerden yapılmıştır. Bu isim mahkumların Venedik’ e son kez bakıp iç çekmelerinden bu ismi almıştır. Buradan geçen suçlular, hafif suç işlemiş kişilerdir. Ağır suçlular ise Dükler Sarayı’nın altındaki kuyulara atılırdı.

Accademia Galerisi

Accademia Galerisi Venedik'te bulunur
accademia-galerisi

Burası Venedik’ teki resim , heykel ve sanatsal eserlerin sergilendiği, sanat galerileridir. Bu galeri sanatsal faaliyetlerin ilgi odağı olması adına yapılmıştır.  Accademia Di Bela Arti, galeride yer alan koleksiyonun tarihini oluşturur. Bu galeri 1750 yılında ressam Giovanni Battista Piazzaetto tarafından kurulmuştur. Galeride yer alan bazı eserler; Azize Ursula dizisi, Levilerin Evinde Şölen, Aziz Markos’un Kaçırılışı, Fırtına, Kutsal Bakire’nin Taç Giymesi, St. George, Köleyi Serbest Bırakan St.Marc ve Falcı’dır.

Santa Maria Della Salute Bazilikası

Santa Maria Bazilikası Venedik
santa-maria-della-salute-bazilikası

Meryem Ana’ ya ithafen yapılan bu kilise 17.Yüzyılda inşa edilmiştir. 17.yüzyılda yaşanan veba salgını nedeni ile “ Veba Kiliseleri” olarak da adlandırılan dini yerlerdendir. Kilisenin yapısı barok tarzıdır. “Kilisenin Doktorları ve Evangelistler”, “David ve Goliath, Abraham ve Isaac”, “Petecost” gibi eserleri görülmeye değerdir. Her sene 21 Kasım’ da Bakire Yortusu adı verilen geçit töreni burada düzenlenmektedir.

Ca’d’Oro (Altın Evi)

Ca'd'Oro (Altın Ev) Venedik
ca-d-oro-venice

Venedik’ in en güzel yapılarından olan müzelerden biridir.  Gotik mimari tarzındaki bu eser, 15. Yüzyılda Mariano Contarini’ nin isteği üzerine yapılmıştır. İki katlı olan bu yapı görülmesi gereken bir çok eser barındırmaktadır. Adının “Altın Ev” olmasının sebebi; binanın ön cephesinde kullanılan renklerinden kaynaklanmaktadır.  Kızıl, parlak ve mavi süslemeler dikkat çekicidir. Eserlerden bazıları şu şekildedir; Aziz Sebastianus, Çift Portre, Meryem’e Müjde ve Meryem’in ölümü, Kırbaçlama ve Venüs en önemlileridir.

Murano Adası

Murano Adası Venedik'tedir.
murano-adası

Bu ada cam işçiliği ve rengarenk evleri ile ünlüdür. 1291 yılında Venedik’in cam atölyelerinin buraya taşınması ile bir çok cam işletmeciliği kurulmuştur. Buradan sevdiklerinize güzel hediyeler alabilirsiniz. Burada en çok görülmesi gereken yerlerden biri, Museo Vetrario müzesidir. Onun dışında Basillica dei Santi Maria e Donato’ da görülmeye değer yerlerdendir.

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Frar Santa Maria Gloriosa Bazilikası Venedik
frari-santa-maria-gloriosa-bazilikası

Kilise gotik mimarisinin en önemli eserlerindendir. Fransiskan rahipleri tarafından inşa edilmiştir. Binanın yapımı 1250 yılında başlasa da, tamamlanması 14. Yüzyılı bulmuştur. Kilise içerisinde bazı eserler; Meryem’in Göğe Yükselişi, Madonna di Ca’Pesaro, Meryem Ana’nın Taç Giymesi ve Keşişler Korosu bazı sanat eserlerindendir. 

Riva degli Schiavoni

Riva Degli Schiavoni Venedik'te bulunmaktadır.
riva-degli-schiavoni-venice

Castello’nun güney kıyısında yer alan bir rıhtımdır. Adını buraya demirleyen Dalmaçyalı Tüccardan almıştır.  Her zaman çok yoğun olan bu rıhtım, eski dönem gondol ve yelkenlilerin olduğu yer olarak tasvir edilir. Günümüzde bu rıhtım hala aktiftir.

San Zaccaria

San Zaccaria Venedik'te bulunur
san-zaccaria-venedik

Bu eser 9.yüzyıldan kalmadır. Adını Aziz Yakup’un babası Aziz Zekeriya’dan aldığı rivayet edilir. Gotik ve klasik mimariden esintiler taşır. Çan kulesi 13. Yüzyılda, dış cephesi ise 15.yüzyılda yapılmıştır.

Venedik’te Kalınacak Yerler

Venedik’te Büyük Kanal,Giudecca ve San Marco Meydanı civarında konaklayabilirsiniz.Yalnız bu bölgeler sahip oldukları konumdan ötürü biraz pahalı olabilir.Ulaşım vaporetta denilen deniz otobüsleri ile sağlandığı için vaporetta duraklarına yakın otelleri seçmeniz önem teşkil eder.

Otel seçiminde 3 yıldızlı Hotel Fontana iyi bir seçim olabilir. Her yere yürüme mesafesinde olan bu otel temiz ve şık bir oteldir. Havaalanına, tren istasyonuna ve adalara ulaşımda çok rahat edebileceğiniz bir konumda yer alıyor.Diğer otellere göre daha uygun fiyatlı bu otel için, erken rezervasyon indirimlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu otelden başka diğer seçenekler; Hotel Ai Reali, Hotel Al Codega, Pesaro Palace, B&B Aquavenice ve Hotel Violini d’Oro seçenekleriniz arasında olabilir.

Çok kültürlü yapıları, bir çok dönemin geçiş noktası olması, doğal güzelleri ve ulaşımın deniz yolu ile yapılması Venedik şehrini mükemmel kılar.Harika ve romantik bir tatil geçirmek için Venedik’e mutlaka gelmelisiniz.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here