Kıbrıs Gezilecek Yerler

0
226
Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs’la tanışmam ne yazık ki çok geç oldu.Ne yazık ki diyorum çünkü yıllar önce böylesine güzel bir liman şehrine gelmediğim için çok pişmanlık duyuyorum. Kıbrıs’a ilk seyahatimi 2015 Aralık ayında gerçekleştirdim.Kış olmasına rağmen havanın çok soğuk olmaması,adadaki huzur ve rahatlık henüz oradayken bundan sonra sık sık geleceğimin işaretini vermişti bana.Kıbrıs her ne kadar casinoları ile ünlü olsa da tarihi güzellikleri, iklimi, denizi, doğası ile gezip görülmesi gereken ender güzellikteki yerlerden biri.Kıbrıs gezilecek yerler ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağım.

Kıbrıs’ a Ne Zaman Gidilir

Kıbrıs’a Ne Zaman Gidilir

Kıbrıs’a hem iş hem de tatil amaçlı çok sık gidiyorum.En güzel zamanı Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim ayları.Temmuz ve Ağustos aylarında aşırı sıcak oluyor.Odanızdan denize inerken bile suratınıza çarpan sıcak hava dalgaları rahatsız edici olabiliyor.Haziran veya Eylül aylarında tatil yapacaksanız hiç düşünmeden Kıbrıs’a rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.Akdeniz iklimi görülen adada yağmur yağar ama kar yağmaz.Bu yüzden yaz sezonu uzun sürer.

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Girne Limanı

Girne Limanı

Girne Kalesinin bulunduğu liman oldukça hareketli.Bölge de keyif yapabileceğiniz çok şık cafe ve restaurantlar var.Konaklama için de farklı otel seçenekleri mevcut.Kıbrıs’ın en muhteşem yapısı Girne Kalesi’de bu bölgede yer alıyor.Sıra sıra dizilmiş yatlar ve karşınızda Kale..Gerçekten muazzam.

Girne Kalesi – Kyrenia Castle

Girne Kalesi

Girne sahil şeridinde yer alan Kale, Kıbrıs’ın sembolik yapılarından biri.Bizanslılar tarafından Arap akınlarına karşı korunmak amacıyla yapılmış.Osmanlı, İngiliz, Venedik ve Lüzyanlılar’ında izlerini taşıyan kale yaklaşık 300 yıl boyunca Osmanlı hakimiyeti altında kalmış.Gece ve gündüz manzarası muhteşem.Kıbrıs’a geldiğinizde bir akşamınızı Girne Kalesi etrafından konumlanmış mekanlardan birinde geçirmenizi öneririm.

Girne Kalesi eşliğinde akşam keyfi

Kale,Kıbrıs gezilecek yerler listenizin başında yer alabilir.Ayrıca Batık Gemi Müzesi, St George Kilisesi,Zindanlar, Lüzinyan ve Venedik Kulesi’de Kale içinde yer alıyor.

Adres: Küpdemir sk.Girne Açık olduğu saatler: Ptesi-Pazar 08.00 – 16.00

Bella Pais Manastırı

Bellapais Manastırı

Kıbrıs gezilecek yerler listenizde olması gereken bir diğer yapı 12.yüzyılda Romalılar döneminde inşa edilen Bellapais Manastırı.Beşparmak dağları eteklerine kurulan yapı gotik sanatının en güzel örneklerinden biri.Gece ışıklandırması çok güzel.Ayrıca civarda çok iyi restaurantlar var.Gezinizi akşam üzeri planlarsanız harika bir ambiyansta keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Adres: Beylerbeyi, Girne

Saint Hilarion Kalesi

Beşparmak dağlarına kurulan üç kaleden en batıda kalanı St.Hilarion Kalesi.Öncelikle kaleye çıkarken üstünüze rahat kıyafetler giymenizi tavsiye ederim.Özellikle ayakkabılarınızın rahat olması çok önemli.Yaklaşık 500 basamak çıktıktan sonra göreceğiniz manzara her şeye değiyor.Beşparmak dağlarına kurulan üç kaleden en batıda kalan St.Hilarion Kalesi ismini, Arapların Kudüs’ü almasından sonra Kıbrıs’a gelen ve burada yaşamış olduğu sanılan Aziz Hilarion’dan almış.Başlangıçta kilise olarak yapılsa da Bizans döneminde Arap akınlarına karşı korunmak için kaleye dönüştürülmüş.Söylentiye göre Dünyaca ünlü çizgi film yapımcısı Walt Disney Kıbrıs’a geldiğinde kaleden çok etkilenmiş.Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler çizgi filmindeki kaleyi buradan etkilenerek çizmiş.İçeride kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve wc de bulunuyor.Birde özel bir limonatası var yorgunluğunuzu atmak için içebilirsiniz.

Adres:Karaman, Girne

Buffavento Kalesi

Buffavento Kalesi

Beş parmak dağlarına kurulan Kale, denizden 950 m yükseklikte yer alıyor.Aşağı ve yukarı iki bölümden ulaşıyor. Kale’nin yapım tarihi bilinmiyor. Lüzyanlılar döneminde hapishane olarak kullanılmış. Venedikliler döneminde sahil şeridindeki kaleler tercih edildiği için Buffavento Kalesi önemini yitirmiş. Kale’nin Girne ve Lefkoşa’yı birlikte görebileceğiniz muhteşem bir manzarası var.Yolu biraz engebeli bu kaleye çıkarken de kesinlikle rahat kıyafetler tercih edin.

Adres:Buffavento Kalesi Yolu, Arapköy

Büyük Han

Büyük Han Kıbrıs

Lefkoşa’da bulunan Büyük Han 1572 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilmiş.Bursa’daki Kozahan’a benzediği söyleniyor ama ben gitmedim.İki katlı hanın alt katında cafe ve lokantalar var.Osmanlılardan günümüze kadar korunarak geldiği için çok değerli.Kıbrıs gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Adres:Asmaaltı Sk, Lefkoşa Açık olduğu saatler:Pzt-Pazar 08.00 – 19.00

Selimiye Cami

Selimiye Cami Lefkoşa Kıbrıs

Lefkoşa da bulunan Selimiye Cami Kıbrıs’ın en önemli yapılarından biri.Diğer bir adıyla St Sophia Katedrali, Lüzinyanlılar zamanında yapılmış. Osmanlılar’ın hükümdarlığı zamanında camiye çevrilmiş.

Adres:Selimiye Sk, Lefkoşa

Lala Mustafa Paşa Camisi – St Nicholas Katedrali – Bedesten Nicosia

Lala Mustafa Paşa Cami -St Nicholas Katedrali

Selimiye caminin hemen yakınındaki St Nicholas Katedrali 1328 yılında açılmış ve Bizans Kilisesi olarak kullanılmış.Osmanlılar zamanında ise bedesten olarak hizmete sunularak 1571 yılında camiye çevrilmiş.Katedralin girişinde bulunan ağacın 700 yıllık en yaşlı ağaç olduğu söyleniyor.

Adres:Mahmut Celaleddin Sk, Gazimağusa

Venedik Sutunu

Venedik Sutunu Lefkoşa Kıbrıs

Lefkoşa Atatürk Meydanı’nda bulunan 6 metre yüksekliğindeki sütun, 1550 yılında Venedikliler tarafından yapılmış.Osmanlılar tarafından Sarayönü Cami’nin avlusuna kaldırılsa da 1915 yılında İngilizler tarafından şimdiki yerine konulmuştur.

Adres: Atatürk Meydanı İplik Pazarı Mahallesi, Lefkoşa

Girne Kapısı

Girne Kapısı

Lefkoşa’ya giriş ve çıkışların yapıldığı kapıdır.Geçmişte etrafı surlarla çevrili iken günümüzde surlar yıkılmıştır.Osmanlı döneminde Lefkoşa Girne yolu buradan geçtiği için Girne kapısı olarak bilinir.

Adres:Girne cad. No:1, Lefkoşa Açık olduğu Saatler Pzr – Pzt 24 saat açık

Barbarlık Müzesi

Rumlar’ın Binbaşı Nihat İlhan’ın evine gerçekleştirdiği saldırı sonrasında Lefkoşa’da bulunan ev müzeye dönüştürülmüş.Ölen Türk ailenin, yaşadığı korkunç saldırının tüm izlerini burada görebilirsiniz.Gerçekten çok korkunç.Aklıma Srebisya katliamı geldi

Adres: Şht.M.İlhan Sk.Lefkoşa

Kıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs Gece Hayatı

Cage Club

Cage Club Cratos Premium Hotel

Cratos Hotelin sahilinde yer alan gece kulübüne damsız girilmiyor.Cage Club, özellikle bayanlara rahatlıkla eğlenebilecekleri bir ortam sunuyor.Güvenlik üst düzeyde her köşede korumalar var.açık hava da olması ayrıca mekanı acazip kılıyor.

Adres:Cratos Premium Hotel, Girne

Sky Bar Beirut Kaya Palazzo

Dünyaca ünlü Sky bar Beirut Kaya Palazzo Girne’de misafirlerini ağırlıyor.Muhteşem showları ile Kıbrıs’ın en popüler gece kulüplerinin başında geliyor.

Adres:Kaya Palazzo Hotel, Girne

Kıbrıs’ta Ne Yenir

Eziç-Kıbrıs

Kıbrıslıların en çok tükettiği yiyecek hellim peyniri, en meşhur yemeği şeftali kebabı.Duyduğuma göre şef Ali kebabı da deniliyormuş.Kebabın içinde şeftali mi olur dediğinizi duyar gibi oldum.Merak etmeyin içinde şeftali yok.Bu leziz yemeği yerli ve yabancı turistlerin favorisi Niyazi’s Restaurant’ta tadabilirsiniz.Bir diğer meşhur yiyecekleri ise piruhi içerisine ceviz ve tulum peyniri konularak hazırlanan bir çeşit mantı. Piruhiyi kesinlikle denemelisiniz. Lefkoşa’daki Sedirhan Restaurant’ı tavsiye ederim.Ispanağa benzer görüntüsü ile molehiya da limon eklenerek yapılan sebze yemeği.Tavuklu yada etli olarak da servis ediliyor.Buğday unu ve pekmezle hazırlanan gullirukya da Kıbrıslıların en çok tükettiği tatlıların başında geliyor.Kıbrıs’ta ne yenir sorusuna karşılık gelen bir diğer lezzet ceviz reçeli. Kıbrısta Akdeniz ve Ege mutfağı hakim.Dolayısıyla tazecik reçellerde de oldukça iddialilar. Ayrıca muhteşem bir manzara eşliğinde kahvaltı yapmak isterseniz Girne sahilindeki Eziç’e kesinlikle uğrayın derim.

Kıbrıs’ta Konaklama

Kıbrıs’ta Konaklama

Kıbrıs’a münferit olarak ulaşabileceğiniz gibi tur şirketleri aracılığı ile de gidebilirsiniz.Taksi ücretleri biraz pahalı.Tur şirketlerini tercih ederseniz otele transferiniz de ücrete dahil olduğu için ekonomik olabiliyor.Gideceğiniz tarihe göre bilet fiyatlarını Sky Scanner‘dan kontrol edip buna göre karar vermenizde fayda var.

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here