Mikonos Gezilecek Yerler

0
858
Mikonos Gezi Rehberi
Mikonos Gezi Rehberi

Mikonos Hakkında Genel Bilgi

Mikonos Yunan adaları arasında bir cennettir.1980 yılından sonra, adını yaptığı reklamlarla duyuran bu saklı cennet ziyaretçi akımına uğramıştır.Mikonos, sabaha kadar süren partileri ve mükemmel kumsallarıyla Avrupa’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Mikanos Gezilecek Yerler

Mikonos Tarihi

Mikanos,Efsanevi Yunan mitolojisindeki Tanrı Apollo’nun doğduğu yer olarak kabul edilen Delos adasına olan yakınlığı ile de önem kazanmıştır. Delos adası İonlar tarafından dini ve ticari açısından değişik amaçlarla 1000’li yıllarda kullanılmıştır. Sonraki yıllarda ise Pers Krallığı kurulmuş, daha sonra da 1207 yılında Venedik, 1537 yılında da Osmanlı’nın himayesine geçmiştir. Mikonos halkı 1615’te korsanlarla işbirliği yaparak, ticaret yapıp zenginleşmişlerdir. Sonra Venedik, ardından da Rus hakimiyetine giren ada 1821 yılında bağımsızlığını ilan etmesine rağmen, 1830 yılında Yunanistan himayesine girmiştir.

Mikonos Nüfus ve Yüzölçümü

Yüzölçümü 86 km kare olan Mikonos, en sonki sayıma göre 10.134 nüfusa sahiptir. Ada tamamen granit altyapısına sahiptir. 89 km uzunluğunda bir sahil şeridi vardır. Adada hiç dağ olmamasına rağmen yer yer kayalıklı arazilere rastlamak mümkündür. Bu durum kaya tırmanışları için güzel bir olanak sağlar. Tepelerden birinin adı Peygamber Elias Vornioti’dir ve yüksekliği 372 metredir. Mikonos Ege Deniz’inde Kiklad Adaları’nın bir parçasıdır. Ege Denizi’nde yer alan bu ada da Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Adanın bitki örtüsü kurak bir yapıya sahiptir. Fazla bitki örtüsü bulunmayan arazide hafif taşlık zeminler ve birkaç bitki örtüsü vardır. Akdeniz iklimine sahip olan ada, yıl boyunca gökyüzünde gökkuşağını sergiler. Yaz aylarında esen rüzgarlar sayesinde rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

Mikono’sun Güzellikleri

Mikono’sun Güzellikleri
mikono’sun-güzellikleri

Her yeri ayrı güzel olan Mikanos adası, Beyaz boyalı evleri, mavi pencereleri ve kapıları, çiçeklerin süslediği balkonlarıyla sizi adeta masal dünyasına sürükler. Arnavut kaldırımları ile döşeli sokaklarda gezintiye çıkıp alışveriş yapabilirsiniz.

Gezilecek yerlerden ilki Venedik’i andıran şehir merkezidir. Kafelerin ve restoranların bulunduğu kıyı bölgesi, Venedik’e benzemesi ile bu isimle anılır. Adanın doğusunda yer alan Aro Mera Köyü, sakin bir ortam arayışınıza cevap olacaktır.Bu köyde ayrıca büyüleyici yel değirmenleri de vardır. Kültürel bir faaliyette bulunmak isterseniz, 1700’lü yıllardan kalma bir binada bulunan Folklar Müzesi’ni mutlaka ziyaret edebilirsiniz. Yine Parapotiani Kilisesi, görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.Ayrıca ada da tam 500 tane daha kilise vardır. Mikonos hem sakin bir tatil, hem de hareketli ve eğlenceli bir tatil sürmek isteyenler için birçok olanak sağlıyor.

Mikonos’ta yapılan partiler sabaha kadar sürmektedir. Yalnızca parti ve eğlenceden ibaret değildir Mikonos.Yapacağınız gezilerle arkeolojik kalıntıların olduğu müzeleri ve kazı bölgelerini ziyaret edebilirsiniz. Geleneksel yunan yemeklerinden tatarak, damak zevkinize yeni lezzetler katabilirsiniz.Yumuşak altın renkli kumlarla örtülü sahilleri, uzun süren bitmeyen partileri ve tertemiz deniziyle Mikanos size harika bir tatil deneyimi sunar.

Ada,yerel dükkanlardan oluşan sokakları,kafeleri, restoranları, sanat galerileri ve beyaz evleriyle de gönlünüzü fetih eder.

Mikanos’a Nasıl Gidilir?

Uçakla gidecekseniz eğer önce Atina’ ya gidip, burdan da Mikonos’ a aktarma yapabilirsiniz.  En iyi sezonun olduğu Haziran ve Eylül ayları arasında direk uçak seferleri de bulunmaktadır.

Havaalanından taksi ile otelinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca havaalanından şehir merkezine giden otobüslerde mevcut.

Ne zaman gideceğiniz konusunda; dilerseniz Mayıs ve Eylül arasında en yoğun dönemde gidebilirsiniz. Daha sakin bir tatil geçirmek isterseniz, bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Mikonos’ ta düzenli yollar ve yol işaretleri bulunmaktadır.

Mikonos’ta Gezilecek Yerler

Mikonos plajları

Mikonos Plajları Yunanistan'dadır.
mikonos-plajları

 Tatil adası Mikonos, on beşe yakın plaja sahiptir.Limana en yakın Malalianos ve Tourlos plajlarıdır. Merkezden otobüslere binerek adanın en güzel plajları olan Paradise, Super Paradise, Psarou, Agrari ve Elia’ya rahatlıkla gidebilirsiniz.

Folklor Müzesi

Mykonos-Folklor Müzesi Yunanistan'dadır.
mikonos-folklor-müzesi

 Bina 1700’lü yıllardan kalma bir malikanedir. Restore edilerek, yenilenen binada yüzyıl mutfağını,yatak odalarını ve o yüzyıla ait antika eşyaları görebilirsiniz.

Mikonus’ un adeta hüzünlü geçmişini yansıtan, hatırlatan Pelikan Petros’ un ilginç hikayesi şu şekildedir; 1950 yılının kış ayında Pelikan Petros, zorlu hava koşulları nedeni ile adaya acil iniş yapar. Adalılar kuşu sahiplenirler. Kuşun adaya gelmesi ile sakin bir balıkçı köyü olan ada, dünyanın en ünlü eğlence merkezi olma doğrultusunda ilerlemeye başlamıştır. Fakat 1985 yılında Pelikan Petros’ a bir araba çarpar ve hemen oracıkta ölür. Bugün hala adanın sokaklarında dolaşan, onun yerine getirilen ikinci bir Petros vardır.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi Mykonos
arkeoloji-müzesi

Antik Yunan döneminden kalma, çanak, çömlek, mezar taşları, bir Herkül heykeli ve Çanakkale’ de olan Truva Savaşı’nın olduğu bir sahneyle süslenmiş bir içki kabı da müzede sergilenmektedir.

Deniz ve Kültür Müzesi

Deniz ve Kültür Müzesi Mikonos
deniz-ve-kültür-müzesi

Deniz Müzesi’nde denizcilikle alakalı araç ve gereçler vardır. Amfora, eski paralar ve sualtı buluntuları vardır. Kültür Müzesi’ nde ise tarihi tarım malzemeleri, antik yunandan kalma kalıntılar, harman dövme aletleri , fırın, kuyu ve şarap yapım malzemeleri bulunmaktadır. 

Parapotiani Kilisesi

Parapotiani Kilisesi Mykonos
parapotiani-kilisesi

Görsel olarak en güzel görünüme sahip kilisedir. Adanın en tepesinde bulunur. Beş ayrı kilisenin birleştirilmesi ile bu kilise oluşturulmuştur. Fotoğraf tutkunlarına hitap eden bu kilise, Meryem Ana’ ya adanmıştır.

Delos Adası

Delos Adası Mikonos
delos- adası

Ada Mikonos’a yalnızca altı kilometre kadar uzaklıktadır. Antik zamanlarda burada bir yerleşim vardı. Apollon Tapınağı, Aslanlı yol, Delos Harabeleri, Antik tiyatro ve zengin mozaiklerle bezenmiş evler size bir görsel şölen sunacaktır. Rehber eşliğinde buraya giderseniz, gezerken daha rahat edersiniz.

Mikonos Gece Hayatı

Mikonos Gece Hayatı
gece-hayatı

Gece hayatında en iyi olan Mikonos, çılgın gecelerde sınırsız bir eğlence sunar. Sırf gece hayatı için dünyanın çeşitli bölgelerinden bir çok insan buraya akın etmektedir.

Nammos

Nammos
nammos-mikonos

Adanın en gözde restoranı Nammos’ tur. Adada en çok tercih edilen sahil restoranı, Psarou Plajı’ nda bulunuyor. Restoran yemek yeme alanı, lounge bar ve beach club olarak ayrılıyor. Akşam yemeklerinde servis edilen ev yapımı yemekleri size lezzet şöleni yaşatacak.Nar gibi kızarmış kalamarlar ve taze malzemelerden yapılan salatalar ağzınızı şenlendirecek. Kapari ve kurutulmuş domatesle yapılan makarna ve raviolilerde yemeklerinizi taçlandıracak.İsterseniz et isterseniz balık ızgaralardan de tadabilirsiniz.

En Plo

En Plo Mikonos'tadır.
en-plo

Cafe ve bar özelliği taşıyan En Plo, “güvertede” anlamını taşımaktadır. Konumunun güzelliği sayesinde nefes kesen bir manzaraya sahip bu mekan 24 saat hizmet sunar. Sabahları  bir çok çeşit kahve ve taze sıkılmış portakal suyu ile enfes bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ayrıca uygun fiyatlı ızgara et, taze balık ve geleneksel Yunan lezzetlerini de deneyebilirsiniz. Sakin bir müzik eşliğinde çeşitli kokteyllerinde tadına bakabilirsiniz.

Mamacas Mikonos

Mamacas Mikonos
mamacas-mikonos

Bu restoran tanınmış işadamları ve politikacıları yetiştiren, ünlü Andronikos ailesine ait 1845 yılından kalma eski bir evin bahçe kısmında hizmet veriyor.  Bahçede aynı zamanda 155 yıllık bir palmiye ağacı da bulunuyor. Bu güzel ve farklı mekan, adanın kültürünü en iyi şekilde size yansıtıyor. Restoranda en çok tercih edilen domates soslu Mykonos Köftesinin tadına bakabilirsiniz.

El Greco

El Greco Mikonos
el-greco

Seçtiğiniz balığı, kendi pişirme stili ile pişirip size nefis bir balık ziyafeti yaşatır.

Chez Katrine’s

Chez Katrine’s Mykonos
chez-katrine’s

Geleneksel Yunan mutfağının en güzel yemeklerini sizler için sunmaktadır.

Cavo Paradiso

Cavo Paradiso Mykonos
cavo-paradiso

Ünlü Dj’lerin yaptığı müzikle gece geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz mekandır.

Space

Space Mykonos
space

Genelde tekno ve house müzik çalan mekan dans severler için mükemmel bir mekandır.

Avli tou Thodori

Avli tou Thodori Mikonos'tadır.
avli-tou-thodori

En güzel balıkları yiyebileceğiniz, nezih bir restorandır.

Paradise Club

Paradise Club Mikonos
paradise-club

Adaya ait en büyük gece kulübü olan Paradise Club, sabaha kadar hizmet vermektedir.

Bakalo

Bakalo Mykonos
bakalo

Sade ve küçük bir mekandır.Yemekleri ve farklı atmosferi ile görülmeye değer.

Yine Türk yemeklerini de burada bulabilirsiniz. Baklava, Türk kahvesi, cacık, çoban salatası, patlıcan musakka, lokma tatlısı ve mücverde bulabileceğiniz yemeklerden birkaç tanesidir.

Mikonos Özel Peynir Kopanisti

Kopanisti , Mikonos’ a özel bir peynirdir. Acılı ve bol baharatlı peynir, ekmeğin ya da ıslatılmış arpa gevreğinin üzerine sürülerek, domates ve salatalıkla tüketiliyor.  Yine tadını biraz hafifletmek için tereyağı ile beraber tüketebilirsiniz.

Mikanos Kalınacak Yerler

San Giorgio

San Giorgio Mikonos
san-giorgio

 Paradise Beach’i bir yanına, Paranga Beach’i ise diğer yanına alan San Giorgio Otel plaj partilerinin tadını doyasıya çıkarmak isteyenler için en çok tercih edilen yerdir. Dekorasyonu oldukça yalın olan San Giorgio, denize karşı uyanmanın keyfini size yaşatıyor. Misafirlerine Avrupa’nın da en iyileri arasında sıralanan Paradise Club’a özel giriş imkanı sağlayan San Giorgio yaşamadığınız bir eğlence deneyimi size yaşatıyor.

Cavo Tagoo

Cavo Tagoo Mikonos Yunanistan'dadır.
cavo-tagoo

 Muhteşem manzarası olan bu otel, merkeze 5- 10 dakikalık mesafede yer alıyor. Merkeze doğru yürüyüşler yapabilir ya da yunan usulü alışverişler yapabilirsiniz. Gece geç saatlerde döndüğünüz gece kulübünden dönüşünüzde hiç sıkıntı çekmezsiniz, otelin size tahsis ettiği araçlarla otelinize dönebilirsiniz.  Huzur verici bir mimarisi olan bu otel ayrıca her odasında bulunan deniz manzarası ile size mükemmel bir manzara sunar. Otelin odalarında havuz ve jakuzilerde bulunmakta. Balayı çiftlerinin en iyi tercihlerinden biri olacaktır.

Bill ve Coo  

Bill ve Coo Mikonos
bill-ve-coo

 Mikonos’ un en romantik otellerinden biridir. Otelde sunulan her olanak çiftler baz alınarak yapılmıştır. Ege Denizi’nin eşsiz manzarasını size gösteren bu otel, romantik anlarınızda size güzel anılar sağlayacaktır. Otelin tasarladığı ışık oyunları, romantizminize renk katıyor.

Kouros

Kouros Mikonos
kouros

 Ada mimarisini kırmızı renklerle farklı bir boyuta taşıyan bu otel, Tagoo Plajı’ nın hemen yanında bulunuyor. Ayrıca bu otel deniz manzarası dışında, size yel değirmenlerinin manzarasını da sunuyor. Bir de bu otelin kendine has özelliği olan her odasında terasının olması da otelin ayırt edici özelliklerindendir. Tam manası ile huzuru size veren bu otel size farklı bir deneyim kazandırıyor.

Theoxenia

Theoxenia Mikonos
theoxenia

Klasik bir tarza sahip olan bu otelin elli iki odası bulunuyor. Sade yapısına rağmen gece eğlencelerinde önde gelen otellerden biridir. Otelin iç mimarisinde kullanılan turkuaz, misket limonu, turuncu ve beyazı harmanlayan bu otel size iç huzuru getiriyor. Limana ve havaalanına sadece beş dakika mesafe bulunmaktadır. Deniz manzarasını balkondan izleyerek, veranda da kahve keyfi yapabilirsiniz.

Adaya gittiğinizde mutlaka bunlara dikkat edin;

  • Esen rüzgarlardan güneşten yandığınızı anlamayabilirsiniz. Bu hususta dikkatli olun.
  • Ortalama sıcaklık genelde 24 derecedir.
  • Para birimi Euro’ dur.
  • Adanın yerel saati Türkiye ile aynıdır.

Mikonos’ un her bütçeye uygun otel ve olanakları bulunuyor. Hem sakin yapısı hem de eğlence sektörü ile her zevke hitap etmektedir.  Telefon ve internet konusunda da asla sorun yaşamazsınız. Adanın her yerinde iletişim sağlanabilmektedir.

Mikonos Hediyelik Eşya ve Alışveriş

Mikonos Hediyelik Eşya
mikonos-hediyelik-eşya

Şehir merkezinde sıralanmış bir çok mağazaya ulaşabilirsiniz. Midyeden yapılmış süs eşyaları ve objeler, hediye ya da hatıralık güzel şeyler bulabilirsiniz. Yine antik çağın ezgilerini üzerinde taşıyan, kolye, bilezik ve küpelere bir çok yerde rastlayabilirsiniz.  Hediyelik eşyaların en çok bulunduğu yer Matogianni’dir.

Turistik bir yer olmasını nedeni ile alışveriş merkezleri gece yarısına kadar her zaman açıktır. Sinema, açık tiyatro, konserler ve performans şovları da sergilenmektedir.  Belediye Sanat Galerisi ve diğer Sanat Galerisinin düzenlediği sanatsal aktivitelerde gerçekleştirilmektedir.

Mutlaka takip ajandanıza eklememiz gereken Mikanos

Yurtdışı tatil olanaklarını düşündüğünüzde ya da  Ölmeden Önce görülecekler listenizde mutlaka yer alması gereken tatil beldelerinden biridir. güzel ve eğlenceli ve mutlu bir tatil için bu adayı Tercih edebilirsiniz. Yunanistan’ın  iyi çok güzel Adası’nda biri olan Mikanos, son zamanlarda, özellikle 1980 yılından  sonra yapılan tanıtımlarla  insanlar tarafından,  tanınan yine bir tatil Adası haline gelmiştir.  hayallerinizdeki tatili,  bu adada deneyimleyebilirsiniz.

Eğer mykonos’a bir tur firması ile değil de,  kendi imkanlarımızla gidiyorsunuz.  zorluk çekmemek adına,  mutlaka önceden bir araba kiralayın.  Daha sonrası için zorlanmamanız adına  bu en doğru karar olacaktır.

Bu ada  plajları ile  sabahlara kadar süren gece kulüpleriyle ünlüdür.  Eğer tatilde gürültüden uzak,  sakin bir tatil istiyorsanız, emin olun ki doğru adrestesiniz.  bu arada size istediğiniz sakin huzur dolu tatili de sağlayacaktır.

Yunan Mutfağının değişik lezzetlerini mutlaka tadın ve  Türk mutfağına ne kadar çok benzediğine tanık olun.

Evlerinin yapıları sebebiyle daha önce Türkiye’de Bodrum’a gitmiş birisi, burayı aynı Bodrum’a benzetecektir.  Türkiye’ye çok yakın olan,  bu ada  hem uzun süreli tatil yapmak, hem de fazla yolculuk sıkıntısı çekmeden ulaşabileceğiniz bir iş mesafededir.

Mikonos’un Bilinmesi

70 li yılların başında yunanistanlı girişimciler,  ciddi yatırımlar yaparak,  Mikanos Adası’nı baştan yarattı. önceden sadece biraz  orman, kayalıklardan  ve Sahilden oluşan bu ada, şu an turizmde çok çok önemli bir yer edilmiştir. Bu adını gelen misafirler tekrar gelmek istiyorlar. Çünkü bu Ada’dan  hep mutlu ayrılıyorlar.  turist kafilesi gelmeden,  bazı ziyaretçiler buraya  daha erken,  yani Mart, Nisan  ve Mayıs aylarında geliyorlar.

Gidersiniz,  bu arada düzenlenen  gemi ya da feribot turlarına da,  katılabilirsiniz. Bu da tatilinize değişik bir hava katmış olur.

Yine bu arada çıplaklar kampı da  vardır.  Ayrıca araba ya da  scooter da  kiralayarak kendinizde gezebilirsiniz.  Mykonos, cennetten düşmüş  bir ada gibidir.  Yurt dışına çıktığımızı her nereye giderseniz gidin, ama gitmeden önce  mutlaka araştırın.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here