Barselona Gezilecek Yerler

0
277
barselona-gezilecek-yerler

 

Çocukluğumdan beri görmek istediğim şehirlerden biriydi Barselona. İlk Avrupa seyahatimi İtalya’nın Roma ve Floransa şehirlerine yapmıştım.Ama aklımın bir köşesinde bu şehre gelmek hep vardı. İspanya’nın ikinci büyük kenti Barselona’ya şuan aktif olmayan bir turizm firması aracılığı ile seyahat etmeye karar verdim. Sonradan öğrendim ki firmanın düzenlediği son turmuş. Neyseki olumsuz bir durum yaşamadım. Katalonya Özerk Bölgesinin başkenti Barselona, İspanyanın en önemli limanı aynı zamanda da ticaret merkezi.Ünlü İspanyol Mimar Gaudi’nin eserleri de şehre ayrı bir güzellik katmış. Barselonalılar İspanyol olarak anılmaktan hoşlanmıyorlar.Kendilerini Katalan olarak tanımlıyorlar.

Barselona’nın İstanbul’un Nişantaşı semtine benzer caddelerinde alışveriş yaparken, sıcaktan bunaldığınızda, birkaç adım yürüyüp Akdenizin sularına kendinizi bırakabileceğiniz çok güzel bir sahili var.Bu yönüyle Barselona için Dünyadaki ender şehirlerinden biri diyebilirim.İspanyolların akşam iş çıkışı bile yüzüp serinleyebildiği şehrin tam merkezinde bulunan plaj yabancı turistler için de oldukça populer.Bu yazımda Barselona gezilecek yerler ile igili tüm detayları sizlerle paylaşacağım.

Barselonaya Nasıl Gidilir

Barselona’ya Türk hava yolları, Pegasus ve Onur Air ile direk ulaşım sağlayabilirsiniz.Ayrıca Easyjet, British Airways ve Aegean Airlines vb havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarını da tercih edebilirsiniz.En ucuz uçuşu bulmak için Skyscanner‘a bakmanızı öneririm.El Prat havalimanında T1 ve T2 olarak iki terminal var.Hava limanından merkeze metro veya otobüs ile ulaşmanız mümkün.T1 ve T2 terminalinden yaklaşık 10 dakikada bir Aerobus kalkıyor.Şehrin merkezi Plaçe de Catalunya’ya gidiyor.Metro ile giderseniz yine şehrin merkezi sayılan La Rambla’da inebilirsiniz.Dönüşünüzde uçağınızın hangi terminalden kalktığına mutlaka bakın.İki terminale farklı otobüsler gidiyor.Yanlış terminalde inerseniz vakit kaybedip uçağı kaçırabilirsiniz.

Barselona’ya Ne Zaman Gidilir

Sizde benim gibi denizi çok sevenlerdenseniz yaz mevsiminde bu şehre gitmenizi öneririm.İklimi Türkiye’ye benzediği için yılın dört mevsmide ziyaret edebilirsiniz.Kış aylarında yağmur görülmekte ama çok soğuk geçmediği için rahatlıkla gezinizi yapabilirsiniz.

Barselona’da Şehir İçi Ulaşım

Barselona’da metro ağı oldukça gelişmiş. Şehrin hemen hemen her yerine metro ile ulaşabilirsiniz.Çok sık metro kullanacaksanız çok  kullanımlı bilet veya Barselona Cardı tercih etmenizi öneririm.Fiyatları gideceğiniz tarihe göre barcelonapass adresinden öğrenebilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler

barselona-gezilecek-yerler

La Sagrada Familia – Bitmeyen Kilise

sagrada-familia-bitmeyen-kilise

Gaudi’nin en büyük eseri olan bazalika Barselona’nın en önemli yapılarından biri.1882 yılında Francisco de Paulo del Villar ve bazilikanın yapımına destek olanlar arasında çıkan anlaşmazlıklar sonrasında projeye Gaudi dahil olmuş.Ünlü mimarın 1926 yılında ölümüyle yarım kalan bazilikada zaman içersinde kullanılan malzemelerin değişmesinden ötürü renk farklılıkları görülüyor.Buna rağmen her yıl milyonlarca turist ağırlıyor.Unesco dünya mirası listesinde bulunan La Sagrada Familia’nın 2026 yılında tamamlanması öngörülüyor.Bazilikaya ilgi çok fazla.Uzun süre kuyruk beklememek için Biletinizi online olarak satın almanızda fayda var. Sagrada Familia Barselona gezilecek yerler listenizin en başında olmayı hak ediyor.

La Sagrada Familia’ya Nasıl Gidilir

Metro ile ulaşım oldukça kolay.Sagrada Familia durağında inerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Calle Mallorca, 401 08013 Barselona, İspanya

Casa Mila – La Pedrara

casa-mila-la-pedrara

Gaudinin Sagrada Familia’dan sonra en çok merak edilen yapılarından biride Taş Ocağı olarak bilinen Casa Mila. Varlıklı Pere Mila ve ailesi için yapıldığından ötürü de bu isimle anılıyor.Evin en önemli özelliği doğal taşlardan inşa edilmiş olması.La Pedrara olarak da bilinen yapı, bacaları, demir balkonları,ön cephesinin farklılığı ve dalgalı görüntüsü ile dikkat çekiyor. Casa Mila’nın mozaikler ve duvar resimleriyle süslenmiş iki tane de avlusu bulunuyor. Barselona’daki ilk kapalı otoparka sahip ev olması yapının bir diğer özelliği.Giriş fiyatı hakkında bilgi almak ve biletinizi online ortamda satın almak için buraya bakabilirsiniz.

Casa Mila’ya Nasıl Gidilir

Casa Mila’ya metro ile oldukça kolay.3 ve 5 nolu metroya binip Diagonal istasyonunda indikten sonra birkaç dakika yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Ayrıca Passei Gracia’ya gelen metro veya otobüslerle de buraya ulaşmanız mümkün.

La Pedrara açık olduğu saatler:  Her gün 9.00 – 20.30 arası

Adres: Provença, 261-265, 08008 Barselona, İspanya

Park Guell

park-guell

Ünlü mimar Gaudinin önemli eserlerinden biri de Park Guell .Başlangıçta site olarak planlansada sadece iki ev bitirilmiş ve halka mal edilmiş.İçeride Gaudi’nin evi olarak bilinen farklı yerlerde var.Teras, yüksek sutunlar,kırılmış seramikler ile yapılmış mozaik süslemeler,dev kertenkele.Doğa ile uyumlu muazzam bir yapı.Gitmeden önce biletinizi internetten almanızı öneririm.Çok kalabalık olduğundan içerisi dolduğunda giremeyebilirsiniz. Ayrıca saate göre alındığından uzun süre beklemenizde olası.Gideceğiniz dönemdeki fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz.

Park Guell’e Nasıl Gidilir

Metro ile (Yeşil L3)Lesseps veya Vallarca durağında inip yaklaşık 20 dakika yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.Otobüs ile gelmek isterseniz H6, D40, 24 VE 92 Nolu hatları kullanabilirsiniz.

Adres:08024 Barselona, İspanya

Casa Battlo

casa-battlo

Kemiği andıran sütunları nedeniyle “Kemikler evi” olarak da bilinen yapı, Gaudi’nin önemli eserlerinden.1877 yılında yapımına başlanılan bina 1904 yılında yenilenerek yeni görüntüsüne kavuşmuş. Casa Battle’ın çok ilginç bir mimarisi var.Ön cephesindeki pencereleri,şöminesi, tavan süslemesi, dalgalı merdivenleri ve ahşap kapıları ile gerçekten hayranlık uyandırıcı.2005 yılında Unesco dünya mirası listesine giren yapıyı Barselona gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.Detaylı bilgi için online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Casa Battle’a Nasıl Gidilir

Metro ile Passeig de Gracia durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Açık olduğu saatler:Her gün 09.00 – 20.00 arası

Adres:Passeig de Gracia 43, Barselona

Picasso Müzesi

picasso-müzesi-barselona

Picasso’nun 3500’den fazla eserini barındıran müze, sanatçının yakın dostu Jaime Sabartes’in bağışladığı eserler ile 1963 yılında açılmış.Ünlü İspanyol sanatçının en çok sergilenen ilk eserlerini burada görmek mümkün.Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Adres:Carrer Montcada, 15-23, 08003 Barselona

Açık olduğu saatler:09.00 – 19.00

Picasso Müzesine Nasıl Gidilir

Yeşil L4 hattı ile Jaume I metro durağında inerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz

Barselona Fc Müzesi – Camp Nou Stadyumu

barselona-fc-muzesi-camnostadyumu

Barselona futbol kulübünün maçlarının oynandığı Avrupa’nın en büyük stadyumudur. Katalanca anlamı yeni stadtır..55.000m2 lik alana kurulu stadyumun yaklaşık 99.500 kişilik kapasitesi var.Müzede kulübün tarihi ile ilgili yazılı görsel tüm detayları görebilirsiniz.Ayrıca şampiyonlar ligi kupaları ve bazı sanatçıların bağışladığı eserleri de görmek mümkün. Futbola ilginiz varsa gezmenizi öneririm.Barça markalı formaları da burada bulabilirsiniz

Camp Nou’ya Nasıl Gidilir

En kolay ulaşım aracı metrodur. L3 Yeşil Hat ile Palau Reial ya da Les Corts L5 Mavi Hat ile Collblanc durağında inebilirsiniz.

Adres: C.d’Aristides Maillol, 12, 08028 Barselona, İspanya

Barselona Montjuic Tepesi

Barselona manzarasını en harika şekilde seyredebileceğiniz Montjuic tepesinde iki önemli yapı da bulunuyor.Biri Joan Miro Müzesi, diğeri ise Museu Nacional d’Art de Catalunya – Katalan Ulusal Sanat Müzesi.

Barselona Montjuic Tepesi’ne Nasıl Gidilir

Montjuic Tepesi’ne fünikiler,teleferik veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

Museu Nacional d’Art de Catalunya – Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Museu Nacional d’Art de Catalunya – Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Barselona’da Montjuic tepesinde bulunan şehrin en büyük sarayı Palao Nacional, neo klasik ve barok tarzında yapılmış.Saray içerisinde bulunan Katalan Ulusal Sanat Müzesi 12. Yüzyıldan kalma eserlere ev sahipliği yapıyor.Romanesk fresk koleksiyonu bunlardan en önemlileri.Ayrıca rönesans, gotik,barok ve modern sanat eserlerini de barındırıyor.Karşısında Barselona’nın en önemli  meydanlarından Plaça d’Espanya bulunuyor.Detaylı bilgi almak için online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres:Palau Nacional, Parc de Montjuic, 08038 Barselona

Açık olduğu saatler:10.00 – 20.00

Katalan Ulusal Sanat Müzesine Nasıl Gidilir

Espanya metro durağı ulaşım noktası.

Plaça d’Espanya

Placa d’Espanya

Plaça d’Espanya Ulusal bir fuar  için 1929 yılında Joseph Amargos tarafından düzenlenmiş.Meydandan Montjuic tepesine doğru baktığınızda Venedik’te ki kulelerden esinlenerek yapılan iki tane çan kulesi görüyorsunuz .Diğer yönde geçmişte boğa güreşlerinin yapıldığı arena, bugün ise alışveriş merkezi olarak kullanılan bina bulunmakta .Magic fountain olarak bilinen Çeşme’de bu meydanda yer alıyor.

Renkli ışıklı fıskiye şov izlemek isterseniz akşam gitmenizi öneririm.Buraya kadar gelmişken Barselona Ulusal Sanat müzesini de gezebilirsiniz.

Plaça d’Espanya’ya Nasıl Gidilir

Buraya ulaşmak için merkezden metroya binmeniz gerekiyor. L1 kırmızı hat ile Plaça d’Espanya durağında inerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Barri Gotic

Barri Gotic Barselona

Barselona’nın popüler bir diğer bölgesi de Barri Gotik.Eski kent olarak bilinen ve Gotik mahalle olarak adlandırılan bu bölge Barselona’nın merkezi konumundadır. Ortaçağ’dan ve Romalılardan kalma yapıları ile buram buram tarih kokan bölgede gezmek oldukça keyifli.Gotik mahallesinin eski bölümü ise yer altında kalmış.(Barselona tarih müzesinde gezebilirsiniz.)Katalonya Hükümet Binası ve Barselona Belediye Binası da burada bulunuyor.Bölgede çok fazla kilise ve tarihi yapılar da var. Barselona Katedrali ve Picasso Müzesi de bu bölgede yer alıyor.Buraya gelmişken civardaki restoran ve kafelerde vakit geçirmenizi tavsiye ederim.Harika bir ambiyansı var.Unutmadan buraya gelmişken çikolata dükkanını da ziyaret edin derim.

Barri Gotic Bölgesine Nasıl Gidilir

Gotik mahalle La Rambla caddesine oldukça yakın.Yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi Metronun 1,3,4 nolu hatlarıyla Jaume I istasyonunda inerek ulaşmanız mümkün.

Adres:Gothic Quarter 08002 Barselona

Barselona Katedrali

barselona-katedrali

Barselona Katedrali diğer bilinen adı Cruz y Santa Eualalia.Gotik mimarisinin 14.yüzyıl örneklerinden olan bu eser Romalılar tarafından Eualalia’ya adanmış.Rivayete göre Eualalia şehir meydanında çırılçıplak bırakılır.Bahar olmasına rağmen beklenmedik bir şekilde yağan kar Eualalia’nın vücudunu kaplar.Bunun üzerine kızan Romalılar Eulalia’yı içerisinde bıçakların olduğu bir varile koyup varili gezdirir.Aziz Eulalia’nın mezarı katedral içerisindedir.

Barselona Tarih Müzesi

Barselona Tarih Müzesi Plaça del Rei’de yer alıyor.Müzenin alt katında, bir kısmı yer altında kalan Barcino kentini gezebilirsiniz.

La Rambla Caddesi

Barselona’nın meşhur caddesi La Rambla. Plaça de Catalunya meydanından başlayan cadde oldukça hareketli.Sağlı sollu kafelerin, mağazaların, çiçek satıcılarının yer aldığı cadde de rengarenk kostümlü sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilir onlarla hatıra fotoğrafı çekilebilirsiniz.Emeklerinin karışılığı olarak bozuk para vermeyi unutmuyoruz tabi ki. Caddenin bu denli kalabalık, keyifli olması da araç trafiğine kapalı olması.Yayalar caddenin ortasından yürürken araçlar her iki taraftan seyir ediyorlar.

La Rambla Caddesi üzerinde Gezilecek Yerler

larambla

Font de Canaletes Çeşmesi – Rambla de Canalates

Font de Canaletes Çeşmesi – Rambla de Canalates

Çeşmesinden su içilirse tekrar gelineceğine dair rivayeti bulunan 19.yüzyılda yapılmış Font de Canaletes Çeşmesi  burada yer alıyor.Ayrıca tren ve metro istasyonu da  Rambla de Canatales’de.

La Boqueria – Mercan de Sant Jozep

La Boqueria Mercan de Sant Jozep

Laoqueria, yani kapalı Pazar benim en çok sevdiğim yerlerin başında geliyor.Taze deniz ürünleri, meyve, sebze vb yiyecekleri satın alıp yiyebileceğiniz çok hareketli bir çarşı.Pazara uğrayıp sıcaktan bunaldığınızda meyve dolu bir  tabak yiyerek kendinizi şımartabilirsiniz.

Adres:La Rambla, 91, 08001 Barselona

Açık olduğu saatler:08.00 – 20.30

Erotik Sanatlar Müzesi

Dünyadaki ilk erotik müze Barselonada açılmıştır.

Bruno Quadros Evi – Şemsiyeli Ev – ( Casa Bruno Quadros)

Bruno Quadros Evi – Şemsiyeli Ev

1880’li yıllarda şemsiye dükkanı olarak kullanılan ev, günümüzde turistler tarafından oldukça ilgi görüyor.Şemsiyeli Ev’in hemen önünde ise Katalan Sanatçı Joan Miro’nun yerdeki eseri bulunuyor.

Liceu Operası – Gran Theatre del Liceu

Liceu Operası – Gran Theatre del Liceu

1847 yılında yapılan opera tiyatrosu Avrupanın ikinci en büyük opera salonuna sahip.1994 yılında çıkan yangından dolayı 1999’da restore edilerek tekrar açılmış.Detaylı bilgi almak için online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kristof Colomb Heykeli

Kristof Colomb Heykeli

Caddenin hemen sonunda Kristof Colomb heykeli yer alır.Amerika’nın kaşifi olarak bilinen Cristof Colomb Antarktika’dan Kuzey Amerika’ya ulaşmayı başarmıştır.Colomb Anıtının bulunduğu yerin kaşifin Amerika dönüşünde ilk ayak bastığı yer olduğu söyleniyor

Katalunya Meydanı – Plaça de Catalunya (Plaza de Cataluna)

Katalunya Meydanı -Placa de Catalunya

Barselona’nın en önemli meydanı Plaça de Catalunya, havayoluna giden otobüslerin,metronun, tren istasyonun da merkezi konumundadır.Meydan heykelleri ve çeşmeleri ile ün yapmıştır.En önemlisi de Katalanların eski başbakanı için yaptırılan Francesc Macia Heykeli’dir.Meydanın bir tarafında da beyaz bir bina bulunmaktadır.Burasıda El Corte Ingles’in evidir.Plaça de Catalunya, La Rambla, Passeig Gracia, Rambla de Catalunya gibi yerlerinde kesişim noktasıdır.

Miro mozaiği

miro-mozagi

Hergün binlerce kişinin üstünden geçtiği rüzgar gülü adı verilen daire şeklindeki mozaik Joam Miro’nun 1927 yılında yaptığı bir çalışmadır.

Reial Meydanı – Placa Reial

Reial Meydanı

La rambla caddesinde sahile doğru indiğinizde sol tarafta bir pasajın içinden geçerek görebileceğiniz bu meydanda çok şık cafe ve restaurantlar var.Burada soluklanıp yemek yiyebilirsiniz.

Barselonata Plajı

Upuzun kumsalı,sevimli sevimli balık restaurantları ve cafeleri ile meşhur Barselonata Plajı.Yerel halkın ve turistlerin denize girdiği, voleybol oynadığı plaj oldukça keyifli.Eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir arkadaşınız varsa denize girmenizi tavsiye ederim.Yankesiciler bir hayli fazla.Yaz akşamlarında eğlence de burada akıyor.Kışın giderseniz çok sakin.Plajda yapacağınız en güzel aktivite taze balık ve salata yemek yanında sangria tabiki.

Port Vell

port-vell-barselona

La Rambla caddesinden sahile doğru yürüyerek ulaşabileceğiniz Port Vell, harika bir yat limanına sahip.L’Aquarium, Denizcilik müzesi,Imax sineması, Katalonya Tarih Müzesi de burada yer alıyor. Barselona’nın en iyi alışverişmerlezlerinden Maremagnum ve Kristof Kolomb heykeli de burada.Keyif yapabileceğiniz çok şık cafe ve restaurantlar var.Fiyatlar diğer yerlere göre biraz yüksek kalabilir.Ama manzara eşliğinde yemek yemek için değer.Ayrıca palmiye ağaçları altında keyifli bir yürüyüş ve bisiklete binmek için oldukça ideal.

Port Vell’e Nasıl Gidilir

Metro ile Barselonata veya Drassanes durağında inerek ulaşım sağlamanız mümkün

Barselona Hayvanat Bahçesi – Parc de La Ciutadella

Barselona Hayvanat Bahçesi – Parc de La Ciutadella

1714 yılında Kral 5.Felipe tarafından kale olarak yaptırılmış sonrasında ise 1888 yılındaki dünya fuarı için yıkılarak parka dönüştürülmüş.İki girişi olan hayvanat bahçesi oldukça geniş bir alana kurulmuş.Farklı türde birçok hayvanı barındırıyor.Çocuklu aileler rahatlıkla birkaç saat vakit geçirebilirler.İçinde bulunan gölde kayıkla gezebilir etrafında yürüyüş yapabilirsiniz.Ayrıca içerisinde doğa tarihi hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz bir müzede bulunuyor.

Parc de La Ciutadella’ya Nasıl Gidilir

Metro ile ulaşım oldukça kolay.Arc de Triomf veya Barselonata metro durağında durağında inip ulaşabilirsiniz.

Açık olduğu saatler:08.00 – 20.00

Adres:Passeig de Pujades, Barselona

Barselona’da Ne Yenir

Tapas

tapas

Barselona denilince aklan gelen bir yiyecek de şüphesiz tapastır.Bizim kültürümüzdeki sıcak veya soğuk atıştırmalık mezelerimize benzer. Minik ekmek dilimleri üzerinde kanepe dediğimiz peynirli,sebzeli,çeşitli balık türleri ile servis edilen tapaslar da var.İspanyollar alkol ile birlikte tapası oldukça sık tüketiyorlar.

Sangria

sangria

İspanyolların meşhur içeceği sangria, kırmızı şarap,rom veya votka, sprite ve meyve parçalarından oluşuyor.Bu içecek için şarap kokteyli de deniliyor.Beyaz şarapla da  sangria yapılıyor. Ozaman Sangrio Blanco deniliyor.Yapmak isteyenler içinse sangria tarifi şöyle;

1 şişe kırmızı şarap

Yarm çay bardağı rom veya votka

Bir kutu sprite

1 Limon

1 Portakal

Bir parça tarçın kabuğu

Az miktarda şeker veya bal

Sangria püf noktası:Meyvelerin lezzetini içeceğe vermesi için, hepsini karıştırıp dolapta dinlendirdikten sonra tüketin. Buz ve sprite en son ilave ediliyor.İsterseniz rom veya votka yerine portakallı likör de tercih edebilirsiniz.Alkol miktarını düşürmek isterseniz servis ederken az miktarda portakal suyu da eklenebilir.

Paella

paella-barselona

İspanyollar’ın en çok tükettikleri yemeklerden biri Paella, deniz mahsullerinin bolca kullanıldığı pirinçle yapılan bir tür pilav.Tavuklu veya çeşitli hayvan etleriyle de servis edilebiliyor. Barselona gelirseniz bu lezzeti yemeden dönmeyin.

Barselona’da Nerede Kalınır

Barselona’da kalmak için çok fazla alternatif bölge var.Hem tarihi bölgelere hem de sahile yakın olamak isterseniz La Rambla bölgesini tercih edebilirsiniz. Barselona’nın kalbi olduğu için La Rambla’da otel fiyatları biraz yüksek.Hemen yakınındaki Barselonata veya Katalunya meydanına yakın otelleri de seçebilirsiniz.İki bölgede La Rambla’ya yürüme mesafesinde.Otelleri detaylı incelemek için Booking‘e bakmanızı öneririm.

 

 

 

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here