Prag’da Bulunan En İyi Oteller

1
1124
Prag'da Bulunan En İyi Oteller
Prag'da Bulunan En İyi Oteller

Orta Avrupa‘nın en güzel şehirlerinden Prag haiz olduğu muhteşem atmosferi ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir şehirdir.Ülkemizden düzenlenen Orta Avrupa turları ile bu güzel şehri görebileceğiniz gibi kendi gezinizi kendiniz organize ederek de bu olağanüstü şehri gezebilirsiniz.Özellikle şehre ilk gez gideceğinizi düşünürsek akıllara ilk gelen sual  “Prag’da nerede kalınır?” olacaktır.Prag’da konaklama yapılması gereken en önemli noktaları, gezinsel noktaların konumlarını ve konaklama yapabileceğiniz tüm otel tavsiyelerimizi Prag’da nerede kalınır? yazımız boyunca paylaşacağız.

Yazı biraz uzun gelebilir ama Prag’da bulunan yerler ve en iyi fiyat performansına tabi oteller hakkında çok faydalı bilgiler aktaracağız, bu nedenle ayrıntılıca okumanızda fayda var.

Prag’da Nerede Kalınır

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti olan Prag, köprüleri, katedralleri, birbirinden güzel mimari tarza sahip yapıları ile Orta Avrupa‘da gezilip görülmesi gereken büyülü bir şehirdir.Şehirde yer alan turistik yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yakın mesafede sayılır.Otel seçiminizi iyi yaparsanız hemen hemen çoğu gezi noktasına yürüyerek gidebilirsiniz.Yalnızca uzakta kalan yerler için toplu taşıma ya da taksiyi tercih edebilirsiniz. Gelelim Prag’da nerede kalınır? sorusunun cevabına.

Prag toplam 10 bölgeye ayrılıyor olsa da bizi ilgilendiren şehrin en turistik noktaları. Zaten bu yerlerin büyük çoğunluğu hemen hemen aynı bölge sınırları içerisinde yer alıyor.Prag’da konaklama yapılacak 3 tane güzel bölge var. Bunlar: Mala Strana adındaki nehrin sol kıyısı, nehrin hemen sağ kenarında yer alan Eski Şehir (Stare Mesto) bölgesi ve bu bölgenin alt kısmında kalan Yeni Şehir (Nove Mesto) olarak adlandırılan bölge.

Mala Strana: Bu bölge Vltava Nehri‘nin hemen sol tarafında yer alıyor. İngilizce’de Lesser Town olarak geçiyor. Mala Strana tarihi binaları ve sakinliği ile dikkat çekiyor. Karl Köprüsü‘ne hemen 5 dakikalık yürüme noktasındaki alanda birçok güzel otel yer alıyor. Şehrin seçkin otellerinden bazıları da bu bölgede yer alıyor. Seçkin deyince hemen aklınız fiyatlara gitmesin, bu bölgede uygun fiyatlı tesis bulmanız mümkün. Bu bölgede yer alan konsolosluk binaları bölgenin daha da güvenli olmasında etkendi. Bu bölgeden Eski Şehir Meydanı‘na 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün. Dilerseniz bölgede yer alan tramvayı da tercih edebilirsiniz. Kısacası Mala Strana, konaklama yapılabilecek çok güzel bir yer.

Eski Şehir (Stare Mesto): Prag’da nerede kalınır, şehrin en önemli ve tarihi noktası neresi diye sorarsanız size Eski Şehir (Stare Mesto) adı verilen bölgeyi önerebilirim. Burası Prag’ın en turistik ve önemli yeri. Şehirde gezip görmeniz gereken birçok yer bu bölgede yer alıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan bölgenin her sokağı birbirinden güzel. Eğer bu bölgede konaklama yapmayı tercih ederseniz otelden adımınızı attığınız anda Prag’ın hareketli yaşamının hemen içine giriyorsunuz. Bölgede birçok kafe, restoran, hediyelikçi var. Bölgenin güzel yanı konumunun eşsiz olması.Bölgedeki otel fiyatları biraz yüksek olsa da sahip olduğu konum her şeye değer.Şehrin en güzel bir diğer noktasıda burası.

Yeni Şehir (Nove Mesto): Bölgenin adı her ne kadar “Yeni Şehir” olsa da burası 800 yıllık bir tarihe sahip. Şehrin en önemli meydanlarından Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı) burada bulunuyor. Eski Şehir Merkezi’ne yürüme mesafesinde olan yerde birçok otel, kafe, restoran ve gece kulübü bulunuyor. Her yere yürüyerek gitmeye çalışmak yorucu olabilir ama bölgede metro ve tramvay hattı var. Buradaki otellerin fiyatları diğer yerlere nispeten daha uygun olsa da dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Bazı ara sokaklar uygunsuz kişiler tarafından kullanılıyor olabilir bu nedenle konum seçiminde dikkatli olmak gerekiyor.

Hradcany: Prag Kalesi’nin çevresinde yer alan bu bölge çok güzel bir manzaraya sahip olsa da konaklama için pek uygun bir yer değil. Ulaşım biraz zor. Prag Kalesi şehrin en önemli gezi noktalarından birisi olsa da konaklama için çok uygun bir senek değil.

Prag genel olarak pek büyük bir yer değil. Şehrin en turistik yerleri birbirine yakın konumda. Mala Strana, Eski Şehir Meydanı ve Yeni Şehir konaklama için uygun yerler. Hesaplı ve güzel bir otel bulursanız bu 3 bölgede de konaklama yapabilirsiniz.

Prag Otel Fiyatları

Prag, Avrupa’nın diğer ünlü ve turistik yerlerine nazaran konaklama konusunda gezginlere çok hesaplı alternatifler sunuyor. Otel fiyatları eskiden çok daha uygun olsa da yavaş yavaş Viyana gibi şehirlerin otel fiyatlarına yaklaşıyor. Yine de güzel bir araştırma ile Paris, Venedik gibi şehirlerde 2-3 yıldızlı otellere ödeyeceğiniz paraya burada 4-5 yıldızlı çok güzel tesislerde konaklayabilirsiniz. Şehirde yer alan en hesaplı otellerin gecelik fiyatları 80 Euro civarında, biraz daha düzgün ve güzel bir konaklama deneyimi sunan yerler 80-150 Euro arası değişiyor.Prag’daki en lüks otellerin gecelik çift kişilik oda fiyatları ise 150-200 Euro fiyat aralığından başlayarak yükseliyor.

Prag otel rezervasyonunuzu şehirdeki otellerin internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi çeşitli otel rezervasyon sitelerini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlardan en ünlü ve güvenilir olanı Booking. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

4★ Appia Hotel Residence

4 yıldızlı Appia Hotel Residence yaklaşık 1200 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 9,4 gibi çok yüksek bir ziyaretçi puanına sahip olan tesis. Karl Köprüsü‘ne 5 dk uzaklıkta, Mala Strana adlı bölgede yer alıyor. Otelin çevresinde birçok konsolosluk binası var bu yüzden bulunduğu konum oldukça güvenli. Prag’ın en önemli ve turistik bölgesi olan Eski Şehir Meydanı otelden yürüyerek 15-20 dk sürüyor. Hiçbir toplu taşıma kullanmadan şehirde rahatça gezebilirsiniz.

Bahçeli, geniş odalı, ufak ama kaliteli bir tesis olan Appia Residence, Prag’daki en iyi fiyat performans oranına sahip tesislerden bir tanesi. Ücretsiz wi-fi hizmetinin olduğu tesiste  çift kişilik oda gecelik 79 Euro.Yoğun sezonda otelin fiyatı biraz yükselerek çift kişilik oda gecelik 125 Euro’lara kadar çıkabiliyor. 

Prag’da nerede kalınır rehberini hazırlarken şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre inceledik.Sadece Eski Kent Meydanı çevresinde yer alan otellere bağlı kalmadan tüm otelleri konum, fiyat, ziyaretçi değerlendirmesi gibi kriterlere göre analiz ettik.Her fiyat ve kalite aralığından alttaki otelleri de seçtik ve bu otelleri de alternatif olması açısından Prag’da nerede kalınır rehberine ekledik. Otellerin ortak özelliği Prag’daki en çok tercih edilen tesisler olmaları.

4★ Hotel UNIC Prague

Yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 9,3 gibi olağanüstü bir puanına sahip olan Hotel UNIC Prague, Prag’da konaklama yapabileceğiniz 4 yıldızlı güzel bir tesis. Eski Kent Meydanı ve Karl Köprüsü gibi ikonik yapılara yürüyerek 10 dk uzaklıkta yer alan otel Prag’da nerede kalınır diyenler için tavsiye edebileceğimiz tesislerden biri. Yakınında şehrin ünlü alışveriş merkezlerinden biri bulunan otelde ücretsiz wi-fi hizmeti de var.Çift kişilik oda ücreti dönemine göre gecelik 80-120 Euro arasında değişiyor.

4★ Residence Leon D’Oro

Prag’ın kalbinde, Wenceslas Meydanı ile Eski Kent Meydanı arasında çok güzel bir konumda yer alan 4 yıldızlı Residence Leon D’Oro, yaklaşık 5000 değerlendirme sonucunda 8,1 gibi yüksek bir puana sahip. Hemen yakınında yer alan metro istasyonu şehir içi ulaşımda işinize yarayabilir. Çift kişilik oda ücreti gecelik 45-85 Euro arasında.Bu rakam sezonda 120 Euro’lara kadar çıkabilir. Konumu oldukça iyi.

4★ Grand Majestic Plaza

4 yıldızlı Grand Majestic Plaza 5000 yorum sonrasında 10 üzerinden 8,8 gibi güzel bir puana sahip.Barut Kapısı ve Belediye Binası gibi turistik noktalara yakın konumda yer alan tesisin hemen yakınında avm yer alıyor. Prag’daki en iyi fiyat fayda oranına sahip olan tesislerden biri.Oda ücretleri makul seviyede.Otelin çift kişilik konaklama ücreti gecelik 55-130 Euro civarında.

5★ Radisson Blu Alcron Hotel

Prag’ın kalbinde, Wenceslas Meydanı‘nın hemen yanında yer alan 5 yıldızlı Radisson Blu Alcron Hotel şehirde iyi bir otelde kalmak isteyenler için güzel bir seçenek. Yaklaşık 4.000 değerlendirme sonucu 10 üzerinden 9,3 gibi güzel bir puana sahip. Otelin içerisinde 2 adet prestijli restoran yer alıyor, üstelik bu restoranlar Michelin yıldızlı. Prag’da nerede kalınır, kaliteli bir otel olsun diyorsanız Orta Avrupa’nın en iyi otellerinden biri seçilen bu tesise göz atabilirsiniz.

5★ Grandior Hotel Prague

5 yıldızlı Grandior Hotel Prague yaklaşık 10.000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,8 gibi çok yüksek bir puana sahip. Karl Köprüsü‘ne 2 km, Eski Kent Meyanı‘na ise 1,2 km uzaklıktaki tesisin hemen dibinde metro, tramvay ve otobüs durakları yer alıyor. Prag’daki en iyi fiyat performans otellerinden biri olan bu tesiste gecelik 120-220 Euro arasında olabiliyor.Dönemine göre daha ucuzada oda bulmak mümkün.

Prag otellerinin hepsine göz atmak isterseniz tıklayın. Prag gezinizde ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri Prag Gezi Rehberi ve Prag Gezilecek Yerler başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here