Bath Gezilecek Yerler

0
194

Bath, İngiliz kültüründe önemli bir yere sahiptir. Somerset’e bağlıdır ve kaplıcalar burada hayli meşhurdur. Ingiliz romancısı Jane Austen, eserlerinde buradan ciddi oranda bahsederi. Onun hayatında Bath’ın özel bir yeri vardır.

Şehirde yer alan çkaplıcalar, ilk olarak Roma döneminde keşfedilmiştir. Hatta MS 60 yılında Aquae Sulis denen kaplıcalar da inşa edilmiştir. Yıllar once kentin koruyucusunun Celtic tanrıçası Sulis olduğuna inanılırdı.

Kentin Gezilecek Tarihi Yerleri

Bath gezilecek yerler arasında şunlar vardır:

  • Prior Park
  • Jane Austen Centre
  • The circus
  • Beckford Kulesi
  • Pump Room

Bath gezilecek yerler arasında; özellikle Roma Kaplıcaları önemli bir yere sahiptir. Buradai sular 46 derece sıcaklığa sahiptir. Dünyanın en iyi korunan tarihi kaplıcaları olarak geçer. Eğer kaplıca ziyareti planlıyorsanız, temmuz ve ağustos aylarında hafta sonlarının ciddi anlamda kalabalık olduğunu söylemek isteriz.

Bunun dışında Royal Crescent gezilecek meşhur yerler arasındadır. George dönemi mimarisine örnek olarak yarım daire inşa edilmiş yapılar görebilirsiniz. Bath Abbey, şehrin en büyük manastırıdır. 1499  1616 yılları arasında yapılmış, ihtişamlı bir yapıdır. Bu yapıda Gotik mimari baskın olarak kullanılmıştır. İngiltere Orta Çağ mimarisi için ciddi bir örnek teşkil eder.

Şehirde Nerede Kalınır, Ne İçilir?

Bath gezilecek yerler için konaklama önemlidir elbette. Farklı otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Monument cabin ve Flat hem ilginç hem de tavsiye edilen otel seçenekleri arasında bulunur. eğer hem şehir merkezine yakın olmak hem de ekonomik seçimde bulunmak isterseniz, Weston Lodge sizin için doğru bir seçim olabilir.

İngiliz mutfağının bilinen tatlarını denemelisiniz. Pazar rostosu bunlardan biridir. Elbette uluslararası anlamda en bilinen yiyecek türleri fish and chips olarak geçer. İngiliz kahvaltısı türk damak tadına biraz terstir. Tost, sadece tereyağlı ekmek olarak bilinir. Bunun dışında alkollü alkolsüz cider deneyebilirsiniz. Yerel alkollü içecekleri ise ale adı verilen bira türevi içkilerdir.

Burada dünya mutağı örneklerini bulabilirsiniz. Circus, randevusuz yer bulmayacağnız bir restorandır. Bunun dışında Menu Gordon Jones, Acorn, Cafe Retro, Sotto sotto, Allium gibi bilinen restoranlarda İngiliz mutfağını deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, köriyle pişirilen sebze ve etler, hint yemekleri ilginizi çekecektir. Ayrıca elmalı turta İngiliz mutfağına aittir ve burada mutlaka denenmelidir.

Kente Ulaşım

Kente ülkemizden direkt uçuş yoktur. Buraya gitmek için önce Londra’ya geçmeli, ardından tren seferlerini kullanarak Bath’a geçmelisiniz. Her yarım saatte bir tren vardır ve ortalama bir buçuk saatte kente ulaşabilirsiniz.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here