Abhazya Gezilecek Yerler

0
728

Abhazya Genel Hakkında Genel Bilgi

Adını Abhaz halkından alan Abhazya tarihi çok eskilere dayanır. Abhazya’nın sınırları bugünkü Pitsunda kentinin bulunduğu yerden, Trabzon’a kadar uzanmaktadır.Gürcistan’ın kuzey batısında Karadenizin doğusunda yer almaktadır.1994 yılında Gürcistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ülke yazları turistik anlamda yoğun ilgi görmektedir.Abhazyanın başkenti Sohum’dur.Ülkenin önemli kenti olan Tkuarçal, Gürcistan sınırında olup Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra sınırları değişen kentlere nazaran sabit kalmıştır. Sohum, Gagra, Gal, Gudauta, Oçamçira diğer önemli şehirleri arasındadır. Abhazya’nın resmi dili Abhazcadır.Halk bu dili günlük hayatında da kullanır.Ülkeler arasında iletişim amaçlı Rusça dili de kullanılmaktadır.Ayrıca Ülkede Gürcüce, Ermenice, Svan ve Megrellerin dili konuşulmaktadır.

Para Birimi

Hukuken Gürcistan’a bağlı olan Özerk Cumhuriyeti Abhazya’nın para birimi Rus Rublesi ve Abhazya Apsarı ’ dır. Döviz bürolarından Dolar bozdurmanız da mümkündür.

Vize

Ülkeye Dışişleri Bakanlığı ile internet üzerinden ve İstanbul bürolarından olmak üzere 2 şekilde (tek girişli ve çok girişli) vize alınabilir.Vize işlemleri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Abhazya’ya Ne Zaman Gidilir

Ülke sırtını Kafkas Dağlarına verdiği için ılıman iklime sahiptir.Nerdeysa kar hiç yağmamaktadır.Kış aylarında yağmur görülür.Genellikle Rusların tatil amaçlı tercih ettiği Abhazya, yazları daha çok tercih edilmektedir.

Abhazya’ya Nasıl Gidilir

Abhazya’ya Rusya üzerinden hava ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir.Hava yolu ile ; İstanbul ve Ankaradan Abhazya havaalanlarına direk uçuş olmadığı için Rusya’nın Soçi Havaalanına oradan da karayolu ile Abhazyaya ulaşmak mümkündür.Bu yolu tercih edenlerin çok girişli Rusya vizesi alması gerekir.Deniz yolu ile; Trabzon limanından Soçi’ye giden gemiler kullanılmakta olup, ardından kara yolu ile ülke sınırlarına girişiniz sağlanmaktadır.

Abhazya Gezilecek Yerler

Novi Afon Manastırı

Novi Afon Manastırı Abhazya'dadır.
novi-afon-manastırı

 

1874 yılında Yunanistan’dan gelen bir grup rahip tarafından inşaatına başlanmış olan manastır,Osmanlı-Rus savaşı nedeniyle 1879 yılında tamamlanabilmiştir.Daha sonraki yıllarda gelir amaçlı zeytinlik ve şaraphane kurulmuştur.Novi Afon Manastırı sadece bulunduğu ülke olan Abhazya da değil, dünyanında önemli manastırlardan biri olarak gösterilmektedir.

Pitsunda Kilisesi

Pitsunda Kilisesi Abhazya^dadır.
pitsunda-kilisesi

 

Kilise Abhazya’nın uluslar arası öneme sahip dini yapılarından biridir.Aynı zamanda Pitsunda Kilisesi günümüzde klasik müzik konserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Sohum Botanik Parkı

Sohum Botanik Parkı Abhazya
sohum-botanik-parkı

 

Önceleri askerlerin sıtma tedavisinde kullanılan ilaçların yetiştirilmesi için bahçe olarak kurulan park Osmanlı-Rus savaşının sonucunda tahrip olması sonucunda 1894 yılında yeniden canlandırılarak resmi olarak Sohum Botanik Parkı ismini almıştır. 1992 yılında yeryüzünün çeşitli köşelerinden gelen 5000’i aşan bitkileriyle dünyanın sayılı botanik bahçeleri arasına girmiştir.

Anakopya Kalesi

M.Ö.2-4 yy.arasında Novi Afon Manastırının yakınında inşa edilmiştir.Kale 2008 yılında restore edilmiş olup gözetleme kulesi seyir yeri olarak canlandırılmıştır.Günümüzde Abhazya’nın en panaromik manzaraları bu gözetleme kulesinden izlenebilmektedir.

Ritsa Gölü ve Milli Parkı

Abhazya Cumhuriyeti sınırları içerinde yer alan Göl ve Milli Park başta Rusya olmak üzere on binlerce turist tarafından ziyaret edimektedir. Gölü ve çevresindeki doğal yaşamı korumak amacıyla 1930 yılında tedbirler alınarak 1936 yılında Karadeniz kıyılarından göle ulaşımın sağlanması için yol yapılmıştır.

Afon Mağarası

Abhazya’nın en dikkat çeken köşelerinden biri olan Afon Mağarası dünyanın en geniş ve derin mağaralarından biridir.

Gagra Sahil Parkı

Gagra Parkı 1901 yılında  bir turizm merkezi olarak inşa edilirken park tasarımcısı E. Schervinsky ve ünlü bahçıvan K. Brener tarafından kurulmuştur. Parkta çınar ağaçlarının yanı sıra, mercan ağacı, manolya, zakkum, sekoya, okaliptüs, tüylü Japon Akçaağacı gibi egzotik türler ve diğerleri de dahil olmak üzere toplam 400 tur ve bitki çeşidi vardır.

Bakirenin Gözyaşları Şelalesi

Şelale Ritsa Gölüne giderken ulaşımı zor olan bir yerdedir. Kayaların üzerine sular dökülmektedir.Dökülen bu sulara bu isim verilmiştir.

Muk (Mokva) Kilisesi

Abhaz Kralı 3.Leon Tarafından 10.yy.da inşa edilen kilise 2002 yılında bakımdan geçirilerek tekrar ibadete açılmıştır.

Abhazya’da Nerede Kalınır

Konaklama için buraya göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here