Prag’da Alışveriş Yapılacak Yerler

0
1493
Prag'da Alışveriş Yapılacak Yerler
Prag'da Alışveriş Yapılacak Yerler

 

Prag’da Na Prikope’de ünlü Cerna ruze ve Palac Myslbek gibi pasajlar var ve  çok sayıda mağaza mevcut. Hediyelik eşya almak istiyorsanız tarihi merkezdeki eski mağazaları öneririm. Prag’da alışveriş yapmak çok keyifli. Bölgesel ürünlerin yan yana satılıyor olması şehre ayrı bir atmosver ve hava katıyor.Özellikle eski şehir meydanı ve çevresinde yer alan dükkanları gezerken değişik lezzetler deneyebilirsiniz.Prag’da alışveriş yapılacak yerler yazımızda; şehirdeki alışveriş yapabileceğiniz bölgeler hakkındaki bilgilerden, şehirde satılan yöresel hediyelere, sokak pazarlarına dair herşeyi bulabilirsiniz.

Prag’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Para Birimi: Çek Cumhuriyetinin resmi para birimi Çek Korunası’dır. 1 Euro 26 Çek Korunası, 1 Dolar 25 Çek Korunası, 1 TL ise 11 Çek Korunası’na karşılık geliyor (Aralık 2016 kurları). Avrupa Birliği’ne 2004 yılında tam üye olan bu ülke para birimini Euro’ya çevirmemiştir. Çek Korunası banknot halinde 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 ve 5000 lik halde, madeni para olarak ise 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 lik halde bulunmaktadır. Mümkünse tüm paranızı makul ve küçük oranlarda tutmanızda fayda vardır. Çünkü bazı yerler 2000 ya da 5000 gibi tek ve büyük banknotları kabul etmemektedir.

Kredi Kartı, Banka Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Birçok otel ve restoranda kredi kartı kabul edilmektedir. Bunun dışında kredi kartınızı ATM’lerden para çekmek ve döviz bozdurmak için de kullanabilirsiniz. Yurt dışına çıkmadan önce banka kartınızın yurt dışındaki işlemlere açık olup olmadığını bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Vergi Muafiyeti: Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar ve bir seferde 2000,01 Çek Korunası üstünde alışverişlerinde ödedikleri vergiyi geri alabilir. Gerekli geri alma işlemini ülkeden ayrılmadan önce yapmanız gerekmektedir. Geri alabileceğiniz net tutar alışverişinizin yaklaşık %12’sidir. Eğer yüklü bir alışveriş yapacaksanız “Tax Free” ya da “Global Refund” yazılı düzgün mağazaları tercih edebilirsiniz. Satın aldığınız ürünleri bavulunuzda kolay ulaşabileceğiniz yerlere yerleştirin. Havaalanında para iadesi alırken bu ürünleri gümrükçe çıkartmanız gerekecek.

Döviz Bozdurma ve Dikkat Etmeniz Gerekenler: Prag döviz bozdurma konusunda dikkat etmeniz gereken bir yerdir. Büyük ihtimalle buraya seyahat etmeden önce Çek Korunası bulamayacağınız için döviz bozdurmak zorunda kalacaksınızdır. Bankaların dışında döviz bozduracağınız yerlerin öncelikle isim yapmış yerler olmasına dikkat edin.  Prag’da döviz bürolarından, seyahat acentasından, postane şubelerinden ya da en kötü ihtimalle otelinizden döviz bozdurabilirsiniz. Oteller %10’a yakın komisyon uyguladığı için zorda kalmadıkça tercih etmemekte fayda var.

Benzer şekilde komisyon uygulayan döviz bürolarında ise ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor. Şehir merkezinde birçok noktada bulunan bürolar farklı komisyon oranları ve pazarlık payı bırakmaları nedeniyle güven vermemektedir. Döviz büroları bozduracağınız miktara göre de fiyat verdiği için pek tavsiye edilmeyen bir döviz bozdurma yöntemidir. Döviz bürosunda bozdurmak istediğiniz Euro ya da Dolar karşılığını satıcıdan teyit ettirin. Aksi taktirde panoda yazılı olan kurlar yerine elinize farklı bir kur oranından bozulmuş, kısacası daha fazla komisyon kesilmiş bir tutar kesilmiş olur. İtiraz edip paranızı geri istediğinizde ise işlemin tamamlanmış olduğu söylenir ve paranız iade edilmez. Bu yüzden satıcıdan mutlaka onay alın ve daha düzgün yerlerden para bozdurmaya çalışın. Western Union gibi bir yer döviz bozdurma konusunda diğer yerel bürolara göre daha güvenilirdir. Birkaç farklı yerden fiyat alın. Pazarlık payının olduğunu unutmayın ve gerekirse işlem yapılmadan önce teklif edilenden fazlasını talep etmekle işe başlayın.

Döviz bozdurma işlemini sokakta bile yapan kişiler vardır. Bunlardan uzak durun. Mümkünse ATM ve bankaları kullanın. Bir yerde hem Çek Korunası hem de Euro ile ödeme kabul ediliyorsa ve mümkünse Çek Korunası ile ödeme yapmaya çalışın. Çünkü satıcı Euro – Koruna oranına kendisi karar verebilir.

Prag’dan Ne Alınır

Prag’da yer alan geniş hediyelik seçenekleri ile gezi boyunca kendinize ve sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler alabilirsiniz. Şehrin en ünlü hediyeliklerinin başında lal taşı, kristaller ve Prag kuklaları geliyor. Bunlar dışında her şehirde olduğu gibi Prag simgeleri olan, klasikleşmiş t-shirt, vardak vb eşyalar da alabilirsiniz.

Prag’da Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Prag orta büyüklükte bir Avrupa kenti olması nedeniyle alışveriş yapılacak bölgeleri de birbirine yakındır. Aradığınız birçok şeyi bulabileceğiniz en uygun yer Karl Köprüsü ve Eski Şehir Meydanı arasında yer almaktadır. Bu bölgede özellikle hediyelik eşya satışı yapılmaktadır. Celetna caddesi Prag’a özgü ürünleri ile ünlü yerdir.

Na Prikope caddesi birçok alışveriş merkezine ev sahipliği yapmaktadır ve dünyaca ünlü markaların birçoğu burada bulunabilir. Alışveriş yapabileceğiniz başka bir yer ise Wenceslas Meydanı ve civarıdır. Burada alışveriş yapılabilecek yerlerin yanı sıra birçok otel, restoran, kafe, bar ve döviz bürosu da bulunabilir. Bu civarda H&M, Mango, Esprit, Top Shop, Next gibi dünyaca ünlü markalar ve ürünleri bulunabilir. Mala Strana’da kitapçı, antikacı, sanat galerisi gibi mağazalarda aradığınız özgün ve değerli eşyaları bulabilirsiniz.

Prag’da hediyelik eşya alabileceğiniz yerler arasındaki en işlek noktalar Eski Şehir Meydanı ve Charles Köprüsü arasındadır. Genellikle turistlerin akın ettiği bu yerde birbirine benzer ürünler satan birçok dükkan bulunabilir.

Prag’da Alışveriş Merkezleri

Arkady Pankrac: 2008 yılında açılan bu alışveriş merkezinde özellikle ayakkabı ve spor ayakkabı üzerine satış yapan mağazalar bulunmaktadır. Bunun dışında bir süpermarket, eczane, kitapçı ve yiyecek kısmı da vardır. Pnakrac metro istasyonundan alışveriş merkezi içerisine direkt geçiş bulunmaktadır.

 • Adres: Na Pankráci 86, Prague 4
 • Ulaşım: Metro C hattı ile Pankrac
 • Ziyaret Zamanı: 09:00 – 21:00
 • Web sitesi: www.arkady-pankrac.cz

Cerna Ruze: Tarihi Cerna Ruze geçidi 1990larda Cerna Ruze alışveriş merkezine dönüştürülmüştür. İçerisinde 50 kadar mağaza ve restoranlar bulunmaktadır.

 • Adres: Na prikope 12, Prague 1
 • Ulaşım: Metro A veya B hattı ile Mustek
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cuma 09:00 – 20:00, Cumartesi 09:00 – 19:00, Pazar 11:00 – 19:00
 • Web sitesi: www.cernaruze.cz

Debenhams: İngiliz menşeli bir alışveriş merkezidir ve 2004 yılında açılmıştır. Wenceslas Meydanı’nda bulunmaktadır.

 • Adres: Václavské nám 21, Prague 1
 • Ulaşım: Metro A veya B hattı ile Mustek ya da A veya C hattı ile Muzeum
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 20:00, Pazar 10:00 – 20:00
 • Web sitesi: www.debenhams.cz

Kotva: Bitpazarı tarzında bir yapıdır. Elektronik, ev eşyası, güzellik ürünleri, bavul, öanta gibi ürün seçenekleri sunmaktadır.

 • Adres: Nám. Republiky 8, Nové Město, Prague, Bohemia 110 00
 • Ulaşım: Metro B hattı ile Nam Republiky
 • Web sitesi: www.od-kotva.cz

Palac Flora: 2003 yılında açılan bu alışveriş merkezi Prag’ın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. 4 katlı alışveriş merkezinde 120 tane mağaza bulunmaktadır. Arıca bir yemek bölümü ve sinema da vardır. Flora metro istasyonundan direkt buraya ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Vinohradská 144, Prague 3
 • Ulaşım: Metro A hattı ya da 5, 10, 11, 16 nolu tramvaylar ile Flora
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 21:00, Pazar 10:00 – 21:00
 • Web sitesi: www.atrium-flora.cz

Palladium: Prag şehir merkezinde yer alan bir alışveriş merkezidir. 5 katlı merkezde 170 kadar mağaza ve 30 restoran bulunmaktadır. Alışveriş merkezi içerisinde bulunan metro istasyonu ve altındaki 900 park yeri ile hem metro hem de özel aracınız ile kolay ulaşılabilecek bir yerdir. Burada bulabileceğiniz bazı mağazalar şunlardır: ECCO, Benetton, H&M, C&A, Puma, Mothercare, Marks& Spencer’dır.

 • Adres: Namesti Republiky 1, Prague 1.
 • Ulaşım: Metro B hattı ile Namesti Republiky
 • Ziyaret Zamanı: Süpermarket Pazartesi – Cuma 07:00 – 22:00, Cumartesi 08:00 – 22:00, Pazar 08:00 – 21:00, Mağazalar Pazartesi – Cuma 09:00 – 22:00, Cumartesi 09:00 – 22:00, Pazar 09:00 – 21:00, Restoran Pazartesi – Cuma 11:00 – 24:00, Cumartesi 11:00 – 24:00, Pazar 11:00 – 23:00.
 • Web sitesi: www.palladiumpraha.cz

Marks& Spencer: İngiliz mağazalar zinciri Prag’da en son açılan yerlerdendir. Her yaşa uygun kıyafet koleksiyonlarının yanı sıra yiyecek bölümü de zengindir.

 • Adres: Václavské náměstí 36, Prague 1
 • Ulaşım: Metro A ya da B hattı ile Mustek veya A ya da C hattı ile Muzeum
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cuma 09:00 – 20.30, Cumartesi 09:30 – 20:00, Pazar 10:00 – 20:00
 • Web sitesi: www.marksandspencer.cz

Myslbek Alışveriş Galerisi: 1996 yılında açılan bu alışveriş merkezi şehrin ilk alışveriş merkezlerindendir. Old Town ile New Town’ı birbirine bağlayan bir noktada bulunmaktadır. Adını Wenceslas Meydanı’nı yaratan kişiden almaktadır. Next, Mothercare, Korres, Intersport gibi markaları burada bulabilirsiniz.

 • Adres: Na příkopě 19/21, Prague 1
 • Ulaşım: Metro A veya B hatları ile Mustek
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 20:00, Pazar 10:00 – 19:00
 • Web sitesi: www.ngmyslbek.cz

Novy Smichov: Adres: Plzeňská 8, Prague 5

 • Ulaşım: Metro B hattı ya da 4, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 20 numaralı tramvaylar ile Andel
 • Ziyaret Zamanı: Mağazalar 09:00 – 21:00, Tesco 07:00 – 24:00
 • Web sitesi: www.novysmichov.eu

Slovansky Dum: Na Prikope’de bulunan bir alışveriş merkezidir. Nautica, Tommy Hilfiger, Beltissimo, Miss Sixty gibi markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz. Ayrıca büyük bir açık alana ve bir sinemaya da sahiptir.

 • Adres: Na prikope 22, Prague 1
 • Ulaşım: Metro A ya da B hattı ile Mustek
 • Web sitesi: www.slovanskydum.cz

TESCO: İngiliz mağazalar zinciri olan TESCO ev eşyası, kitap, dergi, yiyecek, çiçek gibi zengin bir ürün yelpazesine sahiptir. Yerli turistler kadar yabancıların da ilgi gösterdiği bir yerdir.

 • Adres: Národní třída 26, Nové Město, Prague, Bohemia 110 00
 • Ulaşım: Metro B hattı ile Narodni trida
 • Web sitesi: www.itesco.cz/cs/obchody-tesco/my-narodni/

Vinohradsky Pavilon: Prag’ın ilk mini alışveriş merkezidir. 1994 yılında açılan bu alışveriş merkezi içerisinde çok fazla mağaza ve ürün seçeneği bulunmamaktadır. Fakat yine de görmeye değerdir.

 • Adres: Vinohradska 50, Prague 2
 • Ulaşım: 11 nolu tramvay ile Vinohradsky trznice
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 09:30 – 21:00, Pazar 12:00 – 20:00
 • Web sitesi: www.pavilon.cz

Prag Butik Sokak Pazarları

Sokak pazarlarında alışveriş yapmak insana ayrı bir keyif veriyor. Prag’da alışveriş yapabileceğiniz ünlü sokak pazarları şunlar:

Charles Köprüsü (Karl Köprüsü) üzerine kurulan pazar

Şehrin en ünlü köprüsü olan Charles Köprüsü (Karl Köprüsü) üzerinde aslında bir pazar değil farklı ürünler satan tezgahlar kurulmaktadır. El işi ürünler, takı, fotoğraf ve resim gibi ürünleri buradan temin edebilirsiniz.

 • Ulaşım: Prague 1, Metro: Staromestska (A hattı)

Havelske Trziste

Prag’da yıl boyunca açık olan iki pazardan biridir. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bu Pazar yerinde sebze, meyve, çiçek, sanat ve el işi ürünler, deri ürünler, tahta oyuncaklar, seramik çeşitleri ve hediyelik eşyalar bulunabilir. Özellikle yiyecek ürünleri fiyatları marketlerdekinden daha uygundur. Bu pazar Eski Şehir Meydanı ve Wenceslas Meydanı’na yürüme mesafesindedir.

 • Adres: Havelska Street, Prague 1.
 • Ulaşım: Mustek (A ya da B hattı)
 • Ziyaret Zamanı: Her gün 09:00 – 18:00 arasında.

Prag Bit Pazarı

 Genellikle yerliler arasında popüler bir yer olsa da Prag bit pazarı turistlerin de ilgisini çeken bir yerdir. Burada kıyafet, takı, eski fotoğraflar ve diğer birçok ürün çok ucuz fiyata satılmaktadır. Satılan ürünlerin çoğu ikinci eldir fakat sıfır ürünler de mevcuttur.

 • Adres: River Embankment, Prague 2
 • Ulaşım: Metro – Karlovo Namesti (B hattı), Tramvay – 3, 7, 16, 17, 21
 • Ziyaret Zamanı: Ayın her ikinci Cumartesi günü 09:00 – 16:00 arasında.

Prazska Trznice

 Prag’ın en büyük açık alan pazarıdır. Küçük büfe tarzı yerlerin olduğu bu pazarda uygun fiyatlı birçok ürün bulunabilir. Ev eşyası, sebze ve meyve, sanat ve el işi ürünler, alkol çeşitleri gibi değişik bir ürün yelpazesine sahiptir. Yeri nedeniyle daha çok yerli halka hitap etmektedir.

 • Adres: Bubenske nabrezi, Holesovice, Prague 7
 • Ulaşım: Metro – Vltavska (C hattı), Tramvay – 1, 3, 14, 25
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 07:00 – 18:00

Pankrac Trznice

Mevsime özgü birçok ürünün bulunabileceği küçük tezgahların olduğu bir pazardır. Yiyecek ürünlerin yanı sıra ev eşyası, elektronik gibi ürün seçeneklerine de sahiptir.

 • Adres: Prague 4
 • Ulaşım: Metro – Pankrac (C hattı)
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cuma 08:00 – 18:00, Cumartesi 08:00 – 13:00

Prag’a dair merak ettiğiniz diğer tüm bilgilere Prag Gez Rehberi ve Prag Gezilecek Yerler başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here