Prag Gezi Rehberi

0
333
Gezilecek Yerler Prag
prag-gezilecek-yerler

Eski Çekoslavakya şimdiki Çek Cumhuriyeti’nin başkenti masal şehri Prag’a iki kez gitme fırsatı buldum.Seyahatlarım sırasında tanışıp sohbet ettiğim bir gezgin “Prag’a bir kez gelirsen bil ki bu son gelişin olmayacaktır” demişti.O zaman anlamasamda bu şehre ayak bastıktan sonra ne demek istediğini gayet iyi anladım.Prag’a ilk gidişim yoğun kar yağışı yüzünden maceralı oldu.Bildiğiniz gibi kış aylarında uçak fiyatları, bahar ve yaz sezonuna göre daha uygundur.Arkadaşımla beraber bunun bir fırsat olduğunu düşünüp harekete geçtik. Sky scanner‘dan Ukrain International Airlines şirketinin Kiev aktarmalı Prag seferine biletimizi aldık.Yaklaşık üç haftalık bir bekleyişten sonra beklediğimiz gün geldi çattı.Hava çok soğuktu ve kar artarak yağmaya devam ediyordu.Uçuşumuzun iptal olmaması içi dua ediyorduk.Maalesef korktuğumuz şey başımıza gelmişti. Havaalanına vardığımızda uçuşumuzun iptal olduğunu öğrendik. Ukrain International Airlines bir sonraki uçakla Kiev’e inebileceğimizi ve orada konaklama yapıp ertesi gün Prag’a uçabileceğimizi söyledi.Uçağımız Kiev aktarmalı olduğu için o günkü Kiev uçağını kaçırmış oluyorduk.En erken ertesi gün Kiev’den uçuş vardı.Hava yolu şirketinden Kiev konaklamasında ücret ödemeyeceğimizin garantisini de alamadık.

Arkadaşım çaresizce suratıma bakarken Türk Hava Yolları çalışanı bir bayan hava yolları uçuş kurallarına göre, fiyat farkı olmaksızın bir sonraki Thy’nin uçağına binebileceğimizi söyledi.Arkadaşımla birlikte o an sevinç çığlıkları atmak istedik.Bütün planımız neredeyse altüst oluyordu.Yeni uçağımız için bekleme alanına yöneldik.Kar yağışı yüzünden bütün uçaklar rötarlı iniyordu.Hatta bazı uçaklar inemiyordu bile.Uykusuz kaldığım ikinci geceydi artık sabrım kalmamıştı.Bir ran önce uçmak istiyordum.Uzunca bir süre bekleyişten sonra uçağımız geldi ve seyahatimiz başlamış oldu. Prag Gezi Rehberi başlıklı yazımda, Prag gezilecek yerleri, Prag gece hayatını, nerede kalınmalı ve daha birçok detayı paylaşacağım.

Prag’a Nasıl Gidilir

Yaklaşık bir saat kırkbeş dakika süren yolculuğumuzdan sonra Vaclav Havel Havalimanına iniş yaptık.İstanbul’dan Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Prag’a direk uçuşu var.Ukrain International, Lufthansa, Aeroflot, Lot gibi havayolu şirketleri ile de aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Prag Hava Limanından Şehir Merkezine Ulaşım

Prag çok pahalı bir şehir değil.Yalnız seyahat etmiyorsanız kalacağınız yer ile görüşüp varsa havalimanı transer ücretleri hakkında bilgi almanızda fayda var.Biz transer hizmeti aldık çokta memnun kaldık.Kalacağımız yeri aramamış olduk.Havalimanından şehir merkezine giden tren yada metro yok.Gündüz 119 veya 110 gece ise 510 no’lu otobüse binip metroya aktarma yapabilir veya Airport expressi ile merkez tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.Hlavni Nadrazi istasyonu Wenceslas Meydanı’na yakın mesafede bulunuyor.Tren istasyonunun metro ile de bağlantısı var.Ana tren istasyonu Praha Hlavni Nadrazi’dir.Buradan Avrupa’nın diğer şehirlerine de geçiş yapmanız mümkün.Airport shuttle servis otobüsleri de başka bir ulaşım seçeneğidir.

Prag’da Şehir İçi Ulaşım

Prag Şehir İçi Ulaşım

Şehirde Metro ve tramvay yoğun olarak kullanılmaktadır.22 no’lu tramwaya binerseniz turistik yerlere yakın duraklarda inebilirsiniz.Taksi kullanımı da ucuzdur.Tepesinde AAA yazan taksileri kullanmanızı öneririm.Diğer taksilere binerseniz daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.Gezilecek yerlerin hepsi birbirine çok yakın olduğu için önerim şehri yürüyerek keşfetmeniz.

Prag’a Ne Zaman Gidilir

Bizim bu masal şehri ile tanışmamız Şubat ayına denk geldi.Hava gerçekten çok soğuktu.Kış aylarında seyahat etmenin dez avantajı havanın soğuk olmasının yanı sıra olumsuz hava koşulları yüzünden uçuşlarında iptal olması.Benim birkaç kez başıma geldiği için paylaşmak istedim.Soğuğa karşı dirençliyseniz kış aylarında da istediğiniz yere rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.Prag her mevsim güzel bir şehirdir.Dilediğiniz her an bu şehri doyasıya yaşayabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Yerler

Prag Kalesi

Prag Kalesi Çek Cumhuriyeti

Orjinal adı “Prazky Hrad” olan yapı Dünya’nın en büyük antik kalelerinden biridir.Azis Vitus Kathedrali, George Bazilikası, Eski Kraliyet Sarayı, Daliborka Kulesi, Prag Oyuncak Müzesi, Lobkowiczs Sarayı gibi önemli yapıları barındırır.1.Dünya Savaşı’ndan sora Çekoslavakya Hükümet Binası olarak kullanılmıştır.Kalede Bohemya ve Kutsal Roma İmparatorluğu Kralları, Çekoslavakya ve Çek Cumhuriyeti devlet yöneticileri çalışma ofislerini bulundurmuşlardır. Şimdilerde kalede Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yaşamaktadır.Kalede her gün asker değişim töreni yapılmaktadır.”Changing of the guards” isimli bu töreni saat başı gözlemleyebilirsiniz.Girişindeki heykeller sanki bir savaşın ortasındaymışınız hissine kapılmanızı sağlıyor.Kale Vltava nehrinin üzerine inşa edilmiş bütün şehre hakim konumdadır.

Altın Yol

Altın Yol Prag Kalesi

Kaleye giderken renkli evlerin bulunduğu Altın Yol(Golden Line) olarak bilinen sokaktan geçiyorsunuz.Adından da anlaşıldığı gibi burası kuyumcuların yerleşim yeriymiş.Zaman içerisinde başka meslek grubundan insanlarda yaşamış.Meşhur Prag’lı yazar Franz Kafka’da bir süre burada kalmış ve Kale adlı eserini 22 no’lu evde yazmış.Evlerin bir kısmı hediyelik eşya satan dükkan olarak kullanılırken,müze haline gelmiş evde görmeniz mümkün.

Azis Vitus Kathedrali

Aziz Vitus Kathedrali Prag'dadır..
aziz-vitus-kathedrali-prag

Gotik tarzda 1344 yılında inşa edilmiş görkemli bir yapıdır.Yapımı 600 yıla yakın sürmüştür.Dışı kadar Kathedralin içindeki vitraylarda hayran kalınacak güzelliktedir.Alfons Mucha’nın  Pencere çalışması, Aziz Vaclav Şapeli, Frederick’in Uçuşunu tasvir eden tablo, Kathedralin ana giriş kapısındaki Frantisek Kysela’dan Gülpencere görülmesi gereken eserleridir.Kathedral, Çek Cumhuriyeti liderlerinin kutsal kalıntılarını ve ulusal hazineleri barındırmaktadır.Şehrin her yerinden bu harikulade yapıyı görebilirsiniz.

St.George Bazilikası

Şehrin eski yapılarından olan kilise 920 yılında inşa edilmiş 1142 yılında büyük bir yangın geçirdiği için onarılmıştır.Bazilikanın kapısı St.George’nin bir ejderha ile savaşmanı ifade eder.Şuan konser salonu ve sanat galerisi olarak kullanılmaktadır.

Lobkowicz Sarayı

Lobkowicz Sarayı

Saray’da Beethoven, Mozart gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin enstürmanları bulunuyor.Ayrıca Lobkowicz ailesine ait eserlerde sergileniyor.Konser salonunda şimdilerde müzik dinleyebilirsiniz.

Eski Kraliyet Sarayı

Günümüzde idari birimlerin bulunduğu bir kurum olarak kullanılmaktadır.9.yüzyılda inşa edilmiştir.Sarayın Vladislav Salonu görülmeye değerdir.

Daliborka Kulesi

18.yüzyılın sonuna kadar kullanılmış bu zindan, adını ilk mahkum Daliborka’dan almıştır.Altın Yol’un(Golden Lane)  hemen sonunda bulunan kulede ürpertici düzeyde işkence aletleri bulunmaktadır.

Old Town – Eski Şehir Meydanı

Old Town Eski Şehir Meydanı

Şehrin kalbinin attığı en önemli meydandır.Sabah ve akşam kalabalık bir grubun toplanmasını sağlayan meşhur Astronomik Saat-Eski Belediye Sarayı, Jan Huns Anıtı, Tyn Kilisesi, Kinsky Sarayı, Aziz Niklaus Kilisesi de bu bölgede yer alıyor.Konaklamanızı her yere yakın olduğu için bu bölgede yapmanızı öneririm.Etrafta sıcak şarap ve kahve keyfi yapabileceğiniz kafeler var.Ayrıca Prag’ın meşhur yiyeceklerinin tadına bu meydanda kuruluan tezgahlardan bakabilirsiniz.

Astronomik Saat

Astronomik Saat Old Town Prag

Old Town’da bulunan bu saatin hikayesi gerçekten çok ilginç. Saati Hanus isimli bir saat ustası yapar ve herkes hayran kalır.Dönemin yöneticileri saatin başka yerlerde yapılmaması için Hanusu kör eder.Hanusta intikam almak için saati bozar.Saatte dört tane figür var.İskelet figürü ölümü, Mandolin çalan figür zevki sefayı, Ayna tutan figür kibiri ve kendini beğenmişliği, Altın kesesi tutan Yahudi figürü ise açgözlülük ve faizciliği sembolize eder.

Tyn Kilisesi Old Town Prag

Tyn Kilisesi Old Town Prag

Church of our Lady Before Tyn Old Town’daki (Eski Şehir Meydanı) en dikkat çekici yapılardan biridir.Kendinizi ortaçağda hissetmenizi sağlayan kilise 14.yüzyılda inşa edilmiştir.80 m uzunluğundaki ikiz kulesinden biri Adem’i diğeri Havva’yı simgeler.Sağdaki kule soldaki kuleden biraz daha büyük.Sebebide sağ taraftakinin Hz. Havva’yı sol taraftakinin Hz.Adem’i temsil ediyor olması.Hava güneşli iken Adem’in gölgesi Havvan’nın üzerine düşüyor.Buda erkeğin kadın üzerindeki koruma güdüsü olarak ifade ediliyor.Kilisenin dışı gotik içi barok tarzda yapılmış.Gece ışıklandırması gerçekten muazzam.Disneyland’ın Tyn Kilisesi’nden esinlenerek yapıldığıda söylentiler arasındadır.

Jan Hus Anıtı

Anıt, Old town meydanının tam ortasında bulunuyor.Jan Hus, din adamı, reformcu ve Prag üniversitesi rektörlerinden.Din adamlarının aç gözlüğü olduğunu her fırsata söylemiş, kilisenin yenileştirilmesi için çalışmalar yapmıştır.Dini konularda tek kaynağın İncil olduğunu savunmuş,Papayı redettiği için bu meydanda 600 yıl önce kitapları ile birlikte yakılmıştır.

Karl Köprüsü – Charles Bridge

Karl Köprüsü Prag

Charles Bridge veya Karluv Most olarak da bilinen Karl köprüsü Vltava nehri üzerinde konumlanmıştır.Kral Karl tarafından yaptırılan köprü şehrin iki yakası arasında bağlantı sağlamaktadır.516 metre uzunluğundaki köprüde 30 tane heykel bulunmaktadır.Orjinalleri, zaman içerisinde hasar gördüğü için müzede muhafaza edilmektedir.En önemlilerinden biri Aziz Nepomuk heykelidir. Efsaneye göre kraliçenin yaptıklarını krala anlatamadığı için rahip köprüden aşağı atılıyor.Suya düştükten sonra gökyüzüne yıldızlar yükseliyor.Bu yüzden de heykelin tepesinde yıldızlar bulunmaktadır.

Dansing House

dancing-hose-prag
dancing-house-prag

Dans eden bir kadın ve erkeği temsil ettiği için bina Ginger Fred olarak da anılıyor. Ginger ve Fred ABD’li ünlü dansçı çift.Dansing house 1997 yılında bir sigorta şirketi tarafından yaptırılmış.Günümüzde ise otel olarak kullanılıyor.Binanın üst katında birde restaurant bulunuyor.

Prag Mutfağı

Bramboraçka Çorbası

Bramboraçka Çorbası Çek Mutfağı

En çok sevilen ve tüketilen yemeği Bramboraçka çorbası.İçi oyulmuş bir ekmekte sunulan çorba hem göze hem de damak zevkine hitap ediyor.İçerisinde bol patates ve karışık sebzeler bulunuyor.Bu lezzetli çorbayı birçok restaurantta içebilirsiniz.

Gulaş

Çeklerin sos ile servis edilen yahnisidir.Sosun içersinde soğan,havuç,sarımsak bulunur.Macaristan’da da tüketilen bir yemek çeşididir.Çek Gulaşında biraz daha yoğun et vardır.Menülerde Goulash olarak da geçer.

Svickova

Svickova Çek Mutfağı

Çek mutfağının vazgeçilmez yemeklerinin başında gelir.Bonfile et, kremalı sos, ve ekmek ile birlikte sunulur.Bazı yerlerde krema ile kızılcık sosta servis edilir.

Kızarmış Ördek: Prag’ geldiğinizde kızarmış ördekte yemenizi öneririm.Çeyrek yada yarım olarak isteyebilirsiniz.Ördek hem Çek halkı hem de tursitlerin oldukça ilgi gösterdiği yemeklerden.

Plnena Paprika: Bizim dolmamıza benzeyen bu yemek patates ile servis edilir.Ayrıca hemen hemen her yemeğin yanında ekmekte sunulur.

Rizek: Şinitzele benzeyen bu tat,patates veya patates püresi ile servis edilir.

Tredelnik

Tredelnik Çek Tatlısı

Şehrin hemen hemen her bölgesinde karşınıza çıkan bu tatlı, şeker ve tarçın ile kaplanır.İçerisinde çikolata sosu bulunur.Harika kokusu yemeniz için iyi bir bahanedir.

Prag’da Nerede Kalınır

Her yere yakın olduğu için konaklamanızı Old Town’da yapmanızı öneririm.Old Town Square Premium Apartments’da kendinizi evinizdeki kadar rahat ve güvende hissedebilirsiniz.Ben çok memnun kaldım.Daha fazla seçenek için buraya bakabilirsiniz.

Prag Gece Hayatı

Prag, özellikle bayanların gece rahatlıkla dışarı çıkabilekleri bir şehir.Diğer Avrupa ülkelerine göre de fiyatlar çok ucuz. Prag gece kulüplerini ve diğer eğlence mekanlarını aşağıdaki yazımda ve Prag Gece Hayatı başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Dublex

Dublex Kulüp Prag

Dublex şehrin en çok rağbet gören gece kulüplerinin başında geliyor.Saat 22.00’a kadar mekanda yemek yiyebiliyorsunuz.Kaliteli müzikler çalıyor ortam güzel.Mekan Wenceslas bölgesinde.Bilgi ve rezervasyon için buraya gözatabilirsiniz.

James Dean

James Dean Amerikan tarda dekore edilmiş bir mekan
James Dean Kulüp

Prag’ın en popüler gece kulüplerinden biri olan mekan, Amerikan tarzda dekore edilmiş.Üst katı siyah beyaz zemini ile retaurant olarak hizmet veriyor.Alt katı ise gece kulübü olarak tasarlanmış.Demir kolonlar içinde dansçı kızlar dans ediyorlar.Aşırı kalabalık bir mekan.Dans etmek için yer bulamıyorsunuz.

Karlovy Lazne

Karlovy Lazne Kulüp

Charles Bridge’in hemen yanında konumlanmış beş katlı bir mekan.Her katında ayrı bir müzik çalıyor.Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri olarak göseriliyor.Yeri güzel ama ortam her daim iyi olmuyor.Yaş ortalaması çok düşük.Fiyatlar makul seviyede.

Roxy

Roxy Kulüp Prag

Şehrin en çok tercih edilen mekanlarından Roxy büyük bir alana konumlanmış.Özel partilere ve konserlerede ev sahipliği yapıyor.Hafta içi her gün açık mekana giriş ücreti alınmıyor.

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here