Selanik Gezilecek Yerler

0
294
Selanik Gezi Rehberi
Selanik Gezi Rehberi

Selanik Hakkında Genel Bilgi

selanik-yunanistan

Selanik şehri, Yunanistan’a bağlı ikinci büyük şehir olmakla birlikte, Mustafa Kemal Atatürk’ün de dünyaya geldiği şehirdir. Şehrin kuzey kesiminde karasal iklim, iç ve güney bölgelerinde ise Akdeniz iklimi hakimdir. Selanik şehri 315.000 civarında bir nüfusa ev sahipliği yapmakta olup, 20.85 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Şehir, 997 yılında Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.

Özellikle tarihi dokusu ile ön plana çıkan, Yunanistan’a geçtikten sonra daha da güzelleşen kentte zaman geçirmek, bir filmde geziyormuş hissi yaratmaktadır. Zengin kültürel yapısı ve tarihin halen yaşatıldığı büyük, gösterişli restorasyonlu binaları kentin kimliği haline gelmiş durumdadır. Görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir.

Selanik Şehri Tarihçesi

Adım atıldığı andan itibaren hissedilen oldukça köklü bir tarihe sahip olan kentin ilk kuruluşu M.Ö. 315 yılında meydana gelmiştir. Makedonya kralı Kassandros tarafından Therme bölgesinde inşa edilmiştir. Şehir adını, Kassandros’un eşi, Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’den almaktadır. bu isim aynı zamanda Teselya bölgesinin fethini de simgelemektedir.

M.Ö. 168 yılında Makedonya Krallığının yıkılmasını takiben, Roma egemenliğine giren şehir, M.S: 50 yılında Aziz Pavlus tarafından oluşturulan cemaatin çalışmaları ile Hristiyanlığın yayıldığı bir bölge haline gelmiştir. Ortodoks Hristiyanlığı için oldukça önemli bir kale konumunda olan Selanik, 550 – 750 yılları aralığında defalarca Makedonlar ve Sırplar tarafından kuşatıldıysa da, Ortodoks kimliğinden bir şey kaybetmemiştir.620 yılında meydana gelen büyük bir depremde en eski tarihi eserler ve binalar yıkılmıştır.Şehrin yeniden inşası Bizans modeline uygun olarak gerçekleşmiştir. 904 yılında Arap donanması tarafından yeniden ele geçirilmiş, ancak bu donanma bölgede kalmamış, Girit’e dönmüştür. 1204 yılı itibariyle 4. Haçlı Seferi ile kentin işgali, Bizans’tan ayrılmasına yol açmış, bölgede Latin Selanik Krallığı kurulmuştur.1246 yılında Bizans kenti geri almayı başarmıştır.

Şehrin ilk defa Osmanlı ile tanışması, 1387 yılında gerçekleşmiştir. Yıldırım Bayezid komutasındaki birlikler tarafından bölgeye bir kale yaptırılmışsa da, 1402 Ankara Savaşı sonrasında şehir yeniden Bizans kralı Paleiologos’un eline geçmiş ve bu kişinin emri ile kale yıktırılmıştır. 1402 yılında şehir, tamamen Bizans’ın eline geçmiştir. 1423 yılında şehir, Bizans tarafından Venedik’e satılmış, II. Murad, 1430’da büyük bir kuşatma ile kenti almıştır. Bu olay sonrasında kente, yaklaşık 1000 Türk yerleştirilmiştir.

18. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun idari ve siyasi yönden zayıflaması, savaşlarda yer alması nedeniyle, 1912 yılında gerçekleşen Balkan Savaşları’nda, kent Yunanlılara teslim edilmiştir. 1917 yılında şehirde çıkan yangın sonrasında Türk bölgesi hemen hemen ortadan kalkmış ve 1924 yılında da bu bölgedeki Türkler zorunlu göçe maruz kalmışlardır. Onların yerini ise Rum göçmenler doldurmuştur. 2. Dünya Savaşı itibariyle de, kentin Türk nüfusu tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Para Birimi

Selanik Para birimi Euro’dur.

Vize

Vize için gerekli bilgilere http://www.vfsglobal.com/greece/turkey linkinden ulaşabilirsiniz

Selanik’e Nasıl Gidilir

Şehrin ulaşımı son derece kolaydır. Uçak,otobüs ya da otomobil ile ulaşım sağlanabilmektedir. Araç ile sınırdan geçilebilmesi için birtakım evraklara ihtiyaç duyulmaktadır.Sınırdan geçmek için gerekli olan belgelerin ilki Uluslar arası sürücü belgesidir. Yeni ehliyetlerde bu evraka gerek duyulmamaktadır. İkinci belge ise Uluslar arası sigortadır. Yeşil kart olarak da bilinen bu sigorta, 15 gün – 1 yıl arası bir süre için geçerliliğini korumaktadır.Bu belgeler tamamlandıktan sonra izlenecek güzergah sırası ile; İstanbul, Tekirdağ, Malkara, Keşan ve ardından gelinen İpsala sınır kapısından geçilmektedir. Yunanistan’a geçildikten sonra Dedeağaç, Xanthi, Kavala ve Selanik olarak ulaşılabilmektedir. Güzergah üzerinde konaklama ya da denize girmek için uygun alanlar da yer almaktadır.

Selanik’te Ulaşım

Selanik trafik bakımından çok yoğun bir şehirdir.Ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır.Şehirde metro veya tramvay bulunmamaktadır.

Selanik’e Ne Zaman Gidilir

Her ne kadar yaz aylarında seyahat daha keyifli olsa da, kentte yaz aylarının sıcaklığı düşünüldüğünde, bu mevsim uygun bir seçenek olmayabilir. Yazın gece hayatının daha aktif olduğu Selanik’te, gündüz sıcağında dolaşmak oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Deniz tatili için gidildiğinde bu durum aksi yönde gelişmektedir.Kış aylarında soğuk olabileceği düşünülse de, şehirde genel olarak ılıman iklim hakim olduğu için, kış ayları da ziyarete uygundur. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da eğlence mekanları ve restoranlar kalabalıktır. Bahar mevsiminin, en uygun zaman dilimi olduğu ifade edilebilir. Sıcaklığın iyi seviyede olması, aynı zamanda kalabalığın çok fazla olmaması bu mevsim tercihlerinde etkili olmaktadır. Bunun yanında henüz sezon tam anlamıyla açılmamış olduğu için fiyat bakımından da daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Selanik Gezilecek  Yerler

Milattan önceye kadar uzanan gerçek bir tarih şehri olan Selanik’te, tarihi dokuyu da bünyesinde barındıran çok sayıda gezilecek mekan bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Beyaz Kule (White Tower)

White Tower Selanik
beyaz-kule-selanik

Şehrin simgeleri arasında en önemlisi olan bu kule, 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. Rivayete göre, kule Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Zaman zaman hapishane olarak da kullanılmış olan kule “Kanlı Kule” olarak da bilinmektedir.

Atatürk Evi

Atatürk'ün Evi Selanik Yunanistan'dadır.
atatürk-evi-selanik

Apostolou Pavlou Sokağı’nda yer alan ev, Mustafa Kemal’in doğduğu evdir ve ziyarete açıktır. Hayatı boyunca yaptıklarına ilişkin bilgilere ve görsellere yer verilen evde, üst katta Mustafa Kemal’e ait balmumu bir heykel de bulunmaktadır.

Aristoteles Meydanı

Aristoteles Meydanı Selanik'tedir.
aristoteles-meydanı-selanik

Şehrin göbeğinde bulunan ve ülkeye ait en geniş meydanlardan biri olma özelliği taşıyan bu meydan, şehrin en güzel yerlerinden de biridir. Meydanda yer alan Hotel Electra ise oldukça ilgi çekmektedir. Müthiş manzarası ile bilinmektedir.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi Selanik Yunanistan'dadır.
arkeoloji-müzesi-selanik

Bir kentin tarihine tanıklık eden müzelerden biri de bu kentte bulunmaktadır. Kuzey Yunanistan bölgesinde yapılan kazı çalışmaları neticesinde bulunan eserlerin sergilendiği müzede, daha çok arkeolojik dönem kalıntıları sergilenmektedir. Hafta boyunca her gün 08.00 – 20.00 arasında açık olan müze ziyaret edilebilmektedir.

Agia Sofia Kilisesi

Agia Sofia Kilisesi Selanik Yunanistan'dadır.
agia-sofia-kilisesi-selanik

Mimari olarak Ayasofya’nın bir kopyası olan bu kilise, UNICEF listesinde de yer almaktadır.

Saint Dimitrios Kilisesi

Saint Dimitrios Kilisesi Slanik Yunanistan'dadır.
saint-dimitrios-kilisesi-selanik

Bir diğer adı Hagios Demetrios olan kilise, şehirdeki en önemli kilise kabul edilmektedir. Bizans dönemi mimarisine uygun olarak yapılmış olup, pek çok afete ve soruna rağmen bugüne ulaşmayı başarmıştır. Ücretsiz olarak ziyarete ve ibadete açık olan kilisede kıyafet de önemlidir. Açık olduğu saatler 08.00 – 22.00 arasıdır.

Ladadika

Ladadika bölgesi Selanik Yunanistan'dadır.
ladadika-selanik-yunanistan

Osmanlı döneminde bir panayır meydanı olan Ladadika bölgesi, Aristoteles Meydanı’na oldukça yakındır. Genel olarak kentin nabzının attığı bölge olarak ifade edilebilir. Akşam saatlerinde son derece canlı olan bu bölgede, restoranlar, cafeler, tavernalar vs. pek çok zaman geçirilecek mekan da yer almaktadır.

Rotonda

Rotonda Selanik Yunanistan'dadır.
rotonda-selanik-yunanistan

Şehrin dini anlamdaki ilk yapısı olarak kabul gören Roma dönemi yapısı olan Rotonda, 306 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış olsa da, Hıristiyanlık için de kilise olarak kullanılmıştır. Resmi olarak bir kilise niteliği taşımıyor olsa da, içinde ayin toplantıları yapılmaktadır.

Ano Poli

“Yukarı Şehir” olarak da bilinen Ano Poli, dik yokuşlar ile ulaşılabilen şehrin önemli bir bölümüdür. Bölgede, Osmanlı dönemi dahilinde yapılmış olan evler ve mimari örnekleri yer almaktadır. Aynı zamanda Bizans dönemi mimarisi olan Trigoniou Kulesi de burada bulunmaktadır.

Sinema Müzesi

Sinema Müzesi Selanik
sinema-müzesi-selanik

Geçmişten bugüne Yunan sinemasının gelişimini görmek isteyen ziyaretçileri için ilgi çekici bir seçenek olabilir.

Selanik’te Ne Yenir

Oldukça çeşitli ve birbirinden lezzetli yemek seçeneklerine sahip olan Selanik, aynı zamanda birbirinden özel restoranları ile de göz doldurmaktadır. Burada bulunan bazı restoranlar oldukça mühim ve ünlüdür. Bunlar ve sunulan yemek türleri şöyle sıralanabilir

Thalasses

Thalesses Selanik Yunanistan'da yenir
thalesses-selanik

Gündüz vakitlerinde akşama nazaran daha sakin olan restoran, deniz ürünlerinin ağırlıklı olarak bulunabileceği bir mekandır. Genel olarak biraz daha pahalı olsa da, oldukça memnun edici bir yerdir. Hizmet kalitesi, sunum, yemeklerin lezzeti enfestir. Bu restoranda özellikle domatesli karides denenebilir. Aynı zamanda Türk ziyaretçiler için dilimizde menüleri de bulunmaktadır.

O Kipos Tou Thermaikou

Kipos Tou Thermaikou Selanik
kipos-tou-thermaikou

Popüler bir yerde bulunması nedeniyle turistik olarak nitelendirilebilecek nitelikte olan bu restoran, oldukça sıcak bir mekandır. Lezzetli yemekler, çok büyük porsiyonlarda, olabilecek en uygun fiyat seçenekleri ile ziyaretçilere sunulmaktadır. Özellikle kalamar dolması, patlıcan kulesi, kabak kızartma, buffalo kavurma gibi farklı lezzetler denenebilir.Buna ek olarak, bu restoranda son derece leziz şaraplar da tadılabilmektedir.

Sempriko

Sempriko Selanik Yunanistan'dadır.
sempriko-selanik

İlk etapta görselliği ile ön plana çıkan mekanda, dış alanın genişliği ve iç kısmın rahatlığı da dikkat çekmektedir. Daha çok Yunan mutfağına özel yemek seçenekleri bulunan restoranda, çok sayıda meze yer almaktadır. Aynı zamanda hediyelik ve eşya satan bir mağazaya da sahip olan mekanda, Türk mutfağından esintiler hissedilmektedir.

Hondro Alati

Oldukça sempatik bir personele sahip olan restoranda, lezzetli mezeler, bol çeşitli son derece taze deniz ürünleri, Selanik mutfağından çeşitli yemek seçenekleri ile, akşam 23.00’e kadar aktif olan mekanda, çok keyifli vakit geçirilebilmektedir.

Full Tou Meze

full-tou-meze-selanik

Ladadika bölgesinde yer alan Yunan tavernalarından biri olan restoranda, ağırlıklı olarak mezeler bulunmaktadır. Yemek seçeneklerine de sahip olan mekanda, Türkçe menü de bulunmaktadır. Sempatik ve ilgili çalışanları ile tercih edebileceğiniz mekanlar arasındadır.

Estrella

estrella-selanik-yunanistan

Özellikle kahvaltı için tercih edilen bu mekanda, büyük porsiyonlarda omlet çeşitleri, çeşitli kahvaltılık hazırlanan yiyecekler bulunmaktadır. Merkezi sayılabilecek bir bölgede bulunan Estrella, güzel bir gün başlangıcı için mükemmel bir tercih olma özelliklerine sahiptir.

Selanik’te Gece Hayatı

Gece hayatının aktif olduğu Selanik’te, çeşitli eğlence mekanları bulunmaktadır. Daha çok gece saatlerinde aktif olan bu mekanlar, şehir halkı ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Bunlar arasında en popüler olanlar şunlardır:

Fragile Bar

Flagilebar Selanik Yunanistan'dadır.
flagilebar-selanik-yunanistan

En güzel, en eğlenceli barlardan biri olan Fragile bar, bir teras bardır. Duvara yansıtılan eski sessiz filmlerin izlendiği ve son derece keyifli bir ortama sahip olan bu mekan, giriş bölümünde oldukça tuhaf görsellerin yer aldığı merdivenlere de sahiptir.

The Blue Cup

Bluecup Bar Selanik
bluecup-bar-selanik

Daha çok akşam üstü gitmenin uygun olduğu bu mekanda, alkollü içeceklerin yanı sıra lezzetli kahve seçenekleri de bulunmaktadır.

RE Take Me There

Re take me there bar Selanik Yunanistan'dadır.
re-take-me-there-bar-selanik

Daha çok Selanik gençlerinin ziyaret ettiği mekanlardan biri olan RE Take Me There, alkol ve çay, kahve gibi seçeneklere de sahiptir.

Blues Bar

Blues Bar Selanik Yunanistan'dadır.
blues-bar-selanik

Kokteyl veya kahve içmek için uğranabilecek, neon ışıklarıyla zenginleştirilmiş olup, sık tercih edilen yerlerden bir tanesidir.

 • Butler, Mikel, Pantheon ve Sinatra
 • Oldukça popüler olan bu mekanlar, konsept olarak birbirine son derece yakındır. Cafe / bar tarzı düzenlenen mekanlarda, eğlence garantilidir.

Selanik’te Nerede Kalınır

Şehirde, gezilip görülecek yerler genel olarak yürüme mesafesinde olsa da, konaklanacak yerler oldukça önemlidir. Selanik şehrinin en büyük otelleri, kiralık daireleri, küçük, orta halli otelleri kapılarını ziyaretçilere açmış durumdadır. Deniz kenarına yakın olan Ana Poli Hotel, uygun bir konaklama seçeneği olabilir. Buna ek olarak, görülmesi istenen yerlere yakın başka oteller de elbette ki tercih edilebilir. Kişisel araç, taksi ya da otobüs ile seyahat olanakları bulunan şehirde, daha çok restorasyon ile tarihi dokusu korunmuş oteller yer almaktadır. ancak otellerde, temizlik açısından sorun yaşanmamaktadır. Oteller bulundukları muhite göre pahalı ya da ekonomik olabilmektedir.

Seyahat öncesinde, detaylı bir araştırma yapılarak konaklanacak yer belirlenerek, daha rahat ve konforlu bir seyahat gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda sezonun henüz açılmadığı bahar ve kış aylarında ziyaret etmek, bütçe açısından daha ekonomik olacaktır. Hangi dönemde otel ücretlerinde ne gibi değişiklikler olduğu internet üzerinden takip edilebilmektedir.

Selanik İçin Öneriler

 • Selanik halkı için ayrı bir önem taşıyan Arc of Galerius ziyaret edilebilir. Yerli halk için bulunma noktası olarak kabul edilmektedir.
 • Popüler caddeler arasında yer alan Tsimiski, Mitropoleos, Egnatia ve Ermou gibi caddeler dolaşmak, alışveriş yapmak ve mola vermek için harika seçeneklerdir.
 • Selanik’te bulunan Çağdaş Sanat Müzesi de görmeye değer güzelliktedir. Diğer müzeler yanında biraz sönük kalsa da, zaman geçirmek için alternatif olabilir.
 • Sayılan tüm müzeler dışında, kentte iki müze daha yer almaktadır. Bizans müzesi ve Thessaloniki Jewish Müzesi. Bu iki müze de ziyarete açıktır.
 • Ünlü yunanlı sanatçı Giorgos Zogolopoulos tarafından ortaya çıkarılan “Umbrellas” isimli heykel de bölgede son derece ünlüdür.
 • Selanik, aynı zamanda sokak sanatının da hakim olduğu bir şehirdir.
 • Doğal bir güzelliğe sahip olan kordon boyunda gün içinde yürüyüş yapmak, deniz havası solumak da ilgi çekici ve dinlendirici olabilir.
 • Görsellik bakımından birinci sırada yer alan Aristoteles Meydanı’nda yer alan cafelerde bir kahve molası vermek, şehrin nabzını tutmak açısından yararlı bir deneyim olabilir.
 • 1930 yılında inşa edilen Mondiano Pazarı da görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Genel olarak kasap, balıkçı ve manavların bulunduğu pazarda, cafeler ve tavernalar da yer almaktadır.

Selanik, Bizans döneminin izlerini taşıyan sokakları, dar taş yolları, Osmanlı mimarisinin de esintileriyle harmanlanmış dokusu ile, Yunanistan’da ziyaret edilecek en güzel yerlerin başında gelmektedir. İlk bakışta çok bir albenisi var gibi görünmese de, gezip gördükçe hayran kalınan bir şehirdir.

Kiliseler, sayısız müze seçenekleri, lüks otelleri, leziz yemeklere sahip olan restoranları ve son derece benzer kültürü ile, gidildiğine değecek bir seyahat olma güzelliği de taşımaktadır.

Mustafa Kemal’in Misak-ı Milli sınırları içine alamadığı için hayıflandığı kadar güzel bir şehirdir.  Son derece sıcak halkı, Yunan kültürünün yaşatılması konusundaki hassasiyet ve incelikler, kentin havasını büyülü bir hale sokmaktadır. Kolay ulaşım seçenekleri, kentte gezintinin de uygun ve güvenli olması, hafta sonu için bile gitmeye değebilecek güzelliktedir.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here