Bangolere Gezilecek Yerler

0
71

Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti olan şehir Asya’nın silikon vadisi olarak bilinir. Hindistan’ın en kalabalık 3. Şehridir. Kırmızı pasaportu olanların 90 günü geçmemek koşuluyla vizesiz seyahatleri kabul edilir. Yeşil ve bordo pasaportlular ise vize işlemleri yapıldıktan sonra şehre gidebilir. Seyahat için en uygun zaman Mart ve Mayıs ayları sonbaharda ise Ekin ve Kasım aylarıdır. Bangolere Gezilecek Yerler bakımından oldukça zengin olan şehirde saraylar, tapınaklar, botanik bahçeler ve modern yapılar dikkat çekmektedir.

Bangolere Tarihi ve Turistik Yerleri

  • Cubbon Parkı (Bangalore Garden City); 300 hektarlık alanda kurulu olan park içinde bulunan binaları ve heykelleri ile etkileyici görünüme sahiptir. Parkın içinde Karnataka Yüksek Mahkemesi, Devlet Merkez Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi ve Kraliçe Victoria ve VII. Edward heykelleri görülmesi gereken yerleri arasındadır.
  • Lalbagh Botanik Bahçesi; Bahçe içinde 1000’den fazla çiçek türü bulunur. Parkın içinde 300 yaşında ki noel ağacı da görülmesi gereken yerlerin başında gelir.
  • Tip Sultanın Yazlık Sarayı; 1791 yılında Tipu Sultan tarafından yaptırılan sarayda zarif oyma sütun ve kemeleri, balkonlarıyla yapılmış olan ahşap saray içinde ayrıca müzesi de bulunur. Bu müzede Hyder-Tipu dönemine ait eserler sergilenir.
  • Bangolore Sarayı; 1887 yılında yapımı tamamlanan sarayda Windsor Kalesinden esinlenerek yapılmış ve şehrin kalbinde yer alır.
  • İngiltere mimarisinin özelliklerini yansıtan sarayda gotik tarz pencereleri bulunur. İç mekanı görülmeye değer güzellikte olan yapı büyüleyici güzelliğe sahiptir.
  • Devlet Yasama Meclis Binası; Bina 1956 yılında tamamlanmış ve granitten yapılmıştır. Hindistan’ın en görkemli yapılan kamu binasıdır. Bangolere Gezilecek Yerler arasında bulunan bina kemerleri ve oyma motifleri ile dikkat çeker.
  • Wonder La Eğlence Parkı; 2000 yılında açılan park en iyi ve en büyük eğlence mekanıdır. Uluslar arası standartlarda yapılan parkta gezi alanları, oyun alanları, dinlenme mekanlarıyla halkın en çok gittiği yerler arasındadır.

Bangolere Nerede Kalınır, Ne Yenir, Ne İçilir?

Şehir merkezine ve ulaşım ağlarına yakın olan yerlerde konaklamak gezginciler için turistik mekanlara ve şehrin imkanlarından faydalanabilmek için önemlidir. Tren, otobüs, metro ağlarına yakın olan bölgelerde konaklamak avantajlıdır. Hinduizm dininin yaygın olmasından dolayı dana ve inek eti yerine tavuk eti kullanılır. Pirinç pilavı da sıkça tüketilen yiyecekleridir. Geleneksel lezzetleri Paparam, köri, soslu tavuk, çapati, pratha, kachori, naan, dosa, tandoori, samosa, chana ve rotidir. Yemeklerin hepsinde tavuk, balık ve sebze ve acı soslar kullanılarak hazırlanır.

Bangolere Nasıl Gidilir?

Bangolere Gezilecek Yerler gitmek için direk uçuşlar bulunmasa da Mumbai ve Delhi’den aktarmalı uçuşlarla şehre ulaşılabilir.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here