Hydarabad Gezilecek Yerler

0
146

Hindistan’ın muhafazakar şehrine İslam mimarisi açısından önemli yerlere sahiptir. Şehrin tarihini yansıtan müzeleri görülmeye değer yerleri arasındadır. Hydarabad Gezilecek Yerler için Mart, Haziran aylarında gidilmesi uygun olacaktır.

Hydarabad Tarihi ve Turistik Mekanları

  • Mekke Mescidi; Dünyanın en büyük camilerinin içinde bulunan mescid, Hindistan’ın da en büyük camisi olma özelliğini taşıyor. Caminin inşasında Mekke’den getirilen taşlar kullanıldığı için adını da buradan alıyor ve 10 bin kişi aynı anda camide namaz kılabiliyor. Diğer mimari detayda üç kemerli fasadının tek bir parça granitten yapılmış olması da dikkat çeken ayrıntıları arasında bulunuyor.
  • Charminar; Dört minare anlamına gelen yapı vebadan ölenler anısına 1591 yılında yapılmıştır. 4 minareden oluşan cami aynı zamanda şehrin en eski camisidir. Akşamları ışıklandırılan yapı göz kamaştırıcı güzelliğiyle Hydarabad Gezilecek Yerler arasında yer alıyor.
  • Salar Jung Müzesi; Salar Jung’un şahsi koleksiyonun sergilendiği müzeye giriş bir hayli pahalıdır. Her cins mobilya, halı, hristal, saatler ve resimler burada sergileniyor. İçerde fotoğraf çekilmesine izin verilmeyen müzede tarihe meraklı olanların dikkatini çekecek güzelliktedir.
  • Chowmallah Sarayı; Salar Jung Müzesine çok yakın olan saray Osmanlı hanedanı üyesi ve Abdülmecit’in yeğeni olan Nilüfer Hatun’un dillere destan güzelliğinin fotoğrafı da bu sarayda bulunuyor. Sarayın arka kısmında aileye ait otomobiller araba meraklılarının kaçırmaması gereken göz ziyafeti için mutlaka görülmesi gerekiyor.
  • Golkonda, Hussain Sagar, Ramohi Film City, Birla Mandir, Zooloji Parkı, Balaji Tapınağı da şehrin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.
  • Gece hayatı olarak farklı zevklere hitap eden gece kulüpleri ve barları bulunan şehirde Banjara Tepeleri, Begumpet, Somajiguda bölgeleri her zaman hareketlidir.

Hydarabad Nerede Kalınır, Ne Yenilir, İçilir?

Şehir merkezinde kalmak için en uygun yer Abids bölgesidir. Doğa manzarasıyla iç içe olmak içinde şehre 4 kilometre uzaklıkta bulunan Banjara Tepeleri’nde konaklamak uygun olacaktır. Bol baharatlı yemekleriyle meşhur olan şehirde et olarak tavuk ve deniz ürünleri tüketilir. Tatlılarında tarçın, tuzlularında köri ağırlıklı olarak kullanılır. İnek eti inançlarına ters düştüğü için asla yenmez. Mercimek ve pirinç yemeklerden eksik olmaz. En ünlü yemekleri hydarabadi biryani, hydarabadi haleemdir. Tadılabilecek lezzetler arasında bulunan Nihari, chakna, baghara baingan’da değişik lezzetler tatmak isteyenlere önerilir.

Hydarabad Nasıl Gidilir?

Hydarabad Gezilecek Yerler için şehre gitmek isteyenler Ülkemizden sadece İstanbul’dan direk uçuşlarla şehre ulaşılabilir. Uluslar arası Rajiv Gandhi havalimanı şehir merkezine 22 km uzaklıkta bulunur. Şehir merkezine havalimanından toplu ulaşım otobüsleriyle ulaşılabilir.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here