Dubrovnik Gezilecek Yerler

0
135

Burası Adriyatik incilerinde birisi olarak bilinir. Tam bir orta çağ kenti ve adeta büyüleyici bir atmosferi bulunmaktadır. Hırvatistan’a bağlı ve güneyinde yer almaktadır. Gittiğiniz zaman Hırvat Kunası (HRK) diye bilinen bir para birimini kullanmanızı tavsiye ederim. İngilizce dışında da Hırvatça dili konuşulmakta ve ana dilli olmaktadır. Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında Hırvatistan’ın en iyi turistik yerlerinin başında gelmektedir. Yakın zamana kadar vize almaya gerek yoktu fakat Avrupa birliğine katıldıkları için artık vize ile giriş yapabilirsiniz. Türkiye’den buraya gidenler öncelikle konsoloslukların adreslerini ve telefon numaralarını yamaları gerekir. Nisan ve Eylül aylarında en güzel gezileri yapabilirsiniz. Lokrum, Stradun çan kulesi ve alışveriş yerleri, katedral, golleri, plajları, kiliseleri ve tarihi yerlerini gezebilirsiniz.

Gidebileceğiniz Güzel Mekanlar

Şehre indiğiniz zaman gidilecek çok alternatifiniz bulunmaktadır. Karışık ve büyük bir yer olmadığı için her yere anında gidebilirsiniz. Dubrovnik Gezilecek Yerler arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Saviour Church tarihi kilisesi
  • Popüler Banje Beach plajı
  • Lovrijenac tarihi kayalıkları
  • Tarihi ve popüler rektörlük sarayı
  • Srd dağları
  • Revelin Culture Club müzesi
  • Fort Imperial tarihi yeri
  • Sponza Palace mimarlık tarihi sarayı

Konaklama ve Yeme İçme Seçenekleri

Son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler olan ve ziyaret edilen Dubrovnik, Gezilecek Yerler bakımından zengin olduğu kadar yemek kültürü de gelişmiştir. Meşhur yemekleri arasında yufka çorbası, fırında patatesli kalamar tava, kuzu çorbası, çoban güveci, cevizli ve elmalı tatlı, franjki olarak bilinen lokma tatlısı ve yöresel baharatların eklendiği köfteler bulunur. Ayrıca atıştırmalık olarak da yenilebilen ve alkollü içeceklerin yanında servis edilen polenta isimli ekmek tüketimi de fazladır. Her noktada hijyenik ve lezzetli restaurantları bulabilirsiniz. Ancak yoğunluğa göre daha önceden rezervasyon yaptırılması önerilir. Diğer ülkelere kıyasla buralarda konaklamak daha uygundur ve her bütçeye göre otel seçenekleri bulunur. Ayrıca otellerde yer bulamamanız durumunda bazı evlerde oda kiralayabilme imkanınızda vardır. Bu tür oda kiralama sistemine ise yerel halk “sobe” olarak ifade eder ve oldukça tercih edilir.

Dubrovnik Şehir İçi Ulaşım

Küçük bir şehir olan Dubrovnik’ te şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiştir ve hızlıdır. Zorluk yaşanmaması adına Dubrovnik kartına sahip olmanız tavsiye edilir. Bu kartlar otobüslerden yararlanmanızın yanı sıra müzelere giriş esnasında da kullanılabilir. Özel araç kiralama fiyatları uygun olup otopark fiyatları çok pahalıdır. Bu sebeple toplu taşıma araçlarının kullanılması bütçeniz açısından daha uygundur.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here