Napoli Gezilecek Yerler

0
138

Yine güzel bir İtalya’da gezilmesi gereken yerlerden biri Naaupali (yerli halk söyleyişi) Napolidir. Burası, Milano ve Roma’dan sonra gelen üçüncü büyük şehir olması ile de ünlüdür. Ayrıca, tarihi dokuların işlendiği ve aktif bir limanı bulunan bölgelerden bir tanesi de olmaktadır. Bu bölge, Güney İtalya’nın Campania bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Napoli gezilecek yerler oldukça fazladır ve her birinin hislerimizde bıraktığı birçok güzel hisler olduğu da unutulmamalıdır.

Napoli’de Gezilecek Yerler

Limandan başlayarak, şehrin iç kısımlarına doğru gidilebilir. Genelde yürüyerek şehiri dolaşmak mümkündür. Böylece gezdiğiniz her yerin farkında olabilir ve daha istekli bir verim alınabilir. Napoli’de gezi seyahatinde;

Castel Nuovo Şatosu: Limandan başlayarak, görülen ve oldukça dikkat çekici bir kale olmaktadır. 1200’lü yıllardan kaldığı tahmin edilen bu kale, limanın en güzel görsellerinden bir tanesi olmaktadır. İlk durağınızı buradan başlatabilirsiniz.

Napoli’nin Dar Sokakları: Dar sokaklar Napoli’nin bir simgesi haline gelmiş yapısıdır. Birçok alışveriş yapılacak dükkanlar, pizza yeme olanakları ve çeşitli tarihi mimariler, bu dar sokaklarda görülebilir. Bu yüzden gezi seyahatinde atlanılmaması gereken bir yerdir.

San Francesco di Paola: Piazzo Plebistico meydanını gezenler için bu meydanda yer alan bir kilise bulunuyor. Oldukça tarihi dokuların en iyi şekilde yansıtıldığı ve gotik bir mimariyi taşıyan özelliğe sahiptir. Hafif camiye benzer bir üst tavan kısımları da bulunuyor.

Ayrıca Napoli gezilecek yerler listesinde;

  • Napoli kralının bir dönem yaşadığı Royal Palace
  • Kapalı cam tavanlı çarşı Galeri Umberto,
  • Deniz sınırında yer alan Castel Nuovo Şatosu,

yer alır. Elbette gezdikçe birçok yeni yer daha keşfedecek ve İtalya’nın farklı bir atmosferini de bu şeklide yaşayabileceksiniz.

Napoli Konaklama ve Yeme İçme

Genelde konaklama pek önerilen bir durum değildir. Gün içerisinde tüm heryeri dolaşarak, Napoliyi oldukça iyi bir şekilde tanıyabilirsiniz. Ama kalacağım diyorsanız, uygun fiyatlı otel araştırmaları yaparak, şehirden uzakta olmayan ve rahat edebileceğiniz otel bulmalısınız.

Napoli gezilecek yerler kapsamında, yeme içme konularında birçok alternatif vardır ki bunların başında pizza gelir. Özellikle pizza konusunda L’antica pizzeria da Michele, oldukça önerilen bir aile işletmesi olarak ön plana çıkıyor. Bu işletmenin 1870’den beri hizmet verildiği de biliniyor. Ayrıca birçok filmde, yer edinen bir mekan olmaktadır. Burada 4 ve 5 Eurp arasında Margherita ya da Marinara yiyebilirsiniz. Başka bir yemek deneyinizi Baba al rhum, millefoglie ya da zeppole yiyerekte çeşitlendirebilirsiniz.

Napoli’ye Ulaşım

Napoli’ye gitmek, diğer bazı İtalya’nın küçük bölgelerine gitmeye göre daha kolaydır. Eğer vaktiniz varsa deniz yolculuğu yapabilirsiniz. Ya da doğrudan uçak yolculuğu da Napoli’ye gitmek için iyi bir alternatif olabilir.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here