Phuket Gezilecek Yerler

0
267
Phuket İçin En Uygun Zaman?
Phuket İçin En Uygun Zaman?

Phuket Hakkında Genel Bilgi

Mavi denizinin ılık olması, bembeyaz kumları ile birlikte Uzak Doğu ve Asya’nın en güzel tatil bölgelerinden birisi olan ada, içerisinde 41 adet plajı bulunduruyor. Pattayya ile birlikte Tayland’ın turizm yükünü çeken bu ada bu kadar çok ada bulundurması nedeniyle aynı zamanda çok fazla insanı barındırabiliyor. Bu da adayı tam bir eğlence ve turizm cenneti haline getiriyor. Ada içerisinde yer alan plajlar da sıradan yerler değil. Her birisinin dünyaca ünlü kalite ödülleri yer alıyor. Bu nedenle ada aynı zamanda belgesel üreticilerinin de en çok tercih ettiği rotalar arasında yer alıyor. Ada içerisinde bulunan plajların eşsiz kumu ve kıyısında bulunduğu masmavi denizi pek çok deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Bu adanın bembeyaz kumlarından masmavi ılık sularına giderken herhangi bir deniz canlısı ile karşılaşabilirsiniz. Denizin dibinin tamamen çıplak gözle görünmesi ise bu adanın kendisine hayran bırakılmasını sağlayan bir diğer özelliklerinden.

Para Birimi

Tayland’ta yer alan Phuket’in para birimi Baht’tır.Kısaltması THB’dir.

Vize

Tayland, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir.

Phuket’e Ne Zaman Gidilir

Phuket’e yılın her dönemi gidilebilir.En popüler zamanı Ekim ayından Nisan sonuna kadar olan dönemdir.Temmuz’dan Ekim ayına kadar muson yağmurları görülmektedir.Muson yağmurları kısa sürelidir ve yağıştan hemen sonra Güneş ısıtmaya devam eder.En yüksek sıcaklıklar Mart, Nisan ve Mayıs aylarında görülür.

Phuket’e Nasıl Gidilir

Phuket adasına Türkiye’den direk uçuş bulunmamaktadır.Uluslararası havalimanı mevcut olduğundan akarmalı olarak Phuket’ e uçabilirsiniz.Türkiye’den Bangkok’ a uçup uluslararası havayolu şirketleri ile de Phuket’e ulaşım sağlanabilir.

Phuket’te Ulaşım

Ada da etrafı rahatlıkla gezmek için araba kiralayabilirsiniz.Daha ucuz olsun birazda eğlenelim diyorsanız başka bir ulaşım aracı olarak da motorlar karşınıza çıkıyor.Çok konforlu olmayan “tuk tuk” denilen minibüsler ve camı olmayan “songtaew” olarak adlandırılan mavi otobüsler ile de ulaşım sağlanabilir.Ayrıca taksiler ve şehir merkezinden kalkan klimalı otobüslerde alternatifler arasındadır.Taksiler pahalı olduğu için binmenizi önermiyoruz.

Phuket Gezilecek Yerler

Ada içerisinde birçok plaj yer alıyor.Bu plajlarda her gün ayrı bir eğlence ayrı bir aktivite düzenleniyor. Gençlik konserlerinden özel ada turlarına, plaj şenliklerinden lezzet ve festivallerine pek çok eğlenceli ve keyifli anları sağlayan organizasyonlar ada içerisinde üstelik uluslararası ortamda gerçekleşiyor.

Phuket Plajları

 • Patong
 • Kata
 • Karon
 • Kamala
 • Suring
 • Bangtao
 • Mai Khao
 • Nai Harn
 • Kata Noi
 • Laem Singh
 • Banana
 • Panwa
 • Ao Sane
Phuket Tayland
phuket-tayland

Phuket‘te keşfetme ve adrenalin duygusunun sağladığı enerji, hız kesmeden sizi etkisi altına alabiliyor. Ada etrafında aynı zamanda irili ufaklı 39 adet kara parçası da bulunuyor. Bu adalarda birbirinden eğlenceli zamanlar geçirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken Tayland’a bir uçak bileti almak.

Phuket‘in etrafında yer alan 39 farklı ada kendi içerisinde farklı özelliklere sahip. Bu adaların her birisinden sadece bu deniz sularında yetişen ve iklim nedeniyle ortaya çıkan bitkiler, hayvanlar, çiçekler ve balıklar bulunuyor. Bunları yerinde görmek ve bir belgeselci heyecanıyla birlikte etkili görüntüler yakalamak istiyorsanız feribot seferiyle sadece 15 dakikada bu adaların her birisine ulaşabilirsiniz.

Su sporu sevenler için ideal bir tatil merkezi olan şirin ada, pek çok dalış organizasyonu ve su sporu yarışmaları düzenliyor. Eşi benzeri görülmemiş sular içerisinde unutulmaz dakikalar yaşamak istiyorsanız bu adada yerinizi ayırtmanız ve hemen harekete geçmeniz gerekiyor.

Phuket Tapınak Turları

Bir ada olmasına rağmen geniş bir kara parçası üzerinde kurulmuştur.Bu nedenle çok sayıda medeniyet ve kültür etkileşimine ev sahipliği yapmıştır.Bilindiği gibi Tayland için Budizm ve inanç turizmi çok önemli. Ülke genelinde binlerce tapınak bulunuyor ve bu tapınakların her birisi ayrı bir öneme sahip olduğu için turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Tapınakların hem bir okul hem de inanç felsefesinin hayata geçirildiği yerler olması, yerli halk ve turistler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerler olarak listeye alınmasını sağlıyor.

Phuket-Turları
phuket-tapınak-turlari

Ada içerisinde sınırlı yerleşim alanına rağmen pek çok tapınak bulunması bu bölgenin kültürel açıdan ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Budizmin felsefesini yaymak için çalışmalarına devam eden Budistler, ada sınırları içerisinde büyük tapınaklar inşa etmiş. Bu tapınaklar Wat olarak adlandırılıyor. Çin tapınakları da ada içerisinde yer alıyor. Adada tam olarak 29 adet tapınak bulunuyor. Evet yanlış duymadınız. Küçük bir ada olmasına rağmen tam olarak 29 farklı tapınağı gezebilmek için 1-2 gününüzü bu tapınakları gezip görmeye ayırmanız gerekiyor. Burada mutlaka görülmesi gereken tapınakların isimleri ise şu şekilde:

 • Wat Chalong
 • Big Buddha
 • Wat Khao Rang
 • Wat Sri Soonton
 • Wat Phra Nang
 • Wat Phra Thong
 • Wat Suwan Khuha

Tapınakları ziyaret ederken belli başlı kurallara da uymak gerekiyor. Buralara girerken omuz ve dizleri kapatacak şekilde giyinilmeli ve şapka, güneş gözlüğü ve ayakkabıların çıkarılması gerekiyor.

Phuket Gece Hayatı

Tayland’ın en turistik yerlerinden birisi olan bu küçük adanın gece hayatı oldukça ünlü. Tayland başta olmak üzere çevre ülkelerden ve dünyanın dört bir yanında insanlar gece hayatının nasıl olduğunu görmek için adaya akın ediyor. Sokaklarında neon ışıkların ve yüksek müziklerin eksik olmadığı gece hayatında aynı zamanda çeşitli tematik barlar da bulunuyor. Kısacası her zevke hitap eden barlar ve gece kulüpleriyle süslü olan adanın gece hayatında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Phuket 'de Gece Hayatı
phuket-gece-hayatı

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here