Kanallar Şehri Amsterdam

0
209
dam meydanı

Kanallar Şehri Amsterdam

kanallar-sehri-amsterdam

Kanalları, köprüleri, evleri, müzeleri, peyniri, şirin mi şirin kasabaları ile ünlü Amsterdam. Düzlükte olması sebebi ile bisiklet kullanımı içim oldukça elverişli bir şehir.Ulaşım yoğun olarak bisikletlerle sağlanıyor Etrafınıza baktığınızda mutlu telaşsız insanlar görüyorsunuz.7’den 70 e herkesin bisikleti var.Hal böyle olunca bisiklet yolları da bir hayli fazla.Şehirde yaklaşık olarak bir milyon bisiklet olduğu tahmin ediliyor. Amsterdam’a ayak bastığınız anda şehrin pozitif enerjisi size de geçiyor.Kenevir kullanımı serbest ama halk bunu suistimal etmiyor suç oranları oldukça az.

Amsterdam’a Nasıl Gidilir

amsterdam-central-station

Uygun fiyat bulduğum için bu sevimli şehre Atlas Global havayolları aracılığıyla ile seyahat ettim.Thy,  Pegasus ve Klm’nin de Amsterdam’a  direk uçuşu var. Schipol havalimanı oldukça büyük.Dünyanın birçok yerinden aktarmalar yapılıyor.Havalimanından merkeze gelmek oldukça kolay.Yaklaşık 20 dakika süren tren yolculuğundan sonra Central Station’a yani merkeze kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Otobüsle gitmek isterseniz de 197 ve 370 nolu otobüslerle yine merkez sayılan Leidsplein bölgesine de varabilirsiniz.

Amsterdam’da Şehir İçi Ulaşım

amsterdamda şehir-içi-ulaşım

Şehrin merkezine konumlanmış Central Station’dan şehir içine ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Avrupa’nın önemli şehirlerine de konforlu bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.Ben şehri yürüyerek gezmeyi tercih ettim.Çok fazla kanal olduğu için ilk gün biraz karmaşık gelebilir.Birkaç günlüğüne geldiyseniz ikinci gün şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz.Ayrıca bisiklet kiralayarak da şehri turlayabilirsiniz.

amsterdamda-bisiklet-kullanımı

Amsterdam Gezilecek Yerler

Rijksmuseum

rijksmuseum-amsterdam

Hollanda’nın en önemli müzesi Rijksmuseum, 1880’de Dam meydanındaki Kraliyet Saray’ında kurulmuş.1885’de mimar Pierre Cuypers tarafından şimdiki yeri Vondel Park’ta tekrar inşa edilmiştir.Müze; heykeller, mobilyalar,duvar halıları gemi maketleri, antikalar,  kıyafetler, Delftware gibi yaklaşık 7 milyon eser barındırmaktadır.Ayrıca Rembrandt (The Night Watch), Johannes Vermeer, (Süt boşaltan Kadın), Jan Asselijn, Johannes Verspronck gibi önemli ressamların eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. I Amsterdam Card veya Museum Card’a sahipseniz müzeye ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Açılış Saatleri: Her gün 09.00-17.00 arası açık

Rijksmuseum’a Nasıl Gidilir

Museumplein de bulunan Rijksmuseum’a gitmek oldukça kolay.Tren istasyonundan 2 ve 16 nolu tramvay ile gelebileceğiniz gibi şehir merkezinden yaklaşık 20 dk yürüyerekte buraya ulaşabilirsiniz.Meşhur I Love Amsterdam yazısı da bu müzenin önünde bulunuyor. Rijksmuseum, her yıl yazının önünde poz vermek, müzeyi gezmek için gelen milyonlarca turisti ağırlıyor.

Adres:Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, Hollanda

Vincent Van Gogh

vincent-van-gogh-muzesi

1973 yılında açılan müze, Hollandalı ressam  Van Gogh’un hayatı ile ilgili her detayı içeriyor.4 katlı olan müzenin birinci katında Van Gogh’un en önemli eserlerini, ikinci katında yaşam ve çalışma bölümlerini üçüncü ve dördüncü katlarda ise diğer eserlerini görebilirsiniz.Vincent Van Gogh 1853 doğumlu.Resim çizmeye 1880 yılında başlamış.Yaşamını intiharla sonlandıran ünlü ressamın eserleri öldükten sonra gerçek değerini görmüş ne yazık ki.Ressamın en önemli eserleri Patates Yiyenler (The Potato Eaters 1885), Yıldızlı Gece (1889), Rhone Üzerinde Yıldızlı Bir Gece (Starry Night Over The Rhone 1888), Kafe Terasta Gece (Cafe Terrace at Night 1888) Ona ait resimleri eserleri görmek, mektupları okumak isteyenler bu müzeyi ziyaret edebilirler.Giriş ücreti 18 euro. Gideceğiniz tarihe göre fiyatları buradan kontrol edip alabilirsiniz. I Amsterdam City Card veya Museum Card’a sahipseniz ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Açılış Saatleri: Pazartesi-Perşembe 09.00-17.00 Cuma: 09.00-21.00 Pazar:09.00-19.00 arası açık

potato eaters
patates-yiyenler

Van Gogh Müzesine Nasıl Gidilir

Müze Museumplein bölgesinde yer alıyor.2,5 (Baerlastraat) ve 12 nolu (Museumplein) tramvay hattını kullanarak  veya 170, 172 nolu otobüsler ile rahatlıkla müzeye ulaşmanız mümkün.

Adres: Museum Plein 6, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda

Anne Frank House

anne-frankin-evi

Anne Frank ve ailesi Nazilerin Yahudileri toplama kamplarına götürdüğü sırada Van Pels ailesi ile birlikte bu evde saklanmışlardır.Bu ev aynı zamanda babası Otto Frank’ın çalışma ofisidir.Evin girişi döner kapısı olan bir kitaplığın arkasındadır.25 ay boyunca cam dahi açmadan burada gizlenmişlerdir.Anne Frank, henüz 13 yaşındayken savaşın acı gerçeklerini görmüş ve yaşadıklarını günlüğüne aktarmıştır.Şikayet sonucu Almanlar tarafından yakalanan aile çalışma kampına götürülmüştür.Kimin şikayet ettiği halen bilinmemektedir.Annesinin açlıktan, kardeşi ve kendisinin salgın bir hastalığa yakalanarak öldüğü bilinmektedir.Kurtulan tek kişi Babası Otto Frank’tır. Ölmeden önce Anne Frank’ın günlüğünün çoğaltılıp basılmasını sağlamıştır.Günümüzde müze olarak kullanılan evde Anne Frank’ın orjinal günlüğü de sergilenmektedir.Gitmeden önce biletinizi online olarak almanızda fayda var.Kapısında uzun kuyruk oluşuyor.Biletler de tükenebiliyor.

Açılış saatleri: Hafta içi 09.00-19.00 Ctesi 09.00-21.00 Pazar 09.00-19.00

Anne Frank Evine Nasıl Gidilir

Anne Frank Evine gitmak oldukça kolay.Yakından hem otobüs hem tramvay geçiyor.13,14,17 nolu tramvay veya 170,172,174,272 nolu otobüslere binerek de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: Prinsengracht 263-267 / 1016 GV Amsterdam / Hollanda

Heineken Experience

heiken-experience

Heineken’in 1988 yılına kadar genel merkezi olan sonrasında müzeye dönüştürülen Heineken Experience. Biranın tarihinden yapım aşamasına kadar her şeyi öğrenebiliyorsunuz. Biletiniz karşılığında 2 bira tadımı hakkınızda var.Ayrıca isminizi hatıra olarak bardaklara da yazdırabilirsiniz.Bira severler burayı mutlaka ziyaret etmeli.Çok kalabalık olduğundan giriş biletinizi internetten almanızda fayda var.Detaylı bilgi ve bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Adres: Stadhouderskade 78, Amsterdam

Açılış Saatleri: Her gün 10.30 – 19.30

Heiken Experience’ye Nasıl Gidilir

Tramvay ile ulaşım sağlayabilirsiniz.(Stadhouderskade)

Vondel Park

vondel-park

Şehrin merkezinde devasal büyük bir park.1864 yılında kurulan parka şair Joost van den Vondel’in adı verilmiş.İçerisinde farklı türde ağaçlar, gölet, gül bahçeleri ve cafeler var.Ayrıca birçok değişik türdeki hayvanda bu parkta yaşıyor. Vondel parkta konser ve tiyatro gibi etkinliklerde oluyor. Museumplein ve Leidsplein bölgesine oldukça yakın. Bu parkı mutlaka ziyaret edin.Çimlere uzanın.Gölette yüzen ördekleri, kuğuları izleyin. Kendinizi doğaya bırakın.

vondelpark-amsterdam

Vondel Park’a Nasıl Gidilir

Dam Meydanı’ndan yaklaşık yarım saat yürüyerek parka ulaşmanız mümkün.Dilerseniz tramvay veya otobüs ile de parka gelebilirsiniz.Ayrıca Museumplein yani Müzeler Meydanı’na da çok yakın.Gelmişken burayı da ziyaret edin derim.

Dam Meydanı

dam meydanı
dam-meydanı-amsterdam

Amsterdam’ın adını aldığı Dam Meydanı, çeşitli sosyal etkinlikler ve festivallerin yapıldığı şehrin merkezi konumundadır.Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kilisesi, Ulusal Anıt, Madame Tassauds bu meydanda yer alır.Ayrıca Hollanda’nın en büyük otellerinden biri olan Grand Hotel Krasnapolsky de buradadır. Dam Meydanı’nda yaz aylarında büyük bir Lunapark kurulur.Bu Lunaparkta eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz gibi, her biri birbirinden farklı kostüm giyen sokak sanatçıları ile de fotoğraf çekilebilir, değişik dans gösterileri izleyebilirsiniz.

Kraliyet Sarayı – Koninklijk Paleis

kraliyet-sarayı-amsterdam

Dam Meydanı’nın en görkemli yapılarından biri de Kraliyet Sarayı.Meydana geldiğinizde heybetli yapısı ile dikkat çekiyor.Görmemeniz imkansız diyebilirim.1655 yılında Belediye Sarayı olarak inşa edilen yapı günümüzde Kraliyet ailelerinin resmi törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Madame Tussauds

madame-tussauds

Amsterdam’ın kalbi Dam Meydanı’nda bulunan Madame Tussauds Müzesi’nde dünyaca ünlü kişilerin balmumu heykelleri ile eğlenceli pozlar verip keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Madame Tussauds 1761 – 1750 yıllarında yaşamış Fransız, hizmetçi bir bayandır. Madame Tussauds’un ilk müzesi Londra’da açılmış sonrasında da tüm dünyada yaygınlaşmıştır.Biletinizi sıra beklememek için Madame Tussauds online sitesinden alabilirsiniz.

Adres:Dam 20, 1012 NP Amsterdam, Hollanda

Açılış Saatleri : Her gün 09.30 – 20.00 arası açık

Madame Tussauds’a Nasıl Gidilir

Madame Tussauds Dam Meydanında bulunduğundan yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi 4, 9, 16, 24 nolu tramvay hatları ile de ulaşmanız mümkün.

Ulusal Anıt

ulusal-anıt-amsterdam

II.Dünya savaşı sırasında ölenlerin anısına 1956 yılında dikilen anıt Dam Meydanı’nda yer alıyor.Yerli yabancı turisterin buluşma noktası haline gelen yapı meydanın önemli simgelerinden biri.

Red Light District

red-light-district

Amsterdam’ın merkezi olan Dam meydanın hemen yakınındaki  Red Light District oldukça meşhur.Kırmızı Fener Mahallesi olarak bilinen bölgede seks müzeleri,erotik tiyatrolar ve coffee shoplar yer alıyor.Hayat kadınları kırmızı ışıklı odalarda boy gösteriyorlar.Işık açıksa müsait kapalı ise müsait olmadıklarını gösteriyor.Mavı ışıklı odalar ise trans bireylere ait.Devlet gözetiminde olan bu genel evlerin geçmişi çok eskilere dayanıyor.Amsterdam’ın liman şehri olması bölgede yapılan denizclik ile bu genel evlerin artmasına neden olmuş.Din adamlarının kapatma çabaları sonuç versede tekrar açılarak günümüze kadar gelmiş.Bu caddeyi gezmek isterseniz geç saatlerde uyuşturucu satıcılarından uzak durmanızı tavsiye ederim.Ayrıca hayat kadınlarının fotoğraflarını çekmeye kalkmayın.

Amsterdam’da Ne Yenir

Hollanda Peyniri

Hollanda peyniri çok meşhurdur.Amsterdam’da adım başı karşınıza çıkan peynir dükkanlarına bu lezzetli peynirleri tatmak için girin derim.Peynir benim için vazgeçilmez bir lezzet atıştırmalık olarak da çok sık tüketiyorum.Gouda ve edam Amsterdam’ın en popüler peynir çeşitlerinden.Özellikle edam peyniri şarapla güzel gidiyor.

Patat (Vlaamse Frates)

patat-vlaamse-frites

Amsterdam da patates kızartması tıpki peynir dükkanları gibi hemen hemen her cadde de var.Değişik soslarla ikram edilen patatesleri şehri turlarken elinizde de yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri ve balık çeşitlerini kızarmış olarak Volendaam’da tatmanızı öneririm çıtır çıtır çok lezzetli..

Falafel

falafel

Ortadoğu’ya has bir lezzet olan Falafel Amsterdam’da da sıklıkla tüketiliyor. Falafel, nohut sarımsak soğan ve maydonozun karışımıyla yağda pişirildikten sora servis ediliyor.

Çiğ Ringa Balığı (Broodge Haring)

Pişmemiş balık seviyorsanız bu lezzeti deneyebilirsiniz.Aksi taktirde yemeyin.

Rijsttafel

rijsttafel

Pilav masası olarak bilinen Rijsttafel, ufak mezeler ve pilavla servis ediliyor.Bazı mekanlarda makarna ile de sunulabiliyor.Mezeler et, balık, sebze ve farklı soslardan oluşuyor.

Stampot

stampot

Patates püresi,lahana ve sosis ile sunulan Stampot Amsterdam’ın geleneksel yemeklerinden.

Bitterballen

Top şeklinde hazırlanan kroketler dana ve sığır etinden yapılıyor.Özellikle biranın yanında meze olarak sıklıkla tüketiliyor.

Pannekoeken

Bizde krep olarak bilinen Pannekoeken, tatlı soslarla servis edilebildiği gibi sebze karışımlarıyla da tüketilebiliyor.

Appelgebak

applegebak

Krema dökülerek servis edilen bir çeşit elmalı kek.Kahve veya çay ile yiyebileceğiniz enfes bir tat.Amsterdam’ın geleneksel tatlılarından biri.

 Amsterdam’da Nerede Kalınır

Central Station’un olduğu Centrium bölgesinde kalırsanız Dam Meydanı, Red Light gibi merkezi yerlere yürüyerek gidebilirsiniz. Rembrandplein’de, Centrium ve Dam Meydanı’na oldukça yakın.Merkezden uzaklaşmamış olursunuz. Leidseplein Amsterdam’ın ikinci büyük meydanı. Coffee shopların ve gece kulüplerinin yoğun olduğu bir bölge.Sabaha kadar hareketlilik istiyorsanız Leidsplein’i tercik edebilirsiniz.Otelleri detaylı incelemek için Booking‘e bakmanızı öneririm.

 

 

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here