Tasos Gezilecek Yerler

0
278
Tasos Gezi Rehberi
Tasos Gezi Rehberi

Tasos Hakkında Genel Bilgi

Tasos Adası
tasos-adası

Tasos, orijinal adıyla Thasos, Türkiye’de bilinen adıyla Taşoz adası, İstanbul’a en yakın Yunan adasıdır. Yurt dışından pek çok ziyaretçi alan adaya Türk ziyaretçiler de yoğun ilgi göstermektedir. Özellikle son yıllarda daha bir popüler hale gelen adaya kara yoluyla da ulaşım mümkün olduğunda, sadece hafta sonu için bile gidip görmek mümkün hale gelmektedir. Ortalama 8 saat içinde gidilebilecek bu ada, oldukça güzel ve doğal bir yeşilliğe de sahiptir. Bunun yanında tarihi ve kültürel dokusu da yerli ve yabancı turistleri cezbetmektedir. 13.770 kişilik nüfusu ve 3801 km yüzölçümü ile oldukça güzel ve şirin bir ada olma özelliği taşımaktadır.

Aliki ve Paradise Beach arasında yer alan katedral, adanın en önemli kültürel varlıklarından bir tanesidir. Bu katedralin gezilmesi önerilmektedir. Ücretsiz gezme imkanı bulunan katedral, aynı zamanda eşsiz bir manzaraya da sahiptir.

Tasos Adası, genel olarak bir yeryüzü cenneti olarak ifade edilmektedir. Ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir.Meşhur içecekleri, yemekleri, dillere destan mezeleri ile akıldan çıkmayacak ve yeniden ziyaret istenecek niteliklere sahiptir.Ada,Yunun kültürünü tam anlamıyla yansıtmaktadır.Doğal plajları ve restaurantları ile, adanın cazibesi her geçen gün artırmaktadır.

Tasos Adası’nın Tarihçesi

Pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bu adanın tarihçesi, M.S. 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır. 491 yılı içinde adayı işgal eden Persler’den sonra sürekli olarak Atina ve Sparta arasında el değiştirmiştir. Roma İmparatorluğu’nun parçalanmasının ardından Bizans’a bağlanan ada, 4. Haçlı Seferi sonrasında Venedikliler tarafından alınmıştır. Ancak 1261 yılında ada Bizans tarafından geri alınmıştır. İstanbul’un fethedilmesinden hemen sonra Osmanlı topraklarına katılan ada, Balkan Savaşları esnasında Yunan Deniz Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiş ve Türklerden 1912 yılı itibariyle çıkmıştır.

Bulgarlar, Bizanslılar ve Osmanlılar, adada zaman içinde hüküm sürmüş, sonunda ada Yunanistan toprağı haline gelerek günümüze ulaşmıştır. Genel olarak Makedonya mimarisinin ağırlıkta olduğu adada, geleneksel taştan yapılma evler ön plana çıkmaktadır. Adanın merkezi, Limenas’tır. Aynı zamanda adaya ismini veren Tasos adını alan bu merkez dışında, Potamia, Limenaria, Theologos, Potos ile Panagia da diğer önemli merkezler olarak kabul edilmektedir.

Adada, tarihsel pek çok kalıntı her yerde kişinin karşısına çıkabilmektedir. Genel olarak tarihi dokuya sahip çıkılmış olup, teknoloji ve tatil fırsatları da değerlendirilmiştir. Köylerindeki şirinlik, denizlerindeki temizlik ve yemeklerindeki lezizlik, adayı gidip gören hiç kimsenin unutamayacağı güzelliklere sahiptir. Ege Denizi’nin tüm güzelliğini gözler önüne seren adada, denizin her tonunu görmek ve tarihe tanıklık etmek de mümkündür.

Para Birimi

Yunanistan para birimi Euro’dur.

Vize

Tasos adasına gitmek için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Vize işlemlerinizi  Harbiye’deki Kosmos Vize Hizmetleri ofisinden gerçekleştirebilirsiniz.

Tasos’a Nasıl Gidilir

Yunanistan’a bağlı Tasos Adası’na kara yoluyla gitmek da son derece akıllıca bir yoldur. Güzergah olarak sırasıyla İstanbul, Tekirdağ, Malkara, ardından Keşan ve İpsala üzerinden sınır kapısına ulaşılabilmektedir. Sınırdan sonra Dedeağaç, üzerinden devam edilerek Keramoti’de feribota binilmesi gerekmektedir. İstanbul Keramoti arası mesafe ortalama 450 km civarındadır. Keramoti’den kalkan feribot, Thassos (Limenas) şehrine ulaşmaktadır. Aynı şekilde, Kavala üzerinden de adaya feribot ile gidebilmek mümkündür. Feribot için bilet ayarlaması yapmaya gerek duyulmamaktadır. Özellikle yaz aylarında feribot seferlerinin oldukça sık olduğu bilinmektedir.

Tasos’a Ne Zaman Gidilir

Yunan adaları arasında önemli bir yeri olan ada, Kuzey Ege’dedir. İklimi genel olarak yumuşaktır. Hatta adanın pek çok plajında, tropik iklime yakın güzel bir iklim hakimdir. Akdeniz ikliminin en güzel sıcaklığı adada kendini göstermektedir. Yılın belli dönemlerinde sıcaklık düşse de, bahar aylarından güz sonuna dek ziyaret edilebilirlik kapasitesi bulunmaktadır.Adanın en yoğun olduğu dönem yaz aylarıdır.Hava sıcak ve güneşli deniz ılık ve berraktır.İlkbahar ve sonbahar aylarında da hava güneşlidir ve bazen yağış olmaktadır.Hava durumu seyahat öncesinde kontrol edilmeli ve kıyafetler buna uygun olarak seçilmelidir.Deniz tatili arayanlar için yaz aylarını tercih etmek daha uygun olacaktır.

Tasos’da Gezilecek Yerler

Doğal yeşilliği ve onlarca plajı ile ön plana çıkan Tasos Adası’nda, Yunanistan’ın diğer adalarında olduğu gibi köyler bile gezilip görülmeye değer güzelliktedir. Ağırlıklı olarak taş evlerin yer aldığı bu adada, denize girmek ve plajda güneşlenmek dışında küçük tavernalarda yemek yedikten sonra akşamüzeri, güneş tepeden indikten sonra köy köy gezilebilir.

Limenas bölgesinde, gece hayatı olduğu kadar hediyelik konusunda da canlılık söz konusudur. Adaya gelen turistler, hatıra için hediyeliklerini daha çok bu bölgeden almaktadırlar. Aynı zamanda burada bir de lunapark bulunmaktadır.

Michael Archangeols Manastırı da tarihsel bakımdan önemli bir manastırdır. Uçurumun kıyısında yer alan bu manastır, enfes manzarası ile ziyaretçileri büyülemektedir. Oldukça yüksekte yer alması, hem ulaşılmaz, hem de heybetli duruşa sahip olmasında etkili olmaktadır.

Adada bulunan müze de tarihi dokuyu daha fazla hissetmek isteyen ziyaretçiler için uygun bir tercih olabilir. Düzenlemesi ve içeriği ile tatmin edici olan bu müze, ada ziyaretinin unutulmaz bir parçası olabilir. Arkeoloji müzesinin mitolojik bir de hikayesi bulunmaktadır. Buna göre Yunan mitolojisinde bu ada, boğa kılığında dolaşan Zeus, Phoenix kralı kızını Avrupa’ya kaçırmıştır. Antionoras tarafından verilen talimat doğrultusunda kızın bulunması için çalışmalara başlanmıştır. Antionoras’ın torunu olan Thassos, adaya ulaşarak kızı unutup buraya yerleşmiştir. Adanın adı, bu mitolojik hikayeden gelmektedir.

Ada genel olarak bir açık hava müzesi olarak ifade edilebilir. Adanın her yanında yer alan arkeolojik kalıntılar, mini kiliseler, amfi tiyatrolar, sütunlar ve yazıtlar da görülmeye değer niteliktedir.

Tasos Adası’ndaki Plajlar

Adanın en fazla dikkat çeken yönü, eşsiz güzellikle sayısız plaja sahip olmasıdır. Daha çok yaz aylarında pek çok turistin tatil için tercih ettiği bu plajların en önemlileri şöyle sıralanabilir:

Marble Beach

Marble Beach Tasos'tadır.
marble-beach-tasos

 

Adada yer alan en meşhur plajdır. Eski dönemlerde zemine küçük mermer parçaları dökülerek oluşturulmuş bu plaj, görsellik bakımından da ön plana çıkmaktadır. Mermerlerin dökülmesi, denizin rengini de açığa çıkarmaktadır. Daha çok tropik bir da görünümü veren Marble Beach, gidiş yolu bakımından sorun yaşatmaktadır. Bölgeye giden araçların kullanılması, kişisel araçtan daha fazla tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda bu plaj Saliara Berach olarak da bilinmektedir.

Aliki Beach

Aliki Beach Tasos'tadır.
aliki-beach-tasos

Merkezden 42 kilometre uzaklıkta yer alan bu plaj, oldukça küçük ve şirin bir koydan ibarettir. Plajda yer alan şezlonglar restoranlara aittir ve genel olarak kullanılabilmesi için restoranlardan alışveriş yapmak gerekmektedir. Plaja girerken ödeme yapılmakta, burada bulunulan süre boyunca yapılan harcamalar toplam fiyattan düşülmektedir.

Giola Beach

Giola Beach Tasos'tadır.
giola-beach-tasos

Her ne kadar yolu kötü olsa da, bu yolu kat etmeye değer güzellikte bir plaj olan Giola, otopark ve plaj kullanımı için bir ücrete tabi değildir. Aynı zamanda doğal yollardan oluşmuş bir de havuz bu bölgede bulunmaktadır.

Paradise Beach

Paradise Beach Tasos'tadır.
paradise-beach-tasos

Aliki Beach ve Tasos merkezi arasındaki bir bölgede yer alan Paradise Beach, yol boyunca harika bir manzara ile ziyaretçilere eşlik etmektedir. Aynı zamanda virajlı olan bu yolda dikkatli olunması gerekmektedir.

Golden Beach

Golden Beach Tasos Adası
golden-beach-tasos

Tasos’a 15 kilometrelik bir uzaklıkla bulunan bu plaj, otopark ücreti bulunmayan ve çok fazla kalabalık olmayan plajlardan biridir. Plajda bulunan şezlonglar ücret bakımından son derece uygun olmakla birlikte, plajda bulunan restorandaki yemekler de oldukça lezzetlidir.

Papalimani Beach

Papalimanı Beach Tasos'tadır.
papalimanı-beach-tasos

Daha çok club tarzı plajlardan hoşlanan kişilerin zaman geçirdiği plajlardan biridir.

La Scala Beach

Lascala Tasos adasının en güzel beachlerinden biridir.Konfor arayanlar özellikle tercih edebilir.

Tasos’ta Ne Yenir

Tasos Adası’nda, elbette deniz ürünleri tüm restoranlarda ön plana çıkmaktadır. Ahtapot ızgara, midye kızartma, midye dolma, kalamar gibi lezzetler adada ziyaretçilere sunulmaktadır.Taze balık türleri de adada bulunur.En meşhur yemeklerinden biri olan oğlak çevirme, adayı gezip gören pek çok turist tarafından önerilmektedir.Oğlak çevirmeyi özellikle Panagia köyünde yiyebilirsiniz.Bunun yanında musakka,mücver, köfte, kokoreç, etli dolma gibi alternatif seçenekler de bulunmaktadır.Yemeklerin yanında mezeler de oldukça çeşitli olarak masaya eklenmektedir.Masaların vageçilmezi Greek salatadır.

Yunan yemeklerinin yanında eşlik etmesi için farklı içki alternatifleri de bulunmaktadır. Adanın en popüler içeceği Frappe adıyla bilinen soğuk kahvedir. Aynı zamanda Yunan kahvesi ve şaraplar da ön plana çıkmaktadır. Adanın en önemli restoranları arasında Kostis, Akrogali, Simi sayılabilir. Tasos adası genelinde restoranlarda fiyatlar birbirine yakındır. Çok yüksek fiyatlara sahip olmayan içkiler ve mezeler, gezintiyi çok daha keyifli bir hale getirmektedir. Adada en popüler olan restoranlar sıralanacak olursa;

Simi Restaurant

Simi restaurant Tasos'un Limenas bölgesinde
simi-restaurant-tasos

Adanın merkezi Limenasta bulunan Simi, Tasos’un en popüler mekanlarından biridir.Taze balık ürünleri,mezeleri,salataları ile ada misafirlerin en çok tercih ettiği restaurantların başında gelir.Fiyatlar makul seviyededir.

Limenaria Kostis Fish Taverna

kostis-taverna-lineria-tasos
kostis-taverna-limeneria

1980 yılından bu yana aktif olarak hizmet veren bu restoran, zeytinyağlı ve sarımsaklı taptaze ekmekleri ile meşhurdur. Bu restoranda özellikle kalamar, midye ve ahtapot yemekleri oldukça beğenilmektedir. Oldukça hızlı bir servise sahip olan Kostis Taverna, keyifli sohbetlerin de mekanı olarak ifade edilebilir.

Psili Amos Restoran

psili-ammos-tasos adasındaki restaurant
psili-ammos-tasos

Tasos Adası’nda yer alan restoranlar arasında en beğenilenidir. Oldukça zengin menüsü ve taze yemekleri ile akılda kalan bu restoranda kalamar tava, güneşte kurutulmuş karides, ahtapot gibi değişik lezzetleri merak eden kişileri de zevkle ağırlamaktadır. Aynı zamanda bu leziz yemeklerin yanında yerel bira içme keyfini de tadabilirsiniz.

Prinos Zorbas Taverna

Costas Zorbas Taverva Tasos Adasında bir Restaurant
costas-zorbas-taverva

Hem kusursuz servise sahip olan, hem mükemmel bir lezzeti bulunan hem de deniz ürünü konusundaki çeşitliliği ile tercih edilebilir restoranlardan bir tanesidir. Yeşillikler, peynir çeşitleri ile enfes bir yemek şöleni sunan bu restoranda, personel bakımından da son derece kalitelidir.

Panagia Drosia Restoran

Panagia Drosia Restaurant Tasos'ta bulunmaktadır.
panagia-drosia-restaurant

Bu restoranda en popüler olan yemek, oğlak etidir. Oğlak çevirme olarak yenilebilecek olan bu yemek dışında, diğer restoranlarda olduğu gibi deniz ürünleri de tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda meze olarak reçelli yoğurt ve spesiyal şef salatası da oldukça beğenilmektedir.

Tasos’da Gece Hayatı

Tasos adası, genel olarak yoğun turist almasına ve yılın her dönemi dolu olmasına rağmen, beklenenin aksine sakindir. Buna rağmen sıkılmaya vakit bulmak da oldukça zordur. Diğer Yunan adalarına nazaran sakinliği nedeniyle de tercih edilen adada, Yunan kültürü dahilinde de eğlenmek mümkündür. Adada çok sayıda bulunan tavernalarda belli günlerde Yunan ezgileri eşliğinde dans ve sirtaki gösterileri gerçekleştirilmektedir. Anı zamanda az sayıda olsa da Club tarzı mekanlar ve barlar da adada yer almaktadır. Eğlence esnasında tabak kırıldığı ve müziğin hiç durmadığı da ifade edilmelidir.

Taverna olarak bilinen ve aynı zamanda birer restoran olan bu mekanları adanın her yerinde bulmak kolaydır. Ancak daha eğlenceli, daha renkli olan tavernalar merkezde bulunan Limenaris, Skala Prinou, Potos ve Limenas’ta bulunmaktadır. Bunların bazıları haftanın iki gecesi Yunan gecesi temasına uygun eğlenceler ve müzik ziyafeti sunmaktadır.

Gece Hayatı için En İyi Beş Mekan

Ada genel olarak sakinliğini korusa da, ön plana çıkan bazı bar ve kulüpler bulunmaktadır. Adada gece hayatının kalbinin Limenaria’da attığı söylenebilir. Bu bölge yalnızca gece hayatı için değil, gün boyunca da vakit geçirilebilecek büyüklü küçüklü birçok mekana da ev sahipliği yapmaktadır. Burada bulunan en popüler beş gece mekanı şöyle sıralanabilir:

La Scala

Adanın en kalabalık mekanlarından bir tanesidir.Gündüz beach olarak hizmet verir.Burada tüm gün kalmak için rezervasyon yaptırılabilmektedir. Aynı zamanda personeli bakımından da beğenilmektedir.La Scala, çeşitli yerel içkilerin ve kokteylerinde tüketilebileceği mekanlar arasında yer alır.

Street Cafe Kokteyl Bar

İçecekleri bakımından fazla seçeneğe sahip olan bar, sakin bir mekandır.Keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Istos Cafe Bar

Istos-cafe-bar tasos

Gündüz cafe, gece bar mantığına uygun çalışan bu mekan da ziyaretçilerin uğrak yerlerinden bir tanesidir.

Marley Beach Bar

marley-beach-bar-tasos

Diğer barlara oranla fiyat bakımından daha pahalı olan Marley, daha çok zengin ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

Dream Street Bar

Bir iki defa kapatılmış olsa da, gerekli işlemler sonrasında yeniden açılan bu barda da müzik ve içki seçimleri beğenilmektedir.

Tasos’da Nerede Kalınır

Adada çok sayıda pansiyon ve otel, ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş durumdadır. Konaklama için farklı alternatifler bulunan ada merkezi Limenas’ta kalınabilir.Plajları ile ünlü yerleşimlerinde gün aşırı konaklanarak ada zamanla keşfedilebilir.Limenaria,Potos,Pirinos ve Panagia bölgeleri de kalmak için tercih edilebilecek yerlerdir.Otel standartları genel olarak iyi durumdadır.Küçük pansiyonlarda da kalınabilmektedir.

Adada yaşam alanları ile deniz, iç içe geçmiş durumdadır. Nerede kalınırsa kalınsın, hangi köyde zaman geçirilirse geçirilsin pişmanlık duyulmayacak kadar güzel manzara ve güzelliğe sahip olan ada, günübirlik bile ziyaret edilebilmektedir. İstanbul’da ikamet eden kişiler tarafından genellikle hafta sonlarında ziyaret edilen Tasos Adası, çok büyük olmamasına rağmen, ciddi bir turizm potansiyeli taşımaktadır.

Yola çıkmadan önce kalınacak yer için bir araştırma yapmak gerekir.Böylece seyahat çok daha rahat ve tasasız bir şekilde gerçekleşecektir.Bu oteller arasında en iyileri aşağıda sıralanmıştır:

 

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here