Phuket Gezilecek Yerler

0
724
Phuket Gezi Rehberi
Phuket Gezi Rehberi

Phuket Hakkında Genel Bilgi

Phuket Nerede
phuket-tayland

Tayland’ın tek başına eyalet olan ilk ve tek adası olan Phuket, son yıllarda turizm alanında gösterdiği atılımlarla birlikte ülkesinin hem de kendi isminin tüm dünya genelinde duyurulmasını sağladı. Özellikle Hollywood yıldızlarının yaptığı ziyaretlerle dikkat çeken ve daha sona yediden yetmişe herkese kapılarını açan ada artık gizli bir hazine konumdan çıkarak dünyaca ünlü bir tatil merkezi haline geldi. Bu ada, Hint Okyanusu içerisinde yer alan Andaman Denizi sınırlarında yer alıyor. Adanın toplam yüzölçümü ise 570 kilometrekare. Bu da onu, Tayland’ın en büyük adası olmasını sağlıyor. Şehir içerisinde çok sayıda aktivite ve eğlence imkanı bulunuyor. Her sene ortalama 5 milyon turisti ağırlayan bu şirin ada, nefes kesen doğası, tertemiz turkuaz denizi ve birbirinden güzel ada parçaları ile birlikte cennetten kopan bir yer konumunda.

Phuket Nerede

Bu ada Tayland idaresi altında yönetilen ancak eyalet idari merkezine sahip olan bir yerleşim yeridir.  Güneydoğu Asya içerisinde Tayland’ın güneybatı kıyısında bulunan bu ada, Bangkok’un 860 km güneyinde bulunmaktadır. Adanın plajlarının çoğu batı kıyısında yer almaktadır. Phuket Town ise şehir merkezi olarak adlandırılır. Bununla birlikte adanın kuzey bölümünde küçük bir havalimanı yer almaktadır.

Para Birimi

Phuket para birimi Tayland’da kullanılan para birimi olarak kullanılıyor. Para birimi Baht olan ülke özellikle TL karşısında daha değersiz olduğu için Taylan Türk vatandaşları için çok ucuz olabiliyor.

Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Phuket’e giderken herhangi bir şekilde vize zorunluluğu bulunmuyor.

Phuket’e Nasıl Gidilir

Ada içerisinde uluslararası uçuşların gerçekleştiği bir havaalanı bulunuyor. Fakat bu adaya Türkiye’den direkt olarak bir uçuş bulunmuyor. Bazı uluslararası havayolu şirketleri aktarmalı olarak Phuket’e geçiş yapabiliyor. Bunun haricinde Tayland’ın başkenti Bangkok’a direkt uçuşlarla gidebilir ve ardından feribot seferleri ile adaya ulaşabilirsiniz.

Phuket’te Ulaşım

Bir ada olmasına rağmen yüzölçümü çok da küçük olmayan bu bölgede bir yerden başka bir noktaya gidebilmek için bazı toplu ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak Tayland’da en pahalı şehir içi ulaşımın olduğu yer ise Phuket’tir. Bundan dolayı adada alternatif ulaşım imkanları yerel halk tarafından sağlanmaktadır. Kısa mesafeler için motosiklet taksiler, micro otobüsler, Song Taew adı verilen arkasında brandaların olduğu ve karşılıklı iki oturma sırasının yer aldığı araçlar bu bölgede kullanılan şehir içi ulaşım servisleri olarak biliniyor.

Tayland’da da oldukça meşhur olan üç tekerlekli araçlar tuk – tuk olarak anılıyor. Bu araçlar, çok konforlu olmadıkları için özellikle uzun mesafe yolculuklarında tavsiye edilmiyor. Tuk – Tuk araçlarının kullanımı genelde turistler tarafından tercih ediliyor. Şehir merkezi ile istenilen yere gitmenizi sağlayan otobüslerin isimleri ise şu şekilde:

 • Patong
 • Kata Karon
 • Chalong Bay
 • Rawai Nai
 • Cape Panwa
 • Mai Khao
 • Surin Kamala

Bu seferleri düzenleyen otobüslere isterseniz toplu bilet alarak binebilir isterseniz de otobüslerin içerisinde yer alan biletçilerden bilet alarak binebilirsiniz.

Phuket’e Ne Zaman Gidilir

Phuket'e Gitmek için En Uygun Zaman
phuket’e-ne-zaman-gidilir

Ada, bulunduğu konum itibariyle tropikal mason iklimine sahiptir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında çok yağmur alır. Adanın yıllık sıcaklık ortalamasına bakıldığında sıcaklık farkının çok fazla olduğu gözlemlenmez. Genelde belirli bir sıcaklık içerisinde ortalama 25 derecelerde en düşük sıcaklığın 32 derecede ise en yüksek sıcaklığın olduğu bilinmektedir. Yılın çoğu zamanında ada nemli ve oldukça sıcak bir havaya sahiptir. Özellikle Mayıs ayından Kasım ayına kadar sıcaklıklar oldukça fazla olur. Kasım ayından Şubat ayına kadar olan dönem sıcaklıkların azaldığı ve serinliğin arttığı dönemlerdir. Dolayısıyla sıcak havaları pek sevmeyen kişiler bu aylarda bölgeyi ziyaret edebilir.

Mayıs, eylül ve ekim ayları içerisinde bölgede uzun yağmur dönemleri yaşanır. Mason yağmurlarının olduğ bu dönemlerde, hava oldukça nemli olur. Nefes almanın bile zorlaştığı dönemler yaşanır. Yağışlı sezonlarda kırmızı bayrağa sahip olan plajların ziyaret edilmesi önerilmez.

Phuket’te Neler Yapılır

Phuket’e çeşitli feribot seferleri ile birlikte hareket etmek mümkün. Bölge halkını turizmin canlanması ile birlikte kendi imkanlarını yaratması ve bunu bir gelir kaynağı olarak kullanması nedeniyle özel feribot işletmelerinin ve seferlerinin sayısı oldukça artmış durumda.

Mavi denizinin ılık olması, bembeyaz kumları ile birlikte Uzak Doğu ve Asya’nın en güzel tatil bölgelerinden birisi olan ada, içerisinde 41 adet plajı bulunduruyor. Patayya ile birlikte Tayland’ın turizm yükünü çeken bu ada bu kadar çok ada bulundurması nedeniyle aynı zamanda çok fazla insanı barındırabiliyor. Bu da adayı tam bir eğlence ve turizm cenneti haline getiriyor. Ada içerisinde yer alan plajlar da sıradan yerler değil. Her birisinin dünyaca ünlü kalite ödülleri yer alıyor. Bu nedenle ada aynı zamanda belgesel üreticilerinin de en çok tercih ettiği rotalar arasında yer alıyor. Ada içerisinde bulunan plajların eşsiz kumu ve kıyısında bulunduğu masmavi denizi pek çok deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Bu adanın bembeyaz kumlarından masmavi ılık sularına giderken herhangi bir deniz canlısı ile karşılaşabilirsiniz. Denizin dibinin tamamen çıplak gözle görünmesi ise bu adanın kendisine hayran bırakılmasını sağlayan bir diğer özelliklerinden. Ada içerisinde şu plajlar yer alıyor.

 • Patong
 • Kata
 • Karon
 • Kamala
 • Suring
 • Bangtao
 • Mai Khao
 • Nai Harn
 • Kata Noi
 • Laem Singh
 • Banana
 • Panwa
 • Ao Sane

İşte bu plajlarda her gün ayrı bir eğlence ayrı bir aktivite düzenleniyor. Gençlik konserlerinden özel ada turlarına, plaj şenliklerinden lezzet ve festivallerine pek çok eğlenceli ve keyifli anları sağlayan organizasyonlar ada içerisinde üstelik uluslararası ortamda gerçekleşiyor.

Phuket Tayland
phuket’te-neler-yapılır

Phuket‘te keşfetme ve adrenalin duygusunun sağladığı enerji, hız kesmeden sizi etkisi altına alabiliyor. Ada etrafında aynı zamanda irili ufaklı 39 adet kara parçası da bulunuyor. Bu adalarda birbirinden eğlenceli zamanlar geçirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken Tayland’a bir uçak bileti almak.

Phuket‘in etrafında yer alan 39 farklı ada kendi içerisinde farklı özelliklere sahip. Bu adaların her birisinden sadece bu deniz sularında yetişen ve iklim nedeniyle ortaya çıkan bitkiler, hayvanlar, çiçekler ve balıklar bulunuyor. Bunları yerinde görmek ve bir belgeselci heyecanıyla birlikte etkili görüntüler yakalamak istiyorsanız feribot seferiyle sadece 15 dakikada bu adaların her birisine ulaşabilirsiniz.

Su sporu sevenler için ideal bir tatil merkezi olan şirin ada, pek çok dalış organizasyonu ve su sporu yarışmaları düzenliyor. Eşi benzeri görülmemiş sular içerisinde unutulmaz dakikalar yaşamak istiyorsanız bu adada yerinizi ayırtmanız ve hemen harekete geçmeniz gerekiyor.

Phuket Gezilecek Yerler

Tapınak Turları

Tapınak Turları Phuket Tayland'dadır.
tapınak-turları-phuket

Phuket bir ada olmasına rağmen geniş bir kara parçası üzerinde kurulan bir yer. Bu nedenle çok sayıda medeniyet ve kültür etkileşimine ev sahipliği yapmış. Bilindiği gibi Tayland için Budizm ve inanç turizmi çok önemli. Ülke genelinde binlerce tapınak bulunuyor ve bu tapınakların her birisi ayrı bir öneme sahip olduğu için turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Tapınakların hem bir okul hem de inanç felsefesinin hayata geçirilen yerler olduğu için hem yerli halk hem de turistler için bu yapılar mutlaka görülmesi gereken yerler olarak listeye alınmasını sağlıyor.

Ada içerisinde sınırlı yerleşim alanına rağmen pek çok tapınak bulunması bu bölgenin kültürel açıdan ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Budizmin felsefesini yaymak için çalışmalarına devam eden Budistler, ada sınırları içerisinde büyük tapınaklar inşa etmiş. Bu tapınaklar Wat olarak adlandırılıyor. Çin tapınakları da ada içerisinde yer alıyor. Adada tam olarak 29 adet tapınak bulunuyor. Evet yanlış duymadınız. Küçük bir ada olmasına rağmen tam olarak 29 farklı tapınağı gezebilmek için 1-2 gününüzü bu tapınakları gezip görmeye ayırmanız gerekiyor. Burada mutlaka görülmesi gereken tapınakların isimleri ise şu şekilde:

 • Wat Chalong
 • Big Buddha
 • Wat Khao Rang
 • Wat Sri Soonton
 • Wat Phra Nang
 • Wat Phra Thong
 • Wat Suwan Khuha

Tapınakları ziyaret ederken belli başlı kurallara da uymak gerekiyor. Buralara girerken omuz ve dizleri kapatacak şekilde giyinilmeli ve şapka, güneş gözlüğü ve ayakkabıların çıkarılması gerekiyor.

Phuket Turları

Ada içerisinde daha rahat ve bilinçli bir şekilde gezi düzenlemek için turlara katılabilirsiniz. Turlar içerisinde her şey dahil paketler yer almaktadır.

Phuket’te Ne Yenir

Phuket Mutfagı
phuket-mutfagı

Phuket adasında çok sayıda farklı restoran bulunuyor. Turizmin canlanması ile birlikte özellikle sokak lezzetlerinin restoran seviyesine gelerek daha profesyonel bir şekilde sunulduğu da görülüyor. Ancak yine de yolda yürürken seyyar araçlar üzerinden birbirinden farklı yiyecekleri tadabilir ve klasik Uzak Doğu mutfağının örneklerini net bir şekilde görebilirsiniz.

Adada yeme kültürü oldukça çeşitli. Genel olarak Uzak Doğu ve Asya mutfak kültürü üzerine kurulsa da Tayland’ın farklı bir yanını bu adanın yemeklerine görebilirsiniz. Her kesimden damak zevkine uygun olarak düzenlenen menülerde aradığınızı mutlaka bulabilir ve daha önce hiçbir yerde tatmadığınız lezzetlere kavuşabilirsiniz.

Ada yemeklerinde en çok dikkat çeken unsulardan birisi de birbirinden tamamen ayrı olan ürünlerin bir arada kullanılabilmesi. Örneğin, tatlı, ekşi acı, tuzlu ve baharatlı ürünlerin tek bir yemekte kullanıldığı görülebiliyor.

Yemeklerin yanında her zaman pilav veya noodle olabiliyor. Bu da bilindiği gibi Asya mutfağının vazgeçilmezleri arasında. Yemek türleri arasında kabuklu deniz ürünlerinden imal edilen çorbaların çok olması dikkat çekiyor. Bununla birlikte birbirinden farklı ve lezzetli sebzelerin bir arada kullanıldığı acı ve ekşinin karışımından hazırlanan soslarla birlikte yenilen atıştırmalıklar da en çok tercih edilen ürünler arasında geliyor.

Tayland’da olduğu gibi Phuket’te de yaygın olarak alışkanlıklardan birisi de sokak yemek kültür. Sokakta bol ve ucuz yemeklerin olması buranın vazgeçilmez bir adeti olmuş durumda. Restoranlara farklı olarak alternatif bulmak istiyor veya paranızı daha dikkatli bir şekilde harcamayı düşünüyorsanız sokaktaki seyyar yemekçilerden bol porsiyonlu lezzetler tadabilirsiniz.

En çok tercih edilen yemeklerden birisi Noodle Çorbası. İçerisinde balık sosu, tavuk eti, biber, soğan, mantar gibi sebzeler de bulunduran bu çorba oldukça doyurucu ve hoş kokulu.

Moo Ping ve yanında her zaman tercih edilen Khaı Niao da adanın en meşhur yemeklerinden birisi. Acı ve ekşi bir salata olarak ulusal anlamda yenilen yemek ise Som Tam. Pancake türünde yapılan roti ise gidince mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor.

Kanom Jenem, Satay, Look Chin gibi lezzetler de adaya gidince denemeniz gereken yiyecekler arasında bulunuyor. Karides, midye, salyangoz gibi kabuklu deniz üzerinden imal edilen çorba, tatlı, ana yemekler ise bölge için artık bir klasik olmuş durumda.

Phuket’te Nerede Kalınır

Phuket'te Konaklama
phuket’te-nerede-kalınır

Adada konaklama seçenekleri son dönemlerde artan turizm hareketleri nedeniyle artmış durumda. Özel girişimciliğin de teşvik edilmesiyle birlikte her bütçeye uygun konaklama yapılacak oteller yer alıyor. Hostel, butik otel ve 5 yıldızlı oteller olmak üzere bungalow evlerinde kalma şansı da bulunuyor.

Sırt çantanızla birlikte oldukça uygun bir konaklama yeri arıyorsanız Phuket Town merkezinde yer alan küçük butik otellerde ve hostellerde kalabilirsiniz.

Phuket Gece Hayatı

Phuket'te Gece Hayatı
phuket’te-gece-hayatı

Tayland’ın en turistik yerlerinden birisi olan bu küçük adanın gece hayatı oldukça ünlü. Tayland başta olmak üzere çevre ülkelerden ve dünyanın dört bir yanında insanlar gece hayatının nasıl olduğunu görmek için adaya akın ediyor. Sokaklarında neon ışıkların ve yüksek müziklerin eksik olmadığı gece hayatında aynı zamanda çeşitli tematik barlar da bulunuyor. Kısacası her zevke hitap eden barlar ve gece kulüpleriyle süslü olan adanın gece hayatında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Gece hayatın içerisinde barların yanı sıra kabareleri de bulabilirsiniz Kabareler, Tayland kültüründe oldukça önemli bir yere sahip. Ayrıca müzikaller eşliğinde düzenlenen programlarda da kendinizi bambaşka bir kültürün içerisinde hissedeceksiniz.

Phuket’te Festival

Ada, eğlencenin yanı sıra kültür ve sanat etkinlikleri bakımından da pek çok organizasyonu ağırlıyor. Dünyaca ünlü sanatçıların ve ekiplerin yer aldığı festivaller özellikle turizm döneminde adanın yaşantısına canlılık katıyor.

Phuket’e gelince görebileceğiniz festivaller şöyle:

 • Çin Yeni Yıl Kutlamaları (Şubat)
 • Su Festivali (13 – 15 Nisan)
 • Dokuz İmparator Tanrılar Festivali (Ekim)
 • Loy Krathong Festivali (Kasım)
 • King’s Cup ve Tekne Yarışı Festivali (Aralık)

Phuket’te Alışveriş

Alışveriş Phuket Tayland
phuket-alışveriş

Yerli halkın üretimlerinin yanı sıra pek çok Asya ürününü barındıran Phuket içerisinde alışveriş son dönemlerde hiç olmadığı kadar canlı. Birbirinden farklı ürünlerin oldukça ucuza satılması da hediye sepetinizin fazlasıyla dolmasını sağlayacak.

Şehir merkezi içerisinde bir metropolü andıracak şekilde çeşitli mağazalar bulunuyor. Bu mağazalar genelde Phuket Town merkezinde yer alıyor. Ayrıca Patong, Kata, Karon ve Rawai merkezlerinde her zevke uygun ürünlerin satıldığı marketler bulunuyor. Genel olarak yerel el sanatı, mücevher, deri, antika ve bölgede çok meşhur olan geleneksel Tay ipeği turistlerin en çok ilgi gösterdiği ürünler olarak dikkat çekiyor.

Adanın içerisinde açık olan pazarlar sabahtan akşama kadar olan süreçte ziyaret edilebiliyor. Bununla birlikte alışveriş merkezleri de pazarlardan sıkılan turistler için açık bulunuyor. Central Festival adını taşıyan alışveriş merkezi bir metropolde bulunan AVM’lerden farksız. Öte yandan Patong ‘da Jungceylon isimli alışveriş merkezi yer alıyor.

Phuket’te Yapılabilecek Aktivitiler

Fillerin anavatanlarından birisi de bilindiği üzer Tayland toprakları. Ada içerisinde çok sayıda fil çiftliği bulunuyor. Buraya geldiğiniz zamansa mutlaka filllerle zaman geçirmeli ve tamamen evcilleştirilmiş filleri sürerek unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz.

Kaplan Çiftliği

Kaplan Çiftligi Phuket Tayland
kaplan-ciftligi-phuket

Nesli tükenmekte olan Bengay kaplanları başta olmak üzere bölgenin egzotik ormanlarında yetişen ve büyüyen kaplanları şehir içerisinde yer alan hayvanat bahçelerinde ziyaret edebilirsiniz. Burada yaşayan kaplanların bazılarının evcil olması nedeniyle onlara çok daha yakından bakabilir ve kısa bir safari turu yapabilirsiniz.

Botanik Bahçeler Phuket Tayland
botanik-bahçe-phuket

Tropikal iklimin kucağında yer alan bu ada kendisine özel bir tropikal iklime sahip. Bu nedenle yıl içerisinde ormanlarında ve bahçelerinden birbirinden farklı bitkiler ve çiçekler bulunuyor. Bunları en güzel şekilde görebilmeniz içinse botanik bahçeleri turistlerin gezebileceği şekilde dizayn ediliyor. En güzel çiçekleri görebilmek için adada bulunan bitki ve botanik parklarını ziyaret edebilirsiniz.

Thai Masajı

Thai Masajı Phuket Tayland
phuket-thai-masajı

Uzak Doğu’nun masaj alanında ne kadar uzman ve ünlü olduğunu bilmeyen yoktur. Bölgede yetişen şifalı sular ve taşlar ile birlikte nemli ve sizleri bütün sıkıntılardan uzaklaştıracak havası içerisinde Thai masajını mutlaka denemelisiniz.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here